Sklolaminátový nebo plastový bazén?
Před výběrem bazénu ze zmíněných materiálů stojí celá řada zákazníků firem, které bazény dodávají. Laminátový bazén má celou řadu výhod, vykoupených vyššími pořizovacími náklady. Ušetřit u něj lze na některých přípravných pracích.
Výkopová jáma musí být u laminátových bazénů pouze o 20 cm větší, než je velikost bazénu. U plastových bazénů to musí být minimálně 25 cm, u bazénů svařovaných na místě pak až o 50 cm na všechny strany.
Oba typy bazénů vyžadují betonovou základovou desku. U laminátu stačí 10 cm silná vrstva betonu s jednoduchou KARI sítí. Desku není třeba žádným způsobem hladit, stačí síť nahrubo strhnout. U plastových bazénů by měl být beton 15–20 cm silný, opět zpevněný KARI sítí. U plastového bazénu musí být podkladová deska dokonale hladká a rovná.
Izolace a usazení
Někteří výrobci laminátových bazénů aplikují vrstvu tepelné izolace PUR přímo na skelet bazénu. Plastové bazény někdy bývají obložené polystyrenem. Pokud to tak není, je potřeba extrudovaný polystyren položit na vyčištěnou základovou desku.
Instalaci velmi usnadňuje, když je bazén z jednoho kusu. Bazény je možné ve více lidech usadit i ručně, nebo je na betonovou desku položí jeřáb. Laminátové bazény jsou lehčí, a tak je usazování bez jeřábu snazší.
Někteří výrobci plastových bazénů svařují materiál až na místě. Stavební práce pak logicky trvají delší dobu.
Bazény je obvykle třeba obezdívat a armovat, plastové i laminátové bazény se proto postupně napouštějí a současně zasypávají suchou betonovou směsí. Podélné rovné stěny obou typů bazénů je vhodné rozepřít, aby se skelet při sypání betonu nezdeformoval. U laminátového je to snazší – s plastovým bazénem musíte dát větší pozor, aby rozpěry stěny nepoškodily.
Získejte dobrou cenu
Laminátové bazény se vyrábí postupným přidáváním skelné tkaniny prosycené pryskyřicí. Bazény z laminátu jsou jednolitou vodní nádrží bez viditelných spojů a napojovaných dílů. Sklolaminát představuje velmi kvalitní a pevný materiál s dlouhou dobou životnosti.
Někteří výrobci uvádějí, že plastové bazény mají životnost zhruba 8–15 let, pak je potřeba je vyměnit. Laminátový bazén by měl vydržet i 40 let. Jiní nabízejí plastové i laminátové bazény s tím, že jde o kvalitativně srovnatelné výrobky. V každém případě se vyplatí zajímat se o to, jaký plast (polypropylen) ta či ona firma k výrobě bazénu využívá a jak je to například s jeho dlouhodobou odolností vůči UV záření. Jak už víte, je nutné zohlednit v celkové ceně i náklady na stavební a zemní práce a nechat si od dodavatele vypracovat individuální cenovou nabídku, ale obecně se uvádí, že cena sklolaminátových bazénů je zhruba o polovinu vyšší oproti polypropylenovým nádržím.
Liší se však nejen cenová nabídka jednotlivých dodavatelů, ale rovněž i rozsah dodávky, přesněji řečeno seznam toho, co můžete v rámci dohodnuté ceny všechno dostat. Zajímavé tak mohou být nejen sety s pevnou cenou, ale i cenové akce, při nichž někteří dodavatelé nabízejí za určitých podmínek zvýhodněné ceny už pro bazény, které se teprve zadávají do výroby.
Přípravné práce
I když se většina lidí spoléhá na kompletní dodávku od profesionálů, vědí zejména zkušení stavebníci, že lze ušetřit poměrně dost peněz na svépomocně provedených výkopových pracích či betonování. Na otázku, co to zhruba obnáší, nabízí odpověď například firma Bazény Relax z Roudnice nad Labem, které na svém webu popisuje jednotlivé kroky montáže laminátového bazénu. Uvádí například, že jámu musíte u laminátových bazénů oproti rozměrům bazénu zvětšit pouze o 20 cm na každou stranu. Menší objem výkopu znamená ušetřené peníze.
Pro bazény v běžných základových poměrech postačí pouze 10 cm tlustá betonová deska s jednoduchou KARI sítí. Beton nemusíte žádným speciálním způsobem hladit, stačí síť nahrubo strhnout.
Při dostatečném počtu lidí lze některé typy bazénů usadit i ručně, každý bazén je však opatřen i úchyty pro jeřáb. Firma se po usazení postará o všechna napojení na systémy filtrace, vyhřívání nebo osvětlení. Veškeré rozvody by se měly dělat v jednotném spádu. Nakonec se dělá zafixování bazénu suchou betonovou směsí. Laminátové bazény mají izolaci již zabudovanou. Stačí tedy pouze napouštět vodu do bazénu a současně lopatou bazén zasypávat betonovou směsí.
Je třeba počítat s tím, že laminát je dražší, ale i cenu fóliových a plastových bazénů může ve výsledku navyšovat nutnost tepelně je izolovat, obezdívat a armovat.