Jak nejlépe topit dřevěnými peletami
Co jsou pelety
Pelety jsou malé válečky drcených pilin a hoblin s vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Obvykle kají průměr 6 mm a délku okolo 3 cm. Vyrábějí se lisováním z odpadu při zpracování dřeva. Díky své standardizované velikosti pelety umožnují plně automatické vytápění dřevem, bez štípání polínek i přikládání do kotle.
Ušetříte s peletami?
Pelety dlouhodobě patří k nejlevnějším topivům. Náklady na vytápění pro průměrnou domácnost se stabilně drží pod cenami elektřiny, plynu a topného oleje. Jsou srovnatelné s cenami hnědého uhlí, které vyjde jen o málo levněji. V poměru cena- výkon jsou však pelety jednoznačně nejlepší nabídka na trhu s ohledem na vysoký komfort čistého a plně automatického vytápění.
Za kolik vytopíte rodinný dům?
Rodinný dům s peletami vytopíte průměrně za 20 až 30 tisíc Kč ročně. Záleží na tom, jestli používáte pelety i k přípravě teplé užitkové vody. Průměrný rodinný dům spotřebuje kolem 4 až 5 tun dřevěných pelet ročně. Nízkoenergetické domy jsou úspornější a spotřeba pelet se v jejich případě pohybuje kolem 1 až 2 tun ročně.
TIP: Kde sehnat levnější pelety?
Doporučujeme nakupovat pelety těsně po skončení topné sezony, tedy na jaře a v létě, kdy výrobci každoročně nabízejí velké sezónní slevy. Pelety jsou v létě asi o 15 % levnější. Pokud máte doma dostatečné skladovací prostory, můžete je nakoupit dopředu na celou topnou sezonu. V průměrném rodinném domě tak ušetříte 4 až 5 tisíc Kč. Naopak varujeme před levnějšími, ale nekvalitními peletami (zejména z východních dovozů). Mají totiž nižší kvalitu, takže nakonec budete potřebovat spálit více tun paliva a ve výsledku neušetříte.
Jak poznat kvalitní pelety?
Kvalitní pelety poznáte podle certifikátu, který se jmenuje ENplus. Hledejte kulaté razítko s označením A1, to jsou pelety nejvyšší kvality vhodné pro vytápění v domácnostech. Certifikaci kvality má více než 95 % všech pelet, které se v České republice vyrobí.
Jaké budovy pelety umí vytopit?
Dřevěnými peletami můžete vytápět rodinné domy a firmy nebo veřejné budovy. Jsou vhodné pro starší domy i novostavby včetně nízkoenergetických domů.
Jak začít vytápět peletami?
Vždy je potřeba pořídit nový kotel, specializovaný na spalování pelet. V nabídce jsou také kotle kombinované, které umí spalovat pelety i dřevo. Záleží, jaké vytápění jste měli doposud:
- Uhlí – Buď vyměňujete starý kotel na uhlí za nový ekologický, v tom případě můžete využít tzv. kotlíkové dotace, kdy dostanete od státu příspěvek až 127 500 Kč. Dotace pokryje až 85 % ceny kotle vč. souvisejících topenářských prací.
- Plyn, olej, elektřina – Pokud jste dosud topili plynem, olejem nebo elektřinou můžete je nahradit automatickým kotlem nebo krbovými kamny, které mohou kromě ústředního vytápění zabezpečovat také ohřev vody v domácnosti. Počáteční investice se vyplatí – s dřevěnými peletami každý měsíc ušetříte oproti vytápění fosilními palivy až 30 %.
Kotel nebo kamna?
Peletami můžete zatopit v klasickém kotli nebo také v krbových kamnech, záleží na vás, jestli zvolíte estetický prvek plápolajícího ohně v interiéru, nebo raději schováte zdroj tepla do kotelny.
Jak vybrat kotel nebo kamna?
Při výběru kotle jsou rozhodující tato kritéria: výkon, účinnost, spotřeba a cena. Výkon záleží především na typu budovy. U novostavby se zeptejte svého projektanta, u starších budov vycházejte z výkonu původního kotle. Pro běžný rodinný domek bude obvykle stačit 15 až 25 kW. Vysoká účinnost okolo 90 % je velikou výhodou všech peletových kotlů. Znamená, že při spalování menšího množství paliva získáme více tepla, a tak například oproti uhelným kotlům s účinností 60 % spotřebujeme pelet o třetinu méně.
Zásadními vodítky jsou také třídy kotlů, tzv. emisní třídy. Kotle jsou totiž podle kvality a účinnosti oznámkovány podle technické normy ČSN EN 303-5. Jednička je nejhorší, pětka nejlepší. Kotle 1. až 3. emisní třídy se již prodávat nesmí. Kotle navíc musí splňovat evropskou směrnici o ekodesignu. Ekodesign je též podmínkou pro získání kotlíkové dotace. Všechny moderní peletové kotle jsou konstruovány v nejlepší 5. emisní třídě a splňují ekodesign, nižší kvalitu se pořizovat nevyplatí.
Kolik stojí kotel
Kotel nebo na pelety pořídíte za cenu od 40 tisíc Kč, peletová kamna začínají již na 20 tisících Kč. Pokud správně vyberete kotel s ohledem na výkon, účinnost a cenu, investice se vám brzy vrátí v úspoře za vytápění. Až 85 % ceny můžete pokrýt z kotlíkových dotací.
Je obsluha kotle náročná?
Peletové kotle i kamna jsou plně automatické a komfortní. Pelety nabízejí mezi veškerými tuhými palivy nejlepší pohodlí srovnatelné s plynovým nebo olejovým kotlem. Peletový kotel se sám zapálí, sám si přikládá palivo a sám se vypíná. Také se sám čistí a vybírá popel. Dopravu paliva do kotle ze skladu zajišťuje šnekový nebo pneumatický dopravník. Obsluha tedy nevyžaduje fyzickou sílu a je vhodná i pro ženy nebo seniory. Dálkově můžete řídit spuštění kotle např. mobilním telefonem, dostupné jsou též systémy, které vás budou informovat o potřebě vysypat popel, dosypat palivo nebo případné poruše.
Doprava pelet až do domu
Pelety si můžete koupit buď v 15 kg pytlích, nebo zvolit pohodlnější variantu ve formě volně ložených pelet až do domu, kdy je speciální cisterna nafouká přímo do vašeho skladu pelet, odkud si je kotel sám přiloží pomocí automatického dopravníku. Pelety lze objednat přes internet, k tomu můžete využít národní vyhledávač www.koupitpelety.cz.
Pelet je dostatek, jsou čisté a šetrné k ovzduší
Dřevo tradičně představuje snadno obnovitelný zdroj tepla, při jehož spalování nevznikají žádné škodlivé emise. Totéž platí pro pelety. Pelety mají neutrální bilanci CO2, při spalování se z nich tedy uvolňuje maximálně takové množství oxidu uhličitého, jaké stromy spotřebovaly pro svůj růst. V České republice je výroba pelet 4-násobně vyšší, nežli činí jejich spotřeba. Vyrábějí se všude po republice ve čtyřech desítkách výroben – peletáren a využívá je u nás přes 40 tisíc spokojených uživatelů.
Komerční prezentace