Trávník po zimě

Při pravidelné jarní údržbě trávníku postupujeme v jednotlivých krocích, které na sebe logicky navazují. Práce můžeme zahájit až poté, co z něj zmizí poslední zbytky sněhu a slunce nabere na síle.

Prvním krokem je odstranění případných podzimních restů jako spadaného listí a přerostlé trávy, které budou bránit regeneraci travního porostu. Teprve potom můžeme přistoupit k následujícím pracím.

ruční vřetenová sekačka

Ruční vřetenová sekačka je
k trávníku nejšetrnější (Foto: GARDENA)

Provzdušnění

Jako každý živý organismus i trávník potřebuje dýchat, v čemž mu brání zplstnatělé zbytky staré trávy a mech. K odstranění na menších plochách postačí železné vějířové hrábě, s větším zamechováním si poradí odmechovače, které mech vyhrabávají pomocí strun rozmístěných na válci. Pro hloubkové provzdušnění vegetační vrstvy se používá vertikutátor, který svými noži prořeže travní drny, tím se vytvoří nové kořeny a trávník se zahustí. Nejvhodnějším obdobím je měsíc duben.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jarní zahradničení:

Jak vybírat zahradní náčiní

Zahradnické tipy pro jarní sezónu – připravte se s předstihem

Postřiky rostlin proti škůdcům

Pravidla jarního hnojení

Zařizujeme skleník

Jarní péče o trávník

________________________________________________________________________

Pískování

Ke zvýšení propustnosti vody a živin zejména u jílovité půdy, omezení tvorby plsti a mechu a tím zkvalitnění vegetační vrstvy trávníku napomáhá po provedené vertikutaci posyp křemičitým pískem zrnitosti 0,25–2 mm. Dávkování se doporučuje 3–4 l/m2. Pro aplikaci poslouží secí vozík nebo rozmetadlo hnojiva. Důležité je rovnoměrné rozprostření písku po ploše trávníku a zabránění celkovému překrytí travních stébel.

Dosev

Pro lokální opravy jsou přímo určeny směsi obsahující osivo, hnojivo a substrát. Nesou označení trávníková náplast, set pro opravu trávníku apod. Pokud chceme dosít stejným osivem, z něhož je vzešlý trávník, smícháme je s křemičitým pískem a rozhodíme na lysé plochy. Minimální výsevní množství je 20 g/m2. Osivo překryjeme tenkou vrstvou substrátu, mírně utužíme a důkladně zalijeme. Při nedostatečných dešťových srážkách kropíme, dokud tráva nevyroste.

Hnojení

Tvorbu mechů lze omezit zavápněním trávníku. Používá se uhličitan vápenatohořečnatý v množství 50–150 g/m2. K hnojení použijeme přípravky obsahující důležité látky pro zdraví a kvalitu trávníku, v první řadě dusík, draslík a fosfor, dále hořčík a železo.

Sečení

Vhodný čas na posekání přichází, když tráva doroste do výšky okolo 7 cm. Porost zkrátíme zhruba na 3 cm, což lze na moderních sekačkách přímo nastavit.

Dobré rady

  • S údržbou trávníku počkejte, až se teploty ustálí okolo 10 °C, aby byla půda rozmrzlá.
  • Vertikutaci provádějte při vlhké půdě. Pokud by byla suchá, budou se tupit nože vertikutátoru. Při přemokření může dojít k vytrhávání travních drnů.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firmy Gardena

Trávník po zimě