Laskavé objetí
Ušák je již po mnoho generací synonymem pohodlí a odpočinku. Nabízí dostatek komfortu pro večery s knihou nebo jen prosté lenošení.
Jeho poznávacím znamením jsou boční opěrky ve výšce hlavy. Ne nadarmo se ušáky někdy označují také jako čtenářská křesla. Díky opoře zad i krční páteře poskytují maximální pohodlí i při delším sezení, ať už jej trávíte čtením, či sledováním oblíbeného televizního pořadu. Dopřát si v něm můžete ale i krátký spánek.
Tvary jdou s dobou
Ačkoliv tato křesla v interiérech nejsou žádnou novinkou, jejich obliba neklesá. Setkáte se tedy jak s ušáky robustní konstrukce a tradičně zaoblených tvarů, tak i s moderními formami, které sází na odlehčený design se subtilní podnoží. Ta se postará o určitý dojem lehkosti, aniž by nutně měla negativní vliv na pohodlí při szení. Díky tomu je tedy možné ušáky najít jak v interiérech se nádechem historie, tak v těch současných.
A co potah?
Ušák zpravidla v interiéru představuje solitérní kus nábytku. V tom případě nemusí nutně ladit třeba s pohovkou či dalším sedacím nábytkem, naopak může vytvářet třeba kontrastní prvek nejen tvarem, ale také barvou, materiálem či vzorem potahu, aniž by to působilo nepatřičně a rušivě. To vytváří ideální příležitost k odvážnějším kreacím. Někteří výrobci na tyto požadavky reagují širším výběrem dezénů pro tento typ křesel, a tak je možné do jisté míry přizpůsobit vzhled nábytku individuálním představám. Ani u krásných vzorovaných látek však nepodceňujte kvalitu textilie a raději si připlaťte za potah, který odolává špíně a lze snáze čistit.
Nezapomeňte na pohodlí
Lze předpokládat, že v ušáku strávíte mnoho večerů, takže se při výběru zaměřte na kvalitu konstrukce, ergonomii a samozřejmě na pohodlí. Pro správné sezení je dobré ohlídat zpracování sedací části, oporu zad zejména v bederní oblasti a dostatečně velké opěrky. Univerzální tvar ale neexistuje. Každému totiž vyhovuje něco jiného, proto je nejlepší křeslo vyzkoušet na vlastní kůži.
Vyplatí se renovace?
Starý nábytek má svůj letitý půvab, takže pokud na nějaký kus narazíte, určitě se vyplatí zvážit jeho opravu. Většinou bude mít poškozený potah, někdy bývá i prosezená sedací část. U starých ušáků ji často tvořily pružiny potažené dalšími vrstvami a koňské žíně. Někdy může být taková oprava poměrně náročná a je velmi pravděpodobné, že oproti pořízení současného nábytku z velkovýroby mnoho neušetříte. Na oplátku však získáte originální křeslo kvalitní konstrukce.
Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem WesteingNow, KARE, XXXLutz, Beliani, Ikea, a1r