Jak chalupařili herci, muzikanti a zpěváci
Českolipsko je pro chalupaření zajímavý kraj, chalupu tu měla nebo má i řada našich zpěváků, muzikantů a herců. Například s chalupou zpěvačky Evy Pilarové v Nedvězí jste se mohli v Chataři chalupáři podrobně seznámit už před lety v rubrice Návštěva.
Chalupu tu kromě Evy Pilarové měli například i herci Vladimír Menšík v Dolní Polici, Vlastimil Brodský a Leoš Suchařípa ve Slunečné, Jiří Zahajský s partnerkou, televizní hlasatelkou Kamilou Moučkovou, v Kondrádově, Oldřich Velen na Karlovce, Vlasta Chramostová s manželem, kameramanem Stanislavem Milotou, v Prysku, režisér Jaroslav Dudek se svou paní, herečkou Janou Štěpánkovou, v Bukovanech nebo muzikant a skladatel Pavel Větrovec ve Skalici.
V současné době na Českolipsku chalupaří například herci Jaroslav Satoranský, Rudolf Jelínek či Stanislav Majer, muzikant Vít Fiala nebo zpěvačka Leona Machálková.
Leckdo z nich si tady pořídil chalupu už v 60. letech 20. století. Tehdy to byla většinou neudržovaná nebo i několik let prázdná stavení, kde museli stejně jako jiní chalupáři začít od základů. Někteří měli k tomuto kraji blízký vztah proto, že odtud pocházeli jejich rodiče nebo že se tu narodili. Účastnili se spolu s místními i různých vesnických akcí, Eva Pilarová dokonce založila se svým kapelníkem Vítem Fialou hudební festival konaný v Nedamově u Dubé.
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě se rozhodlo připravit výstavu o chalupaření a životě těchto známých osobností v jejich regionu. Tři z nich – Evu Pilarovou, Vladimíra Menšíka a Vlastimila Brodského – vám představíme blíže.
Vlastimil Brodský ve Slunečné
Herec Vlastimil Brodský vlastnil chalupu ve Slunečné od roku 1965. Ještě předtím byl majitelem chalupy v Kytlicích, kterou si pořídil po skončení druhé světové války. Ta nyní patří jeho synovi Marku Brodskému.
Chalupa ve Slunečné, pocházející z roku 1890, stála na klidném místě na konci vesnice nedaleko potůčku. Užívali ji společně s manželkou a herečkou Janou Brejchovou. Jezdili sem za ním i známí herci, častým hostem býval Miroslav Horníček. Vznikl tady dokumentární film o Brodském, v roce 1991 ho natočil režisér Zdeněk Zelenka, jmenoval se „Hugo, já a múzy“. Hugo byl Brodského pes – jezevčík.
Herec spáchal na chalupě 20. dubna 2002 sebevraždu. Je pohřben se svými rodiči na zdejším hřbitově. Chalupa byla po jeho smrti prodána. Nový majitel se ji snažil zachránit, ale byla ve velmi špatném stavu, proto ji musel zbourat. Na jejím místě postavil nový dům.
Vlastimil Brodský žil ve Slunečné třicet sedm let, často se účastnil různých akcí, které obec pořádala, a místní lidé ho měli velmi rádi.
Chalupa Vladimíra Menšíka
Herec, moderátor legendárních Silvestrů a bavič Vladimír Menšík si zakoupil s manželkou Olgou v roce 1965 chalupu v Dolní Polici, která spadá pod město Žandov. Tehdy za ni manželé zaplatili tři tisíce korun československých. Po zakoupení ji začali rekonstruovat.
Na jejich chalupu pravidelně jezdili mimo dětí Jana a Martiny i jejich přátelé, například Miroslav Horníček, Martin Růžek s manželkou, Jiří Zahajský, Gabriela Vránová se synem Ondřejem Kepkou, Oldřich Velen nebo Vlastimil Brodský s Janou Brejchovou. V roce 1988 Vladimír Menšík zemřel, chalupu v roce 2005 manželka Olga prodala.
V roce 2006 vznikla ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě na památku oblíbeného herce expozice s názvem „Menšíkova světnička“. Návštěvníci zde mohou vidět nábytek, obrázky, keramiku, harmonium, houpací křeslo nebo barevnou televizi Sony, které Menšíkovi užívali na chalupě.
Chalupa a hudební život Evy Pilarové v Dubé
V roce 1968 si paní Eva Pilarová koupila na vrcholu kopce v Nedvězí, části města Dubá, chalupu. Jedná se o usedlost sestávající ze staré části chalupy s pavlačí a nové zděné části přistavěné v roce 1928. Na pozemku je také kůlna a stodola. Dominantou je lípa, která zde roste více než 260 let.
První zmínky o usedlosti pocházejí z 18. století, konkrétně z roku 1754. Starou část chalupy používala paní Pilarová jako sklad a v nové části bydlela.
V roce 1994 založila zpěvačka společně se svým kapelníkem Vítem Fialou hudební festival s názvem „Mezinárodní jazzové dny“, konaný v Nedamově u Dubé buď v amfiteátru koupaliště, nebo v areálu letního kina. Jeho první ročník se konal o rok později, v roce 1995. Účastníky tohoto hudebního festivalu byli i někteří zahraniční interpreti, ale především se ho zúčastnili naši zpěváci a skupiny, kupříkladu Vlasta Průchová, první dáma českého jazzu, českolipský Big Band Josefa Nečase, zpěvák Jan Jirucha, Big Band Michaela Wollmanna z Mladé Boleslavi, zpěvák a herec Petr Vondráček se skupinou Lokomotiva, J-I-P Pavla Větrovce, pražské vokální kvarteto The Swings, zpěvačka Leona Machálková a mnoho dalších.
Eva Pilarová získala v roce 2009, v době konání 15. ročníku zmiňovaného hudebního festivalu, od města Dubá čestné občanství za propagaci a rozvoj kulturního a uměleckého života.
Pozvánka na výstavu
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě (VMG) pořádá od 3. března do 31. července 2022 výstavu v Maštálkově síni nazvanou „Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku a jeho širokém okolí (Kytlice, Chřibská)“.
Text: Marek Hofman
Foto: Marek Hofman, Zdeněk Turek, archiv Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa a obce Slunečná