Kouzlo ruční výšivky
Drobné stehy ručně vyšívaných ornamentů v sobě nesou nádech starých časů, kdy naši předkové dokázali svou zručností a pílí proměnit obyčejné věci v obdivovaný skvost.
Na našem území se technika výšivky a krumplování používala od 12. století u dvora, v klášterech a v bohatých měšťanských domech. V období renesance se pak rozšířila bílá výšivka, nejprve jen na církevní textilie, později i na osobní prádlo, kapesníky či ubrusy. V dalších staletích se pak rozvinula řada různých technik a postupů výšivky a získala podobu charakteristickou pro jednotlivé regiony. V 19. a 20. století se pak začala používat i na svátečních oděvech na venkově. Stala se neodmyslitelnou součástí nejen lidových krojů, ale i prádla a ubrusů pro sváteční použití.
Vyšívaná výbava
Ještě v období před druhou světovou válkou bývalo zvykem, že dívky měly výbavu do své nové domácnosti vyšitou svými oblíbenými květinovými ornamenty nebo monogramem. Drobné stehy ruční výšivky byly ukázkou zručnosti, pečlivosti, trpělivosti a vytříbeného vkusu paní domu. Dovednosti se tak samozřejmě předávaly z generace na generaci. Řadu z těchto pokladů lze dosud nalézt ve starých truhlách.
Moderní výšivka
Dnes je ruční výšivka s ohledem na její pracnost považována za velkou vzácnost, která neladí se současným rychlým způsobem života a často se měnícími trendy. Zatímco dříve jí byly ozdobené jak oděvy, tak ložní prádlo, utěrky, ručníky, kapesníčky, záclonky a další textil do domácnosti, dnes se v trochu odlišné podobě objevuje zejména na menších dekoračních doplňcích, povlacích polštářků nebo sáčcích na pečivo.
roduslava.cz, knitterknap.cz, fler.cz/ankavenkovanka, fler.cz/annabatia, fler.cz/andread, fler.cz/ivana-hrncirikova
Na muzejních vyšívaných exemplářích z lidového prostředí bylo rozpoznáno přibližně 150 různých druhů stehů
Autorem této krajky je pan Přemysl Knap. Jeho výšivky dosahují špičkové úrovně a jako lektor usiluje o předání řemesla dalším generacím (Knitter Knap)
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem