Postarejte se o vánoční stromek

Kmínek lze přiříznout i zkrátit pilou, ale máte-li možnost, nechte si konec u prodejce ofrézovat. Foto: Shutterstock

Kmínek lze přiříznout i zkrátit pilou, ale máte-li možnost, nechte si konec u prodejce ofrézovat. Foto: Shutterstock

Musí pevně stát, měl by vypadat v rámci svých možností co nejlépe a vydržet alespoň do Tří králů. Všechno to můžete u vánočního stromku alespoň částečně ovlivnit.

Připomeňme, že řeč je v tomto případě o nejčastěji volené variantě, tedy o úpravě a ošetření řezaného vánočního stromku koupeného u prodejců, které před Vánocemi najdete nejčastěji na parkovištích nákupních center. U nich je nutné počítat s tím, že stromky už jsou uřezány nějakou dobu, mnohdy putují na český trh z pěstíren ve vyšších polohách a není mnoho šancí zjistit informace o jejich přesném původu a délce skladování.

Nákup a domácí péče

Základním požadavkem na podstavec je, aby jeho proporce odpovídaly výšce vybraného stromku. Systém upínání bývá u stojanů podobný. Foto: Bauhaus

Při nákupu si můžete vybrat z několika druhů za různé ceny, přičemž obyčejný levný smrk zpravidla nejrychleji opadává, zatímco jedle či borovice vydrží déle a jehličí těchto druhů stromů nijak zvlášť nepíchá.

Přímo na místě je dobré využít obvyklé nabídky prodejců a nechat si kromě zabalení do stahovací síťky také ofrézovat spodní část, která se umísťuje do stojanu. Obvykle ji budete muset ještě trochu upravovat, ale i tak ušetří frézování dost práce a stojí za nevelký příplatek.

Chcete-li, aby stromek udržel co nejdéle po Štědrém dnu jehličí, ušetřete ho teplotního šoku a dopřejte mu aklimatizaci. Z venku rovnou do teplého bytu by měl přijít opravu až na poslední chvíli. Máte-li dvůr, předzahrádku nebo balkon, skladujte stromek co nejdéle tam, postavte ho do nádoby s alespoň pěti litry vody (nedivte se, když ji skoro všechnu kmínek natáhne) a dopřejte jehličí tu a tam vodu z rozprašovače.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Vánoční dekorace:

Hvězda jako vánoční dekorace

Stromek nestromek

Sváteční stolování

Vizovické pečivo

Tradiční i netradiční perníčky

Vzkaz na kulatině

________________________________________________________________________

Do stojanu

Usadit spodní část stromku do stojanu nepředstavuje žádný problém za předpokladu, že je „stopka“ kmínku rovná a její průměr je o něco menší než otvor, do nějž je ji potřeba dostatečně hluboko zasunout. Průměr kmene se podstavci obvykle přizpůsoboval přitesáním sekerkou na špalku, ideálním nástrojem je i poříz. K němu je dobré mít pomocníka, který bude stromek držet, nebo využijte truhlářskou svěrku. V nouzi lze i zatlouct špičku bytelnějšího nože do špalíku a vytvořit si tak provizorní „poříz,“ jímž přebytečné dřevo rovněž oloupete. Nebo použijte samotný nůž, ale opatrně!

Dobré rady

  • Stabilitu stromku ovlivní podstavec (stojan, kříž) i tak, že možnost hlubšího zapuštění konce kmene je lepší, takže je dobré stojan vybírat i podle tohoto kritéria.
  • Tradiční stojany měly dva fixační šrouby s křídlovými matkami nad sebou, jimiž šlo stromek částečně „dorovnat“ i v podstavci. Pokud stojan nic podobného nemá, je nutné ho upevnit rovně.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a archiv firem

Postarejte se o vánoční stromek