Péče o kovářské výrobky

Rubrika: Dílna, Materiály

Kované předměty či konstrukční prvky jsou krásné a lidé jsou za ně často ochotní zaplatit nemalé peníze. Ne každý však ví, jak o ně správně pečovat, aby si svoji krásu uchovaly co nejdéle.

Kovářské výrobky jsou krásné, ale je třeba se o ně starat

 

Železo bez povrchové úpravy velmi rychle koroduje. Zvláště ve vlhkém prostředí může pokrýt vrstvička rezu neošetřený železný povrch už za několik hodin. Kovářské produkty logicky více trpí v exteriéru, zatímco uvnitř, kde nejsou vystaveny kombinaci vzdušné vlhkosti a znečištění, budou korodovat pomaleji. Dříve nebo později se však nevyhnete vyčištění a následnému ošetření jejich povrchu.

Kovářskou barvu vyrábí třeba Primalex, hodí se i na grily či kamna

 

Jak odstranit špínu a rez

Podle rozsahu a hloubky znečištění je třeba zvolit odpovídající postup. Není-li příliš velké, postačí flanelový či bavlněný hadr a mýdlová voda. Silné znečištění a koroze už budou vyžadovat broušení. K tomu lze použít drátěné kartáč nebo kartáčový nástavec na úhlovou brusku či vrtačku. Je potřeba postupovat opatrně, protože zvláště kartáče na brusku mohou zanechat rýhy.

Někdy je vhodnější použít brusný papír, který lépe odstraňuje nečistoty a stopy koroze v ploše a dokáže zhrublý povrch kovu i vyhladit, což může být žádoucí třeba u kovaných klik nebo madel.

Nátěr tzv. kovářskou barvou chrání před korozí

 

Stejně jako v případě kartáčů lze ruční broušení smirkovým papírem nahradit brusnými kotouči, ať už s papíry různé zrnitosti, nebo případně i lamelovým kotoučem, ale pozor: tyto metody broušení už mohou poměrně výrazně narušit strukturu povrchu. Podobně radikální metodou je i tryskání proudem písku.

Mezi specifické postupy patří moření, což je odstraňování rzi či tzv. okují zředěnou kyselinou chlorovodíkovou. Jde o metodu vhodnou pouze pro menší předměty, které lze do roztoku celé ponořit a ihned poté jejich povrch neutralizovat a konzervovat.

kované mříže a ploty vydrží při správné péči celé věky

 

Ošetření povrchu

Aby měla obnova kovaných předmětů požadovaný efekt, musí bezprostředně po očištění následovat další krok v podobě ochrany povrchové vrstvy. Jednou z osvědčených metod, která zachová charakteristickou patinu ručně tvarovaného kovu, je nanesení tenké průhledné vrstvy vosku.

Ještě častěji se kov ošetřuje speciální barvou, ať už spíše matnou kovářskou černí, nebo grafitovou černí, která dává povrchu černý odstín se stříbrným leskem. Všechny zmíněné úpravy jsou vhodné do exteriéru, ale ochrání i kované předměty uvnitř domu.

Uvnitř kov tolik netrpí, přesto si zaslouží třeba ochranný vosk


Dobrá rada
Pokud čistíte a ošetřujete například staré a vzácné kované mříže, doporučují restaurátoři vyhnout se jejich demontáži ze zdiva. Je-li nutné je demontovat, měly by se zpětně upevnit pomocí tmelů či hmot pružnějších než kámen nebo zdivo.

Členité plochy s detaily vyžadují opatrné broušení

 

Krásu krbového nářadí znásobí udržovaný lesk

 

Vosk lze použít i k ošetření dřevěných madel kovaného zábradlí

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Péče o kovářské výrobky