Jak zprovoznit starý dveřní zámek?
Někdy to chce promazat, jindy se nevyhnete výměně, často postačí mechanismus pořádně vyčistit. Vzhledem k množství kvalitních zámků všech druhů na trhu má smysl zachraňovat jen ty cenné.
Častou potíží je visací zámek tam, kde je vystavený dešti a mrazu a příliš často se nepoužívá. Nejde-li klíčem otočit, je důležité nesnažit se použít sílu: nepomáhejte si kleštěmi, nezkoušejte docílit otočení v případě, že je mechanismus zatuhlý a klade odpor. Klíč nanejvýš zlomíte nebo ohnete tak, že nepůjde vyndat, a tím vaše možnosti „rozumné domluvy“ se zámkem skončí.
Zkuste nejprve hadrem a teplým vzduchem z horkovzdušné pistole (či fénu) mechanismus vysušit, pak do všech štěrbin nastříkejte konzervační prostředek (WD 40, Konkor) a nechte působit. Pak zkuste zámek opět s citem odemykat, poklepat, jemnými pohyby klíče ze strany na stranu mechanismus uvnitř rozhýbat. Pokud to nepomůže, raději zámek odřízněte flexou, než abyste ho zkoušeli urážet kladivem nebo páčit, není to tak jednoduché, jak to vypadá v kriminálkách.
Zadlabaný zámek
Standardní zadlabaný (zadlabací) zámek zpravidla nejde rozhýbat u déle nepoužívaných dveří, ale příčinou může být i zalomený klíč nebo něčí vandalismus. Pokud se nemůžete dostat do objektu, kde máte nářadí, pravděpodobně se neobejdete bez zámečníka.
Je-li ve vložkovém zámku (fabka) zalomený klíč, obvykle nezbude než vložku odvrtat a vyměnit. Je-li zámek zarezlý a nefunkční, záleží na tom, zda jde o případ zamčených dveří v nějakém vchodu, nebo zda se snažíte zprovoznit odemykání vysazených dveří při rekonstrukci nátěru. Opět lze použít metodu konzervačního oleje a citlivého odemykání a rozhýbávání v okamžiku, kdy olej postupně proniká do mechanismu. Není-li nic poškozené, mělo by to ve většině případů postačit, jen to chce trpělivost.
U starých dveří a obyčejného zámku lze někdy s trochou síly a páčení dveře zevnitř vysadit, i když zámek nepovolí.
Opravujete-li staré dveře a zadlabací zámek v nich jakkoli zlobí, je nejjednodušší ho vyndat a vyměnit. Starší zámky většinou drží vruty s drážkou, pro koupi nového je potřeba znát odpovídající rozměr. U nestandardních dveří může být nutná úprava velikosti zádlabu.
Dobré rady
- Jakkoli cenný starožitný nefunkční zámek (např. typ Myšák) je lepší opatrně demontovat a nechat zprovoznit u zámečníka.
- I při výměně zadlabacího zámku můžete použít původní kliky a štítky, pokud je chcete zachovat. Systém jejich uchycení se může od nových lišit, pojistné šroubky neztraťte.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock