Když kapou kohoutky
Kapající kohoutek může nenápadně způsobit nemalé navýšení spotřeby vody. Kapání navíc vydává rušivý zvuk a odstřikující voda často znečišťuje dřez či umývadlo nánosem vodního kamene.
Řešením problému je oprava či výměna. Vzhledem k tomu, že vodovodní baterie nemají neomezenou životnost a na ztrátě jejich „kondice“ se kromě tvrdosti vody podepisuje i časté používání nebo nešetrná manipulace, je často nejlepší tato důležitá zařízení vyměnit. K montáži není potřeba volat instalatéra, s trochou trpělivosti a s jednoduchým nářadím to zvládnete sami.
Kdy opravovat?
Měnit drahou a stále pěknou baterii jen proto, že kape, se však opravdu nevyplatí. Obvykle postačí vyměnit gumové těsnicí kroužky nebo k lepšímu utěsnění napojení baterie na závity trubek vodovodních rozvodů použít instalatérskou šňůru nebo koudel. Zatímco koudel je klasika a k práci s ní je přece jen nutná určitá zkušenost, těsnicí šňůry dnes profesionálové běžně mívají v brašně a jejich montáž je pohodlná. Prodávají se v cívkách, z nichž se snadno odvinou, nevytvrzují ve vlhku a umí vytvořit těsnění, které udrží i tlak vody. Šňůra se namotává v několika otáčkách ve směru hodinových ručiček přímo do závitu a nenahrazuje těsnicí gumové kroužky. Je nutné pevné dotažení, aby se při šroubování matic baterií nesvezla a nevytvořila tak místo těsnicí bariéry překážku bránící pevnému dotažení matek.
Gumová těsnění k bateriím rovněž koupíte zvlášť, jen je potřeba znát přesný rozměr. K tomu ale postačí vzít do obchodu starý kroužek a podle něj koupit stejný.
Výměna baterií
Vyměnit baterii není složité, musíte mít jen na paměti uzavření dílčích uzávěrů (případně hlavního uzávěru) vody ještě předtím, než začnete závity baterií povolovat. Po ruce mějte osvědčené nářadí, tedy francouzský klíč s nastavitelnými čelistmi, hasák nebo siko kleště. Všechny zmíněné nástroje vám umožní pevný a pohodlný úchop matic. Použít lze i otevřený montážní klíč příslušného rozměru.
Matice, které mohou být za léta používání „zapečené“ a zanesené vodním kamenem, povolujte velmi opatrně a trpělivě. Hrubá síla není namístě, raději střídejte jemné poklepávání z boku a silné, ale obezřetné trhání, závit nakonec povolí. S citem pracujte zvláště v případě, že se baterie nechystáte vyhodit, ale pouze nově utěsnit, aby čelisti klíčů či kleští nepoškodily nerezový povrch.
Jakmile se vám podaří starou baterii sundat, očistěte závity vodovodních trubek (můžete použít jemný kovový kartáč) a dbejte na to, aby na závitech nezůstaly třeba nitě z čisticího hadru. Vyčistěte i místa v bateriích, kam nasazujete nová těsnění. Starou baterii opatrně stejným postupem upevněte zpět. Dotahujte s citem „nadoraz“, hrubé síly a páčení se opět vyhněte.
Pak zapněte přívod vody, což je vlastně zároveň zkouška těsnosti. Pokud baterie protéká, zkuste ještě trochu více utáhnout, případně postup opakujte a dotěsněte závity šňůrou.
U nové baterie je postup stejný, o něco složitější dřezové baterie mívají k dispozici návod a pro případné dotěsnění použijte stejný postup.
Druhy baterií
Dřezová je obvykle stojací, upevňuje se do vyříznutého otvoru ve dřezu nebo v pracovní desce. S přívodem vody se propojuje flexi hadicemi, matic k dotahování je tedy více a všechny musí být pečlivě utěsněné a utažené.
Stěnová (nástěnná) páková i kohoutková se používá pro umývadla a montuje se na závity trubek vodovodních rozvodů.
Vanová páková či kohoutková kombinuje vyvedení teplé a studené vody i sprchy, montuje se rovněž k závitům ve zdi.
Sprchová se většinou instaluje do sprchového koutu, má pouze vyvedení pro sprchovou hadici s příslušným závitem, montovat je ji potřeba k vyvedení teplé a studené vody zhruba v polovině výšky sprchového koutu.
Opravné pásky
Slouží k rychlému a bezodkladnému řešení protékající vody v závitu nebo v místě poškození trubky. Vytvoří krátkodobě velmi těsné a odolné spojení a zabrání úniku vody do doby, než koupíte příslušný kus na výměnu nebo povoláte instalatéra.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se souhlasem firem Tesa, Siko