Krycí barvy na dřevo
Ve snaze nechat vyniknout barvu i kresbu dřeva lidé obvykle natírají dřevěné povrchy lazurami a laky. Dobře však může vypadat i nábytek nebo obložení, natřené krycí barvou
Máte-li chuť s barvami na dřevo trochu experimentovat, sledujte trh. Nabídka se stále vyvíjí a obměňuje, takže přibývá odstínů, ale i nových značek či nátěrových hmot na dřevěné povrchy v portfoliu výrobců. Odráží to trend, který zahrnuje přetrvávající oblibu dřeva, ale zároveň určitý odklon od přírodních odstínů dřevěných povrchů, ať už nábytku, nebo obkladových palubek, či konstrukcí a doplňků. Mít to na chalupě kolem sebe jako v zálesáckém srubu může být trochu fádní, ostatně i oblíbený skandinávský styl se vyznačuje používáním krycích pastelových i výrazných barev na dřevě víc, než by se mohlo na první pohled zdát.
Vodou ředitelné barvy
Pro rychlý a zpravidla i velmi odolný nátěr se hodí akrylové vodou ředitelné barvy, například známý Balakryl. Vybírat mezi různými značkami pak můžete podle ceny i podle dostupného portfolia odstínů. Zejména řetězce hobbymarketů mívají v sortimentu barev na dřevo vlastní značky, které jsou cenově výhodnější.
Tyto barvy (ale i jiné) lze vybírat i podle toho, zda jsou vhodné pro nástřik standardní nebo nízkotlakou pistolí, případně zda jsou k dispozici ve spreji. Nástřikem lze docílit velmi kvalitního povrchu, hodí se zejména na nábytek, ale i na rámy dřevěných oken či na dveře.
Syntetické barvy
Právě jemnost a bezchybnost povrchu je u vodou ředitelných barev někdy problém. Štětcem bývá zejména pro nezkušené natěrače problematické docílit nátěru bez „kocourů,“ bez viditelných míst napojení, zaschlých stékajících kapek či stop po tazích štětcem. Tady platí pravidlo, že i kdyby vám výrobci barev slibovali cokoli, je bezchybný plošný nátěr krycí barvou pracný a nelze u něj podcenit přípravu, způsob provedení ani potřebný čas. Každopádně zvolte správný typ štětce pro danou barvu, případně váleček. U nástřiku pistolí se držte jednoduchých pravidel (dočtete se o nich např. na našem webu), někdy je nutné opakované stírání přebytečné barvy hadrem atd.
Obecně jde u krycích barev na dřevo zejména o to, aby se nátěr dobře spojil s povrchem a zároveň vytvořil soudržnou vrstvu, která se nezačne odlupovat v šupinkách nebo pásech jako „kůže“ a bude dokonale hladká s lesklým či matným charakterem podle toho, jaký nátěrový materiál zvolíte.
Dobré rady
- Natíráte-li krycí barvou nové dřevo, musí být dokonale proschlé. Povrch starého dřeva musí být odmaštěný, případně zatmelený.
- Před obnovením krycího nátěru není nutné odstranit původní barvu vždy, ale doporučuje se to, pokud je nesoudržná, odlupuje se nebo praská.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením společnosti Balakryl