Prevence proti hlodavcům

Myš domácí je nejčastějším nezvaným návštěvníkem chat a chalup

Myš domácí je nejčastějším nezvaným návštěvníkem chat a chalup. Foto: Shutterstock

S blížící se zimou v přírodě ubývá potravy a zvířata se ji snaží obstarat kdekoliv, zacílí proto i na rekreační domácnosti. Je na nás, abychom byli o krok vepředu a nedali nevítaným návštěvám především z řad hlodavců šanci.

Nejúčinnějším způsobem je prevence, neboť kde není příčina, nemůže být ani důsledek, v tomto případě poničený interiér, zlikvidované nebo znehodnocené potraviny či sadba, těžko odstranitelný zápach atd. Stačí zamezit hlodavcům ve vstupu do chat, chalup a pokud možno i kůlen a zahradních domků. Sebeúčinnější pastička totiž nezajistí, že myš, předtím než se do ní chytí, nestačí rozkousat a znečistit kde co. Současně bychom neměli zapomínat na fakt, že se k nám zvířata nevloupávají jako zloději z touhy po obohacení, ale z důvodu přežití, protože se naše nemovitost nachází v jejich přirozeném teritoriu, a konečné řešení bychom měli přenechat přirozeným nepřátelům.

Nežádoucí vstupní brány

Hlodavec nemá své jméno pro nic za nic. Ostrými zuby se prokouše slabší dřevěnou stěnou či maltou vyplňující spáry mezi cihlami, ale dokáže se protáhnout i malou skulinkou. Může jí být mezera mezi dveřmi a prahem, rozeschlými prkny, stěnami a podlahou, kde chybí olištování, střešními taškami, dále větracími otvory, nejsou-li opatřeny hustou mřížkou nebo sítí.

Pokud máme střechu zateplenou minerální či skelnou vatou anebo foukanou celulózovou izolací, hlodavci se jí neprokoušou. Pro utěsnění různých škvír poslouží pásky ocelové vaty, které můžeme ještě zalištovat.

Co proti nim?

Škůdců se můžeme zbavit, aniž bychom jim fyzicky ublížili. Nemají rádi hluk, průvan, vibrace a kupodivu ani zápach. Existují různé plašiče a odpuzovače hlodavců, pojďme si je tedy ukázat.

Plašiče jsou elektronická zařízení pracující na principu ultrazvukového signálu nebo vibrace, které jsou zvířatům nepříjemné. Vybírat lze mezi typem určeným přímo pro hlodavce a takovým, kde se vlnová délka pro konkrétní druh zvířete nastavuje. Provoz je zcela ekologický, bez využití chemických prostředků.

Odpuzovač myší Windhager ElectroCat odhání hlodavce pomocí šokových vibračních vln, které jsou pro člověka nepostřehnutelné. 865 Kč (Foto: Hornbach)

Odpuzovače

Prodávají se ve formě gelu či posypu, které hlodavcům páchnou, a proto se místům, kde jsou aplikovány, vyhýbají. Pro větší výdrž se stříkají na smotky dřevité vlny, buničinu nebo textilii a umisťují se do prostor nejčastějšího výskytu myší či rejsků.

Biomechanická past zvíře neusmrtí. 139 Kč (Foto: Hornbach)

Biomechanická past zvíře neusmrtí. 139 Kč (Foto: Hornbach)

Pastičky

Měli by být až posledním krokem, pokud zvíře projde všemi pásmy ochrany. Takzvané živolovné pasti mají smysl tehdy, když můžeme uvězněné zvířátko vypustit na svobodu v řádu hodin, jinak zemře stresem.

Nelákejte je

  • Nenechávejte nikde volně přístupné potraviny.
  • Cibuloviny, hlízy a osivo uchovávejte v uzavřených sklenicích nebo plastových boxech.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock, se svolením firmy Hornbach

 

Prevence proti hlodavcům