Znáte biopotraviny?

V zimním období, kdy je vyšší výskyt respiračních nemocí, je velice důležitá dobrá imunita. S jejím budováním pomáhají biopotraviny disponující díky ekologickému pěstování a šetrnému zpracování vyšším obsahem vitamínů a dalších prospěšných látek.

Biopotraviny a ekozemědělství, které je produkuje, nejsou jen pouhými módními pojmy. Jejich největšími plusy je nižší zátěž pro přírodu, pro spotřebitele pak to, že absencí chemických látek a různých modifikací při pěstování i zpracování si zelenina a ovoce uchová v průměru o 50 % více vitamínů, minerálních látek, enzymů a dalších živin oproti těm z konvenční produkce. Nemalý přínos pak má ekologické pěstování a chov pro snížení vzniku alergií nebo alergických reakcí na chemikálie obsažené v potravinách, zejména pak dusičnany, rovněž na geneticky upravené plodiny, z nichž se stále více mluví o pšenici a reakcích na vysoký obsah lepku.

samosběr na poli

Bio ovoce nabízejí farmáři i formou samosběru. Foto: Shutterstock

Co je biopotravina

Definována je jako produkt ekologického zemědělství, kdy při pěstování surovin nebyla použita umělá hnojiva a geneticky modifikované organismy, při chovu krmivo neobsahuje chemické látky, růstové hormony apod., při výrobě nebyla použita umělá barviva, ochucovadla, aromatické, chemické konzervační či jiné přídavné látky. V kontextu s uvedenými pravidly pak mluvíme o zdravých potravinách, což ale není tak úplně přesné, protože za biopotravinu jsou považovány i uzeniny, sladkosti, alkoholické nápoje atd.

Tím, že nejsou používané chemické konzervanty, mají bioprodukty zpravidla nižší dobu použitelnosti, s čímž je nutné počítat. Biopotraviny mají obvykle také lepší a výraznější chuť, i když ta samozřejmě závisí na dalších faktorech, jako je druh krmení, zpracování, takže se výrobky od různých farmářů či zpracujících firem často hodně liší a je třeba si najít „ty pravé“.

Nakupovat je můžeme přímo od farmářů, na farmářských trzích, v obchodech se zdravou výživou a ve specializovaných e-shopech. V omezené nabídce najdete bioprodukty i v běžných obchodech a supermarketech, ovšem tam mnohdy nejsou z lokální produkce, ale cestovaly sem třeba přes půl světa až z Číny, a zda jsou skutečně „bio“, si nemáme jak ověřit. Naopak ze zkušeností prodejců zaměřujících se na lokální potraviny vyplývá, že necertifikovaná zelenina a ovoce mohou být mnohem chutnější a zdravější než ty bio z obchodu, o nichž nemáme informace, kde rostly, kdy byly sklizeny a jak uskladněny.

Farmářské bedýnky

fresh bedýnka

Bedýnky si můžeme objednat již naplněné nebo si do nich sami vybrat zeleninu a ovoce. Foto: Shutterstock

Obchody s biopotravinami, případně i sami farmáři nabízejí mimo jednotlivých produktů i tzv. bedýnky. Nejčastěji obsahují sezónní ovoce a zeleninu, případně masné a mléčné výrobky. Skladba může být i tematická, například „svíčková“, „balkánská“ apod. Bedýnky mohou být seskládány dodavatelem nebo si jejich obsah může navolit sám zákazník.

V pozdních zimních měsících je ale někdy bedýnka druhově chudá, převládají brambory, řepa a ředkev. U bedýnek se udává orientační hmotnost nebo pro kolik osob je obsah určen. Na jaře a v létě, kdy bývá více salátů a bylinek, mívají váhu nižší, přes zimní období, jemuž vládne kořenová a košťálová zelenina, naopak vyšší.

zelenina na poli

Ekologické zemědělství je šetrné k přírodě, zaměstnancům i spotřebitelům, Foto: Shutterstock

Ekofarmy

Hospodaření na ekofarmě (ta provozuje ekologické zemědělství) má své zákonitosti. V první řadě se zde nesmí používat umělá hnojiva, nehnojí se tedy vícesložkovým průmyslovým hnojivem NPK ani jedovatými pesticidy, ale pouze chlévskou mrvou nebo zeleným hnojivem. Na polích se střídají plodiny, takže nedochází k vyčerpání půdy, současně se tak snižuje výskyt plevelů a chorob. Na postřiky se používají přípravky se složením šetrným k životnímu prostředí, nejčastěji jsou vyrobeny z extraktů různých bylin.

ježek

K predátorům, kteří rázně zakročí proti škůdcům, patří ježci. Foto: Shutterstock

Pomocníky při boji se škůdci jsou jejich přirození nepřátelé jako ptáci, ježci, škvoři, slunéčka sedmitečná a další užitečný hmyz, kteří tak mají zajištěnou potravu. Na chemicky neošetřených plodinách prosperují i opylovači, tedy čmeláci, včely a jejich příbuzné, motýli atd. To současně napomáhá k druhové pestrosti zde volně žijících zvířat. Ovoce dozrává pouze za pomoci sluníčka a před uskladněním není chemicky ošetřeno. S hospodářskými zvířaty se nakládá ohleduplně, pasou se volně, krmí se kvalitním krmivem, žádnou masokostní moučkou apod. Nedostávají růstové hormony ani antibiotika.

pták a mláďata

Pole bez chemických postřiků zbaví škůdců zpěvní ptáci, pro něž jsou potravou. Foto: Shutterstock

Jak je poznáte?

  • Každý produkt prodávaný jako biopotravina musí mít certifikát, který vydává některá z nezávislých kontrolních organizací pověřená ministerstvem zemědělství.
  • Certifikovaný výrobek je viditelně označen národním bio logem s nápisem: Produkt ekologického zemědělství. V České republice je to tzv. biozebra v zelenobílém či černobílém provedení, pod níž je umístěn kód kontrolní organizace. Pokud je výrobek certifikován v zahraničí, najdete na jeho obalu bio znak dané země. Pochází-li ze zemí EU, má značku v podobě listu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Znáte biopotraviny?