Fotovoltaika na klíč zdražuje, ovšem stále se vyplatí
Ceny energií raketově rostou už od minulého roku a přesně od té doby roste také zájem o fotovoltaické elektrárny. Například E.ON musel koncem loňského roku úplně pozastavit příjem žádostí o instalaci fotovoltaiky. Montážní firmy jsou zahlcené, a aby toho nebylo málo, materiály pro výrobu panelů zdražují. Také doprava je dnes kvůli vysokým cenám pohonných hmot dražší. A zpožďuje se, ještě vlivem covidu.
V podstatě vše dnes hovoří proti fotovoltaickým panelům na vaší střeše. Přesto zájem o ně neklesá. Když si totiž vše propočítáte, zjistíte, že s dnešními cenami energií se prvotní investice vrátí ještě dříve, než tomu bývávalo.
Fotovoltaika jako zdroj nejlevnější energie
Fotovoltaické elektrárny na klíč jsou dnes úplně nejlevnějším zdrojem energie. Ne vždy tomu bylo takhle. Ještě v roce 2010 byla fotovoltaika ve srovnání s jadernou energií, uhlím, geotermální energií, plynem a větrem úplně nejdražší. V roce 2020 však začala kralovat. Naopak třeba cena jaderné energie dost vzrostla. A to se bavíme o roce 2020. Pak přišlo rapidní zdražování, což dělá fotovoltaiku ještě výhodnější.
Nezalekněte se vyšší pořizovací ceny ani čekací lhůty
Kde je tedy problém? Některé zájemce by mohla odradit vyšší cena. Vlivem covidu byla pozastavena řada továren, dodávky komponent a surovin tedy nabraly zpoždění. A ještě stále není vyhráno, nedávno byl v Číně další lockdown kvůli další vlně covidu.
Kvůli pandemii se zvýšily ceny surových materiálů, třeba křemíku, jenž je základním stavebním kamenem solárních panelů a čipů v elektrotechnice. Právě proto vzrostla cena solárních panelů oproti loňsku o 30 %. Stále se ovšem vyplatí. Podle odborníků navíc bude hůře, takže jestliže vám fotovoltaická elektrárna na klíč leží v hlavě už nějakou dobu, raději na nic nečekejte.
Kontaktujte montážní firmu a začněte s ní jednat co nejdříve. Montáž zase tak rychlá nebude, čekací lhůty se aktuálně pohybují i kolem 6 měsíců. Buďte trpěliví, nesnažte se jít tam, kde vám nabídnou instalaci za týden. Má-li firma hodně zákazníků, svědčí to o tom, že odvádí dobrou práci.
Samotná instalace obvykle nepřesahuje 3 pracovní dny. Proč jsou tedy čekací lhůty tak dlouhé? Situaci popsal v rozhovoru o fotovoltaických elektrárnách na klíč na serveru efotovoltaika.cz jednatel SEFY Czech Republic s.r.o. Ing. Miroslav Mikeš.
„Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je bohužel problém, který se týká dnes snad každého oboru, a fotovoltaika není výjimkou. Sehnat dobrého elektrikáře je v dnešní době složité. I přes to, že nabízíme nadstandardní ohodnocení, máme stále neobsazená místa. Nedostatek kvalitních lidí pak zákonitě prodlužuje termíny, do kdy jsme schopni elektrárny lidem nainstalovat a zprovoznit“, uvádí Miroslav Mikeš pro server eFotovoltaika.cz.
Začněte fotovoltaiku řešit již nyní
Ze všech dostupných informací tedy vyplývá jediné. Není na co čekat, kontaktujte firmu hned a domluvte si realizaci fotovoltaiky na vaší střeše. Reálně vám dokáže uspořit peníze za elektřinu, výrazně ušetří rodinnému rozpočtu. Kromě toho je samozřejmě možné využít dotační program Nová zelená úsporám. Z něj lze získat dotaci až ve výši 200 000 Kč + nějaké další bonusy. Dotace tedy obvykle pokryje 50 % celkové ceny vaší fotovoltaické elektrárny.
A jaká je tedy cena fotovoltaiky, jakou částku byste asi měli očekávat? Záleží pochopitelně i na firmě, na niž se obrátíte.
„Za naši společnost mohu říct, že jsme od počátku pandemie předzásobili sklady, takže v případě klíčových komponent problém nemáme. V dnešní době se ovšem mění i trasy dopravců, cena pohonných hmot se prodražuje, a tak i doprava je kolikrát i mnohonásobně dražší než v minulosti. Tyto aspekty musíme promítnout i do koncových cen našich sestav. Řada komponent, které používáme, je nicméně vyráběna i v ČR, takže zde je situace pro nás snazší,“ popisuje Miroslav Mikeš.
Dále jsou určující energetické požadavky. Obecně se však bavíme o částkách v řádu nižších stovek tisíc korun, tedy zhruba 300 000 až 500 000 Kč. Polovinu částky typicky pokrývá dotace.
Komerční prezentace