Osvětlení musí být venku odolné
Světlo je potřeba na dvoře, na zahradě i nad vchody. Nejen že osvětluje venkovní prostory kolem domu kvůli bezpečnému pohybu jeho obyvatel, ale také může už na dálku varovat zloděje.
Venkovní osvětlení na chalupě je důležité. Lidé tam obvykle tráví potmě venku mnohem více času než doma, součástí víkendových pobytů bývá posezení na dvoře, pod pergolou či u ohniště v zahradě a světlo je v těchto chvílích důležité kvůli většímu komfortu i kvůli bezpečnosti pohybu.
Hlavně bezpečně
Osvětlení exteriérů lze řešit různými způsoby a mezi ty nejjednodušší patří využití přenosných závěsných či stojanových světel. V nabídce obchodů se svítidly i v hobbymarketech najdete dost závěsných či stojanových montážních lamp či reflektorů, jejichž konstrukce je dostatečně odolná a bezpečná k tomu, aby mohly být venku používány. Nemusí to být řešení esteticky dokonalé, a pokud vám jde jednoduše o světlo na zahradě či pod střechou pergoly a nechcete nic složitě budovat, montážní lampy jsou dobrý tip.
Pozor na přívodní kabely: kupte kvalitní, využívejte speciální vodě odolné kryty spojek nebo kabely, které mají zásuvky s „padacími dvířky“, tedy s plastovými kryty s pružinou.
Kabely je lepší zavěsit, pro dlouhodobější sezónní používání se dokonce doporučuje uložit kabely do mělkého výkopu vysypaného pískem. To už je ovšem poměrně pracné, takže pokud se zahrada často seče nebo je na ní větší pohyb obyvatel či návštěvníků domu, porozhlédněte se po vhodném akumulátorovém světle. V nabídce obchodů s outdoorovými či kempinkovými potřebami najdete široký sortiment dobíjecích světel i lamp na baterie, které lze postavit i zavěsit a jako provozní osvětlení na terasu či pod pergolu taková svítidla bohatě postačí.
Rozšiřuje se i nabídka akumulátorových pracovních či univerzálních světel, která se prodávají bez baterií a bývají součástí sérií dílenského či zahradního nářadí od různých výrobců, kompatibilních s jedním typem akumulátoru. Pokud takovéto nářadí postupně nakupujete, vyplatí se na seznam zařadit i světlo či lampu.
Do drátů
V domech je obvykle součástí elektroinstalace i vyvedení pro venkovní světla. Pokud je vše v pořádku, není problém svítidlo jednoduše nainstalovat a připojit, ale pokud máte pochybnosti nebo se venkovní světla dlouho nepoužívala, objednejte si raději elektrikáře. Ať už chcete namontovat běžné svítidlo, nebo lampu v „nostalgickém“ designu, či klasické pracovní světlo chráněné drátěnou sítí, kupujte produkty v kategorii venkovních světel. Ta jsou proti vlhku či zafoukané vodě chráněná i různými těsněními, u některých funguje jednoduchý výklopný systém, který umožňuje po uvolnění západek a pružin snadno vyměnit žárovku. Tu je dobré používat úspornou, ideálně odolnou z kategorie LED, která je odolná a vydrží svítit velmi dlouho.
U zahradních lamp, které jsou kromě specifického designu vybaveny odolnou, do deště uzpůsobenou konstrukcí, kontrolujte jejich funkčnost i průběžný stav. Jestliže ve venkovních světlech tohoto typu zarezne žárovka v závitu kvůli vysrážené vlhkosti, postupujte při její výměně velmi obezřetně a vypněte příslušný jistič. Když už se žárovka rozbije, zkuste uchopit plechový okraj závitu do čelistí rovných kleští a opatrně zbytek žárovky uvolnit. Účinně lze vysušit vlhkost ze svítidla pomocí proudu horkého vzduchu z fénu nebo horkovzdušné pistole, u níž však regulujte teplotu na nejnižší stupeň.
Dobré rady
- U pracovních lamp může být nevýhodou, že jde často o světlo poměrně silné a intenzivní, které lze navíc nasměrovat pouze na jedno místo. U výrobků tohoto typu se tedy zajímejte o možnost regulace.
- Nejdůležitější je u exteriérových světel bezpečná ochrana před vlhkostí, a to i proti zatečení vysrážené vody uvnitř světla.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock