Nábytek v barvách duhy
Způsobů, jakým do interiéru dostat barvy, je několik. Můžete vymalovat stěny, přidat doplňky či textil nebo barevnou paletu rozšířit pořízením nábytku. Poslední varianta patří k těm odvážnějším, o to většího efektu tím ale lze dostáhnout.
Barevná střídmost, která už řadu sezón dominuje různým stylům, není pro každého. Pokud vás také začala lákat představa výraznějšího interiéru a pokukujete po nějakém zajímavém kousku, před jeho pořízením byste však měli promyslet celkový barevný koncept. Můžete se tak vyhnout ukvapeným rozhodnutím a snáze dospět k perfektnímu výsledku.
Přitáhne pohledy
Pokud už je interiér zařízený a převládají v něm neutrální tóny, barevně výraznější nábytek na sebe upoutá pozornost a stane se místem, které bude přitahovat pohledy jako magnet. Ideálně tuto úlohu sehraje třeba tvarově zajímavé křesílko, pohovka či samostatně stojící komoda, ale žádné jasně stanovené limity neexistují, a tak se tímto výrazným bodem může stát třeba jedna ze židlí u stolu. Pro dosažení co nejlepšího efektu je potřeba takovému nábytku dopřát dostatek prostoru a odstranit rušivé vlivy, které by mohly dojem snadno zkazit.
Když jedna nestačí
Kombinace více barevných kousků už vyžaduje trochu citu pro věc nebo dodržování základních pravidel. Dobře si spolu rozumí barvy doplňkové nebo naopak kontrastní. Zpravidla je snazší ladit odstíny podobné intenzity, tedy například jasně modrá s výraznější žlutou nebo naopak obě tlumené.
Měkké tóny
Když je řeč o barevném nábytku, často to v nás vyvolá představu křiklavých kombinací sytých odstínů, které sice dodávají interiéru velkou dávku energie, na někoho však mohou působit dráždivě a necítí se v takovém prostředí dobře. Ani tak ale není třeba se barev úplně vzdát, stačí jen změnit způsob jejich používání a vybírat ke kombinaci především jemnější tóny oblíbených barev, které se vzájemně doplňují a v místnosti pak vytvoří harmonický dojem.
Podobně je možné pracovat i s nábytkem, jehož odstín je oproti zbytku interiéru příliš výrazný. Odstupňováním palety jedné barvy na ostatním zařízení či výmalbě lze snadno dosáhnout velmi elegantního výsledku. Sáhnout můžete po světlejších i tmavších tónech, záleží na požadované atmosféře.
Natřít staré zařízení
Někdy ani není potřeba pořizovat nový nábytek. Často se stačí porozhlédnout po stávajícím vybavení, zdali by už některý z kousků nepotřeboval nový nátěr nebo potah. Poměrně snadno tak můžete interiér proměnit přesně podle svých představ, aniž byste se nechali svazovat nabídkou nábytku v obchodě.
Víte, že…
Ani ve venkovských obydlích o barevný nábytek nebyla nouze. Malované truhly nebo kredence zdobívaly světnice častěji, než by se dnes mohlo zdát. Ve velké oblibě byly především odstíny zelené a modré. Ty se opakovaly třeba i na oknech a dveřích. Právě použití barev se hodně podílelo na neopakovatelném půvabu lidových chaloupek.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Zdeněk Roller, Petr Zhoř, Shutterstock a se svolením firem IKEA, EU Nábytek, Bonami, Fler/Home Furniture, Hezký nábytek, WestwingNow, KARE