Výhody a nevýhody venkovního stínění na chatách
Dřevěné chaty se rychle prohřejí a v horku je v nich k nevydržení. Jen málokdo si na chatu pořizuje klimatizaci, a proto vám pomůžeme najít způsoby, jak v parném létě prostor ochladit jinak. Jednou z cest je venkovní stínění, protože zachytí sluneční paprsky venku, než se dostanou do místnosti.
Na výběr máte ze tří variant venkovního stínění:
- venkovní rolety seženete plastové nebo odolnější hliníkové,
- venkovní žaluzie na chatách bývají dřevěné nebo v hliníkové podobě, která lépe odolá povětrnostním vlivům,
- venkovní látkové (screenové) rolety se vyrábí ze speciální tkaniny ze skelného vlákna a PVC.
Ačkoliv je venkovní stínění dražší než vnitřní, nabízí řadu předností, které oceníte vy i vaše chalupa – a to i v době vaší nepřítomnosti.
Předokenní rolety vytvoří úplnou tmu a fungují jako bezpečnostní prvek
Rolety z plastu a hliníku po zatažení tvoří jednolitou plochu, díky čemuž:
- v létě nepustí horko dovnitř,
- v zimě teplo neuteče ven,
- místnost 100% zatemní,
- mohou ochránit chalupu před zloději,
- částečně odrazí také hluk zvenčí.
Nevýhodou ovšem je, že stejně jako přes ně nikdo nevidí dovnitř, nevidíte ani vy ven.
Venkovní žaluzie libovolně naklápíte
Po zatažení a sklopení lamel tvoří žaluzie podobně jako rolety téměř jednolitou plochu. Shodují se tedy v tom, že kromě tepelné izolace místnost zatemní a ztíží přístup nezvaným hostům.
Narozdíl od rolet si lamely žaluzií můžete libovolně naklápět a plynule tak regulovat, kolik dovnitř svítí světla. Podle nálady a intenzity slunce si nastavíte, jestli chcete mít v místnosti lehké šero nebo úplně zataženo.
Žaluzie jsou na chaty a chalupy vhodnější i po estetické stránce – lamely, obzvláště dřevěné, působí zvenku na budově elegantněji než roleta.
U látkových rolet si zvolíte míru propustnosti světla
Pokud je pro vás důležité zůstat v kontaktu s okolím, zvolte screenové rolety. Ty brání přístupu ostrého slunce zvenku a současně přes ně uvidíte ven. Při výběru látky si vyberete úroveň zatemnění a propustnosti světla. Například přes variantu blackout nepůjde vidět ven ani dovnitř. Se světlejšími odstíny propustnost stoupá.
Látkové rolety mohou být vedeny postranním lankem, ve vodicích profilech a nebo zipem ve vodicích profilech – tomuto řešení se říká zipscreen. Díky tomu, že je látka v zipu navařená a zatížena spodním profilem, zůstává stále napnutá a necloumá ve větru. Například zipscreen roleta o šířce do 1,6 m odolá větru o rychlosti až 88 km/h.
Screenové rolety jsou v posledních letech oblíbené u architektů. Narozdíl od předchozích dvou typů stínění, které je mnohdy vyráběno z hliníku, venkovní látkové rolety budovu zjemní a nepůsobí nijak „futuristicky“.
Ovládání venkovního stínění: manuálně nebo s motorem
U všech zmíněných typů venkovního stínění máte na výběr mezi manuálním ovládáním na kliku a elektrickým pohonem. Manuální ovládání je ideální, pokud na chatě nemáte přístup k elektřině nebo ji není možné k žaluziím dovést. Elektrický pohon spouštíte vypínačem, ovladačem nebo mobilní aplikací. Doporučujeme zvolit stínění s motorem doplněným o větrná a dešťová čidla.
Díky tomu se v nepříznivém počasí žaluzie nebo venkovní látkové rolety vytáhnou do boxu, což je ochrání před poškozením.
Na terasu se hodí látkové rolety, uvidíte přes ně na zahradu
Pobyt na chatě vám zpříjemní posezení na terase nebo pod pergolou. A ty je potřeba taky zastínit, aby vám v létě nebylo horko a nesvítilo slunce do očí. Pokud chcete ušetřit, můžete zvolit různé plachty nebo bambusové rolety, jenže tam nepočítejte s dlouhou životností. Vítr s nimi umí pěkně zacloumat a vlhkost způsobuje plísně.
Vhodnou alternativou jsou screenové rolety. Zastíní pergolu, dopřejí vám soukromí a částečně vás ochrání před hmyzem, ale zároveň zůstanete v kontaktu s okolím. Uvidíte přes ně ven, ale nikdo nevidí na vás – kromě případů, kdy je na terase rozsvíceno a venku tma.
Komerční prezentace