Kufr z půdy
Na půdách a v kůlnách se často skrývají hotové poklady. Na první pohled byste to do nich neřekli, ale když trochu popustíte fantazii… Třeba takový starý kufr.
Narazit můžeme na kufry z různých materiálů. Kromě hodně starých dřevěných také na proutěné či luxusní kožené. Nejčastěji to ale budou tak zvané fíbráky. Říkalo se jim tak podle materiálu, ze kterého byly vyrobeny (vulkánfíbr je kompozitní materiál z celulózy, která po zpracování vytvoří lehký a poměrně pevný materiál).
S úpravou nebo bez ní
Jak u kožených, tak u vulkánfíbrových kufrů se dbalo na detaily. Rohy měly vyztuženy kovovými nebo koženými kryty, zámky na klíček doplňovaly někdy stahovací kožené popruhy, mohly být opatřeny i ztužujícími dřevěnými žebry. To vše po vyčištění a případné další úpravě vynikne.
Je-li povrch kufru v pořádku, ponecháme ho tak. Jestli utrpěl hodně šrámů, můžeme ho opatřit nátěrem, třeba s patinou. Ten dostane jen tělo kufru, nebo kompletně celý povrch. Někdy je potřeba i nově vylepit vnitřek.
Jak kufr využít
Vysoký robustní kufr může fungovat jako originální konferenční stolek. Pokud menší kufřík opatříme nožkami, získáme pohledný odkládací stoleček. Jeden nebo více kufrů položených na sobě se promění v květinový stolek. Přitom samozřejmě využijeme i jejich vnitřní prostor. Kufr s uloženými věcmi lze také jen postavit nebo položit tam, kde bude po ruce a zároveň i hezkou dekorací.
I poškozený kufr, který nebudeme upravovat, najde uplatnění, třeba na zahradě na květiny. Ze zachovalé přední části kufru může dokonce vzniknout polička
Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a se souhlasem firmy Westwing