IP kamery
Ochrana majetku je stálým tématem. Do mozaiky bezpečnostních prvků přibyly různé kamerové systémy už před mnoha a mnoha lety. Ale až s příchodem cenově dostupných kamer nastal jejich větší výskyt na fasádách rodinných domů a rekreačních objektů.
IP kamery jakožto prvek aktivní ochrany majetku lze dnes pořídit již za několik stokorun. Na druhé straně cenové palety se pohybují kamery a kamerové systémy v cenové hladině desítek tisíc korun. V čem se liší a na co se při jejich pořizování hlavně zaměřit?
Dovnitř, nebo ven?
Kamery se dělí na vnitřní a venkovní. Vnitřní, jak už vyplývá z názvu, jsou určeny výhradně do prostor, kde nebudou vystaveny extrémním klimatickým změnám a nadměrné vlhkosti, a nemusí jim svědčit ani nadměrná prašnost, prudké změny teploty nebo jiné agresivní prostředí. Bývají cenově dostupnější, protože se výrobce nemusí tolik zabývat jejich krytím proti zmíněné vlhkosti. Často bývají vyráběny i jako designové doplňky do interiéru, například tzv. chůvičky na monitorování dětí.
U venkovních se nemusí až tak hledět na krásu jako na bytelnost a odolnost proti povětrnostním vlivům.
Parametrů plná nůše
Pohled do technických listů jednotlivých výrobků objasní, proč jsou mezi kamerami takové cenové rozdíly. Parametrů, ve kterých se mohou lišit, je totiž více než dost. V první řadě je potřeba vědět, jak se bude kamera připojovat, čímž je myšleno nejen napájení, ale i připojení k datové síti. Existují kamery, které se dají napájet pouze ze sítě elektrického proudu a nemají záložní zdroj. Většinou patří do nižší cenové hladiny, ale jejich nevýhodou je, že při výpadku proudu „oslepnou“ a nemohou tedy plnit to, proč jsou pořízeny. Pokud tedy uživatel požaduje nepřetržité sledování chráněného prostoru, měl by sáhnout po variantě se záložním zdrojem.
Připojení k datové síti je buď bezdrátové, nebo kabelem. Nejčastěji se dnes používá ethernetové připojení. Koaxiální kabel používají spíše průmyslové instalace.
WiFi síť má tu výhodu, že není potřeba dodatečná instalace kabelů, a tedy mechanický zásah do konstrukcí budov. Ale zase dost často nastává problém se sílou signálu a tím i se stabilitou připojení. To je dobré vědět dopředu. Dodatečné dokupování různých síťových prvků, jako jsou WiFi extendery a opakovače, mohou celý projekt zbytečně prodražit.
To, co kamera vidí, lze sledovat buď on-line, nebo ze záznamu. Některé kamery disponují sloty pro záznamová zařízení, jako jsou SD karty. Záznam pak lze vyvolat přes internetové rozhraní, do kterého je možné se přihlásit i přes chytré telefony nebo tablety. U některých kamer nabízí výrobce rovnou i možnost záznamu na cloudovém úložišti. U lépe vybavených kamer se můžete připojit na ústřednu pultu centrální ochrany. Tato služba je ale pochopitelně dodatečně zpoplatněna.
Dalším parametrem je rozlišení obrazu. Na trhu jsou dnes i kamery, které disponují UHD 4K rozlišením a jsou tedy schopny zachytit velké detaily. Důležitý je také zorný úhel. To může hrát významnou roli, pokud chceme hlídat větší prostor a nechceme investovat do více kamer. S tím souvisí i možnost nastavení detekované oblasti, ve které má kamera reagovat na změny a začít nahrávat, popřípadě spustit alarm. Lépe vybavené modely umožňují na dálku měnit ohnisko objektivu (zoomovat) nebo přes servomotor měnit polohu kamery, otáčet jí ve více směrech.
Noční vidění
Už i u levnějších modelů je samozřejmostí noční (infračervené) vidění. Rozdíly jsou v dohlednosti při nočním vidění. Ty mohou být i v desítkách metrů. Dražší kamery mívají i filtr, který zabraňuje oslnění silným světelným zdrojem, například od pouličního osvětlení.
Stejně jako noční vybavení je u levnějších modelů samozřejmostí i výkonný alarm. Někdy je možné akustický signál doprovodit i světelnou signalizací, což je velmi účinné zvláště v nočních hodinách.
Užitečnou výbavou je zabudovaná kombinace mikrofonu a reproduktoru, přes kterou je možné komunikovat na dálku.
Jak je patrné, hledisek, podle kterých může uživatel vybírat, je více než dost, ale i tady platí, že levná kamera je pro ochranu objektu lepší než žádná. Navíc mnohé pojišťovny nabízejí slevy na pojistném při nadstandardním zajištění bezpečnosti objektů.
Na co si dát při instalaci pozor
- Před koupí si zjistěte možnosti připojení na elektrickou i datovou síť.
- Instalujte kameru pouze do sítě odpovídající normě. Zvlášť venkovní elektrické rozvody by měly odpovídat normám pro krytí IP65 a vyšší.
- Kamera by měla být nainstalována tak, aby ji nemohl případný narušitel snadno vyřadit z provozu.
- Zorný úhel kamery by měl zabírat co největší sledovaný prostor. Při použití více kamer by neměly vznikat slepé úhly.
- Pozor na zásah do soukromí dalších osob. Problém může nastat při snímání veřejných prostor.
Text: Petr Živný
Foto: Shutterstock a se svolením firem Tesla, Torlin