Obklady stěn
Kromě dřevalze stěny obkládat i dalšími materiály, které mohou sloužit nejen jako dekorativní doplněk, ale i jako ochrana stěn před vlhkem, opotřebením nebo otěrem.
Samostatnou kategorií je sádrokarton. Nejde v pravém slova smyslu o obkladový materiál, ale spíše o součást konstrukce stavby. Přesto lze sádrokartonem obkládat například OSB desky či jiné nosné materiály, ať už v dřevostavbě, nebo ve zděném domě. Povrch sádrokartonových desek upevňovaných na ocelové rámy nebo na laťový rošt se obvykle upravuje broušenou sádrovou omítkou a lze tak docílit dokonale rovných zdí a iluze zděné stěny i v interiérech staveb ze dřeva.
Na výběr je celá řada typů sádrokartonových desek a kromě standardních se dají používat i desky se zvýšenou akustickou odolností nebo desky určené do vlhkých prostor. Na sádrokarton lze rovněž lepit keramické obkládačky, není vyloučena ani možnost opatřit sádrokartonové stěny obkladem z palubek.
Keramické obklady
Jsou odolné vůči vlhkosti a odstřikující vodě, proto se standardně používají k obložení stěn všude tam, kde je voda součástí provozu domu, tedy v koupelnách, kuchyních, prádelnách, technických místnostech, ale i v garážích. Z estetického hlediska lze s obkládačkami pracovat velmi kreativně, určité vzory a barvy mohou slušet i stěnám na chodbách či schodištích a kromě dokonale rovných a úpravných stěn získáte s obkládačkami i snadno omyvatelný a udržovaný povrch, který vydrží léta.
Obkládačky se lepí na lepidlo. Celou řadu tipů, rady i postup najdete na našem webu. Keramický obklad obecně vyžaduje rovný a soudržný podklad, který je v případě potřeby nutné vyrovnat stěrkou či omítkou. Neobejdete se bez základního obkladačského nářadí a pomůcek, mezi něž patří zejména řezačka, vodováha, plastové vymezovací křížky, zubové hladítko nebo špachtle a míchadlo na přípravu lepidla.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Obklady stěn:
Klasické i nápadité obklady
Dřevěné obklady stěn
Obklady stěn v interiéru
Obklady s vůní dřeva
Obkládání na obklady
Velkoplošné obklady a dlažby
Obklady stropu
Na bezpečnost se při práci často zapomíná
________________________________________________________________________
Mozaiky
Mozaikové obklady se vyrábí z keramiky, skla či plastu. Prodávají se v plátech tvořených dílky nalepenými na plastové síti. Čtverečky či obdélníčky mají různou velikost, probarvení i barevné kombinace a lze s nimi docílit zajímavých výsledků zejména v místech, kde se jinak běžně používá obložení keramickými obkládačkami. Pláty se lepí na standardní obkladačské lepidlo, mozaiku je poté nutné vyspárovat.
Výhody plastů
Plastové obklady či panely se často vyrábějí jako imitace různých materiálů, ať už přírodního, či dýhovaného dřeva, palubek nebo keramických obkladů. Jsou obvykle vyrobeny z PVC a dají se použít podobně jako palubky. Někdy i profil palubkové stěny přímo napodobují. V menších rozměrech se vyrábějí i profilované panely imitující například kamenný obklad nebo cihlovou zeď.
Panely je možné použít kromě stěn i k obložení stropů. Montují se na laťovou konstrukci (výrobci doporučují střešní latě) a upevňují se speciálními spojkami, které jsou součástí příslušenství k jednotlivým výrobkům. Prodávají se i tzv. systémová zakončení, tedy rohové, stropní i podlahové lišty v designu daného panelu, které se rovněž připevňují pomocí speciálních spojek (svorek). Montáž plastových obkladových panelů přímo na stěny (bez podkladového roštu) se nedoporučuje.
Cihlové pásky
Cihlový obklad je zpravidla spojen s originální a odolnou fasádou, kterou jde z tohoto materiálu vytvořit. Cihlové pásky se však dají uplatnit i jako obklad v interiéru, ať už například u kuchyňských linek, či podstavců kamen, nebo schodových stupňů.
Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Klinker, Hopa, Rigips, Wall street