Naviják pro dílnu i zahradu

Rubrika: Dílna

Naviják bude zřejmě celá řada kutilů považovat za velmi specializované nářadí, ale jeho využití může být v dílně, na zahradě a při práci na chalupě mimořádně rozmanité.

Navijáky montované na terénní automobily lze použít k jejich vyprošťování, ale i pro přibližování břemen

Existují ruční, elektrické a motorové navijáky, jejichž společnou vlastností je schopnost vyvinout mimořádně silný tah pro zvedání či tahání břemene o váze několika desítek kilogramů až několika tun. V dílně najdou využití především ruční či elektrické vrátky, ať už napevno přidělané ke stropu, zavěšené na konzoli či přenosné. Existují však i lesnické navijáky pro přibližování dřeva a především celá řada typů navijáků, které se montují na terénní automobily či vozy, používané pro odtahovou službu.

Ruční naviják může dobře posloužit například i při napínání drátu při stavbě plotu

Ruční navijáky výrazně pomohou při manipulaci s těžkými břemeny a dokážou nahradit jeřáb či vysokozdvižný vozík. Najdou své uplatnění například při přemísťování stavebního materiálu nebo dřeva, ale i k napínání drátů a ocelových lanek při stavbě plotů. Jsou vybaveny bezpečnostními pojistkami, lany s háky a jejich konstrukce zaručuje možnost použití i v extrémních podmínkách.

Planetový či šnekový

Pro elektrické navijáky je pak charakteristická snadná montáž a nižší pořizovací cena. Jejich slabinou je zahřívání elektromotoru, což práci s nimi do jisté míry limituje. Maximální pracovní zatížení vydrží obvykle výrazně dražší navijáky hydraulické.

Pro přibližování dřeva používají dřevorubci speciální robustní navijáky, poháněné benzínovým motorem

Podle typů převodovky se navijáky dělí na planetové a šnekové. Výhodou planetových navijáků je jednodušší, tedy i levnější konstrukce. Nutnost brzdění převodovky však u některých značek způsobuje při výraznějším pracovním zatížení problémy.
Šnekové navijáky vyžadují nákladnější konstrukci s většími nároky na prostor pro montáž. Vyznačují se však řádově několikanásobnou životností proti planetovým převodovkám. Odpadá u nich nutnost brzdění a případné poruchy brzd. Podle prodejců jsou elektrické navijáky se šnekovou konstrukcí převodovky ideální pro použití v profesionálním nasazení.
Každý naviják je označen tažnou silou podle výkonu. Tažná síla uvedená výrobcem je síla maximální a je třeba mít na paměti, že se zmenšuje podle počtu vrstev navinutého lana na buben navijáku. Naviják tedy podává nejvyšší výkon při první navinuté vrstvě lana na bubnu. S přibývajícím počtem navinutých vrstev výkon navijáku klesá.

Jaký si vybrat

Navijáky s různými typy lan dokážou uzvednout i odtáhnout velmi těžká břemena

Ruční naviják, poháněný klikou přes ozubené převody je jednoduchým a všestranně využitelným pomocníkem v dílně i pro práci v okolí domu a můžete ho pořídit zhruba od pěti set korun.
Výrobci dělí tyto kategorie navijáku na typy, určené primárně pro zvedání a pro tahání a jejich nosnost začíná na sto kilogramech, ovšem vyšší kategorie mohou unést či odtáhnout i břemeno o hmotnosti jeden a půl tuny.
Ceny elektrických navijáků začínají zhruba na dvou a půl tisících korun. Pokud zvolíte kombinaci toho nejvyššího výkonu a nejkvalitnější převodovky, může se cena vyšplhat i nad sto tisíc korun. Vždy je tedy nutné zvážit, k jakému účelu a jak často budete naviják používat, a poradit se o výběru nejvhodnějšího typu s odborným prodejcem.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Naviják pro dílnu i zahradu