Jak spolehlivě opravit opadanou omítku
Nejčastějšími příčinami poruchy omítky na fasádě mohou být vlhkost a také statické poruchy. Tento problém bude trápit zejména starší stavby, a to především díky nedostatečné hydroizolaci v době jejich vzniku. Poškození fasády nemusí nutně přicházet jen zdola, ale také shora. Především děravé okapy, špatně svedená voda anebo špatná izolace hromosvodu, mohou fasádě škodit. Skvělým pomocníkem Vám může být hydrofobní omítka IZONIL Hard. Pokud i Váš dům, chalupa nebo chata trápí opadaná omítka, rádi Vám poradíme, jak ji opravit pomocí omítky IZONIL.
1. Zjistěte stav fasády
Prvním krokem by mělo být zjištění skutečného stavu fasády. Toto můžete zjistit poklepáním omítky, kdy zjistíme její soudržnost s podkladem. Pokud bude znít dutě, musíme omítku osekat až na cihlu, aby nedocházelo k dalšímu opadávání.
2. Očistěte podklad
Druhým krokem bude očištění samotného podkladu. Poškozenou omítku odstraňte a následně omeťte od prachu a zbytků omítky. Podklad musí být zpevněný, čistý, zbavený volných částí, nečistot, mastnoty a prachu. Bezprostředně před nanesením musí být podklad dostatečně navlhčený, a je doporučeno nanést na vlhký podklad cementový můstek.
Na promíchání omítky je vhodné použít spádovou míchačku nebo ruční elektrický mixér. Voda se vždy přidává jako první, na 25 kg suché omítky IZONIL použijeme 4 – 4,7 litrů vody. Při míchání se nesmí do směsi přidávat žádný jiný materiál, aby neztratila své unikátní vlastnosti. Následně se omítka nechá na 5 minut odstát, a následně promíchat bezprostředně před nanesením.
3. Nanesení omítky
Třetím krokem je samotné nanesení omítky Izonil. Omítku je vhodné nanést dvěma způsoby, a to ručně (pomocí běžných nástrojů) anebo omítacím strojem. Přestože je omítka vyztužená PP vlákny, doporučujeme použít sklotextilní síťku (perlinka s oky 10x10mm) na místech, kde dochází k propojení dvou různých podkladů. Omítka se nanáší maximálně ve třech vrstvách v maximální tloušťce 45 mm. Při nanesení jedné vrstvy omítky je tloušťka v rozmezí 10 mm – 15 mm. Plochu každé vrstvy je potřeba před nanesením další vrstvy zdrsnit.
K čištění nezatvrdlé omítky postačí čistá voda, zatvrdlé části musíme odstranit mechanicky.
Po nanášení je třeba zajistit, aby omítka nevyschla příliš rychle. Přiměřená vlhkost umožňuje správnou hydrataci materiálů a minimalizuje možnost výskytu prasklin. Doporučujeme chránit povrch čerstvě nanesené omítky po dobu minimálně 48 hodin, za suchého a větrného počasí, anebo při vystavení přímému slunečnímu svitu.
Finální povrch omítky může být natřen exteriérovou barvou. Doporučujeme používat dekorativní nátěry s vysokou schopností propouštět vodní páry.
Text, foto: společnost RBL Trade