Nábytek do zimní zahrady
Pokud zimní zahrada slouží především jako domov pro rostliny, má specifické klima, jemuž musí být nábytek uzpůsoben. Nelze do ní tudíž použít běžné bytové vybavení ani všechen zahradní nábytek.
Vzhledem k maximálnímu prosklení dochází v klasické nevytápěné zimní zahradě k velkým výkyvům teplot, kdy v létě za slunečných dnů má prostor až tropické klima, v zimě se naopak teploty pohybují jen mírně nad bodem mrazu. Je proto nutné počítat s tím, že v takovém prostředí bude materiál, z něhož je nábytek vyroben, neustále „pracovat“. Trvalá vyšší vzdušná vlhkost nesvědčí měkkému dřevu a ratanu ani železu a litině. Stále však existuje dostatek vhodných materiálů, abychom mohli vybavit „skleněný pokoj“ v požadovaném stylu a pohodlí.
Odolné dřevo
U dřevěného nábytku je nejlepší vsadit na tvrdá exotická dřeva, která výborně odolávají vlhku i škůdcům. Klasikou je teak, pro nějž je charakteristická tvrdost, pevnost a zároveň pružnost, kterou mu dodává obsažená pryž. Vysoký obsah éterických olejů funguje jako ochrana proti pronikání vody i dřevokaznému hmyzu. Často se používá také akácie, jejíž dřevo patří k vůbec nejtvrdším, dále například meranti, což je tvrdé dřevo ze stromů rodu Shorea, nejčastěji zbarvené do červenavých tónů. Mimořádně tvrdé a odolné je rovněž eukalyptové dřevo, obsahuje ale méně přirozených olejů, proto si žádá častější napuštění speciálním olejem.
Další možnost se nabízí v podobě nábytku z tepelně upraveného dřeva finské borovice na trh uváděného pod označením ThermoWood. Absorpce vlhkosti je snížena až o 50 %, vyniká i rozměrovou stálostí, neboť u něho nedochází k bobtnání a následnému sesychání.
Exotický bambus
Přestože působí křehkým dojmem, je bambus tvrdší než dub, ale přitom velmi pružný. Naopak mu nevyhovuje suchý vzduch. Je rovněž antibakteriální, takže ho nenapadají plísně a houby. Kromě nábytku tak můžeme do zimní zahrady pořídit bambusové lucerny či stínidla světel nebo i tkaniny na potahy polstrování, případně celé zastínění.
Různorodý kov
Nevýhodou kovu je za běžných teplot jeho chladný povrch a velmi rychlé rozpálení pod dotykem slunečních paprsků. Vhodný je tudíž spíš na nábytkové konstrukce. Nábytek z hliníku a jeho slitin odolává dobře vlhku a je navíc velmi lehký. Pro ochranu kovu se používá pružný lak, nejčastěji polyuretanový, nebo je povrch potažen tenkou plastovou vrstvou.
Plast mnoha podob
Velké možnosti dnes nabízí plast, který lze velmi dobře tvarovat, takže můžeme vybírat mezi nábytkem se skořepinovým sedákem, vzdušnými sedačkami připomínajícími vzhledem dřevěný nábytek anebo stále oblíbenějším umělým ratanem, u nějž kvalitu poznáme tak, že profil je buď oválný, nebo půlkulatý, či kulatý, tloušťku má minimálně 1,2 mm, povrch je matný a strukturou připomíná pravý ratan. Ruční výplet je volný, aby mohl reagovat na výkyvy teplot.
Plast je na dotyk chladný a působením slunce se snadno rozpálí, takže textilní sedák zvýší jeho užitný komfort.
Zajímavou alternativu k jednodruhovým materiálům představuje dřevoplast spojující příjemnou strukturu dřeva s odolností plastu proti povětrnostním vlivům. U nábytku se nejčastěji používá na stolní desky.
Dobré rady
- Lehký nábytek snadno přemístíte podle potřeby ven.
- Polstrování volte odnímatelné, aby ho bylo možné uskladnit v suchém prostředí.
- I odolné exotické dřevo potřebuje pravidelné ošetření olejem.
- Umělému ratanu prodlouží životnost pravidelný nástřik ochranným sprejem NanoWay+ Ratan.
Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Bonami, WestwingNow, Alax, Tchibo