Výroba posezení z kulatin a špalků
Posezení z kulatiny vyhovuje příznivcům romantických srubů. Ale je tolik možností, jak kulatinu využít, aby výsledek zaujal i milovníky jednoduchých řešení, strohých tvarů a přirozené krásy neupraveného dřeva.
Venkovní posezení z loupaných (odkorněných) i neloupaných kmenů a špalků je jedním z dobrých způsobů, jak využít pokácené stromy mnohem efektivněji než jako palivové dříví. Podmínkou přitom není dokonale rovná a zdravá kulatina. Posezení lze stavět i z vykopaných pařezů, různě zakřivených či zahnutých kmenů, využít originální vzhled částečně vykotlaných stromů a nezbavovat se kůry, pokud dobře drží a přidá dřevu na zajímavosti.
Vystačíte si s pilou, sekerou a metrem, ideální pomocnicí je i řetězová pila, poříz na loupání kůry i brusné kotouče na úpravu povrchů „pod zadek“ či stolové desky.
Zužitkujte starý strom
Materiál: odkorněné a obroušené špalky, očištěný a obroušený pařez s kořeny, neomítané fošny (s ponechanými okraji).
Výroba: luxusní posezení, které lze vyrobit z vlastních zdrojů, pokud likvidujete např. starý strom s převažujícím kvalitním a nepoškozeným dřevem. Na zachování pařezu v dostatečné výšce myslete už při kácení, stejně na uchování části kmene v dostatečné délce, aby z ní šly nařezat fošny. Ty si necháte připravit na pile, s potřebným nářadím (nástavec k řetězové pile, vlastní katr) je nařežete i svépomocí. Toto posezení dělá výjimečným kresba dřeva i nahrubo opracované, pouze odkorněné, obroušené a lakované špalky. K ošetření povrchu lze použít transparentní lazury, lak či oleje.
Jednoduché řešení
Materiál: v ideálním případě vlastní dřevo z pokáceného stromu se silnějším kmenem, z nějž lze jednoduše a třeba i dočasně vytvořit místo, kde si sníte svačinu nebo vypijete kávu.
Výroba: pokácený kmen vlastně postačí jen zbavit větví, a drží-li kůra, můžete ji ponechat. Poté kmen (špalky) nařežete na potřebnou výšku. Tu si vyzkoušejte podle svých preferencí nebo se řiďte nábytkářskými normami, které upřesňují výšku sedáku pro dospělého člověka na 40-50 cm k jídelnímu stolu. K ohništi postačí menší výška, abyste nemuseli sedět příliš toporně. Špalky lze částečně zapustit do země a zespodu je opatřit nátěrem, aby nehnily. Horní část špalků na řezu je dobré obrousit např. excentrickou bruskou nebo lamelovým kotoučem na úhlové brusce do hladka a rovněž opatřit ochranným nátěrem.
Univerzální lavičky
Materiál: odkorněné, obroušené a nátěrem na dřevo opatřené kmeny a celé nebo půlené špalky poskytnou dobrý základ pro výrobu velmi jednoduchých a účelných laviček nejen k ohni, ale i na terasu.
Výroba: do hladka opracovaný kmen vypadá zajímavě, když zachováte jeho přírodní charakter i přirozené, tedy i částečně zakřivené tvary. Je-li dostatečně těžký, může spočívat na podstavcích ze špalků i vlastní vahou, ale do podstavců je vždy lepší udělat obloukový výřez, případně použít spojovací materiál (šrouby, vruty, hřebíky, kolíky). Jde zpravidla o nábytek, který by měl dlouho vydržet na dešti i na slunci, takže čím méně „železa“ pro spojování použijete, tím lépe. Úprava sedací části kmene do roviny značně zvýší pohodlí. Pracnější, ale efektivní je vytvořit na sezení mělký žlab tak, jako na snímku.
Pivní set
Materiál: provedení pivního setu, jehož název pramení z častého používání tohoto typu posezení na zahrádkách hospod, může být různé. Celá i půlená odkorněná kulatina zaručí jeho stabilitu.
Výroba: pro svépomocnou výrobu pivního setu stačí jeho geniálně jednoduchou konstrukci pečlivě nastudovat z mnoha fotografií či výkresů na internetu a dodržet její principy. Příprava kulatiny je pracnější než případné použití trámků a latí, ale k chatě či chalupě určitě hezčí, než často prodávané kombinace fošen a ocelových rámů, nebo ne příliš bytelné sestavy ze smrkových desek. Kulatinu můžete opracovat nahrubo (pro nosnou konstrukci) a na sedáky lavic a desku stolu použit fošny, ale plochy z půlených kulatin budou sloužit déle a přispějí k dojmu robustnosti a nezničitelnosti.
Krása přírodních tvarů
Materiál: v tomto případě se nechte inspirovat kdysi rozšířeným chatařským kultem totemů a samorostů: co „nejpřírodnější“ tvary dřeva jsou vítány, zužitkovat lze i pokroucené kmeny ovocných stromů.
Výroba: abyste získali dokonalé desky na lavice i stůl, bude nutné kmen odborně pořezat. Buď pracně a s trpělivostí ruční břichatkou, nebo rámovkou, pomocí domácího katru, v případě menších průměrů na silné cirkulárce. Jinak využijte profesionály, ničit kmen i pilu při řezání nedostatečně výkonnou řetězovkou by bylo škoda. Následuje broušení a ochranné nátěry. Kvalitní kůru můžete ponechat. Dřevo v tomto případě musí dokonale uchovat původní vzhled, takže vyzkoušejte šetrné oleje, s nimiž lze docílit největší přirozenosti a které se snadno obnovují, ale musíte to dělat častěji než u lazur a laků.
Posezení se střechou
Materiál: v případě zastřešených posezení je důraz kladen víc na konstrukci stavby než na samotné lavice a stůl. Materiál i opracování sjednoťte a využijte odkorněnou kulatinu různých průměrů.
Stavba: vlastně jde o malý altán či přístřešek, inspiraci pro takovou stavbu najdete na mnoha turistických horských stezkách, v národních parcích či u cyklostezek, kde propracované a spolehlivé přístřešky tohoto typu často staví profesionální řemeslníci. Z kulatiny lze vyrobit nejen pilíře, boční postranice či opory stolu a sedáků či lavic, ale i krokve a zábradlí. Půlená kulatina může posloužit na lavice a stolovou desku, použít však lze i fošny či trámky. Pro stabilní založení stavby lze postupovat jako u pergol, tedy použít zabetonované patky, podložení dlaždicemi nebo zemní vruty. Potřebovat budete i střešní krytinu.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock