Tvarově složité řezy dřeva
Budete je potřebovat vytvořit třeba při výrobě ozdobných částí nábytku nebo dekorativních šambrán. Někdy jsou nutné třeba i při stavbě pergoly. Vše je jen otázkou volby vhodné pily.
Zlaté časy obliby repliky selského nábytku mezi chalupáři sice už pominuly, ale to neznamená, že by si někdo občas nechtěl vyříznout pěkné srdíčko do opěradla židle nebo vyrobit zdobenou polici na malovanou keramiku. Jakýkoli oblouk, špička, klín, zmíněné srdce nebo i zdánlivě jednoduchý prořez štěrbiny do dveří na vhoz poštovní schránky, to vše představuje o něco složitější práci, než je běžné uříznutí kusu latě. Ale jde to.
Díry a otvory
Jedním z nejčastěji potřebných nestandardních tvarů na vyříznutí je kulatý (či hranatý s oblouky v rozích) otvor na dřez do kuchyňské pracovní desky. O postupu, který zahrnuje zakreslení otvoru podle šablony, vyvrtání dostatečně velké díry pro zasunutí pilového listu a vyříznutí pomocí kmitací (přímočaré) pily nebo ruční děrovky jsme v našem časopise už mnohokrát psali. A v principu lze podobný postup, tedy zákres podle šablony, otvor na pilku a řezání, aplikovat na vyříznutí jakéhokoli otvoru. Důležitá je pak především volba pilky od lupenkové na složitě tvarované a malé otvory až po přímočaré či ponorné kotoučové pily.
Samostatné díly
Pro vytváření samostatných složitěji tvarovaných dílů (ne otvorů) ze dřeva, jako jsou například dětské hračky či skládačky nebo třeba ozdobná kuchyňská prkénka, je ideální stolní elektrická pásová pila. Stabilita, výkon i možnosti nastavení tohoto nástroje umožňují využít kmitající pilový pás k bezpečnému vytváření i těch tvarově nejnáročnějších řezů. A na podobném principu fungují i elektrické stacionární lupenkové pilky, oblíbené zejména mezi modeláři.
Nezapomeňte, že zvláště tvorba složitěji tvarovaných otvorů do dřeva může usnadnit i vrták záhlubník nebo vrtací korunka do dřeva (prodává se mnohdy pod názvem děrovka), s jejíž pomocí si vytvoříte základ pro plánovaný otvor. I na samostatné díly však lze použít přímočarou pilu nebo ruční děrovku.
Vhodné pily
Ruční děrovka je jednoruční pila s tenkým dlouhým listem a postačí na jednoduché obloučky či větší výřezy otvorů. Kromě pil s tradiční pistolovou rukojetí se prodávají i japonské děrovky či jejich napodobeniny s rovnou rukojetí (jako nůž).
Ruční lupenková pilka je na jemnou práci, dokážete s ní udělat i velmi složité tvary. Vyžaduje trpělivost i správné vypnutí pilového listu. Pozor, tenké pilové plátky se mohou lámat! Existuje i v elektrické variantě jako stolní pilka.
Přímočará pila na elektřinu nebo akumulátorový pohon s kmitajícími výměnnými listy (plátky) pracuje rychle a efektivně, listy lze volit pro jemný i hrubší řez. Existují velmi lehké pilky s menším výkonem, které udržíte v jedné ruce, ale i výkonné silné stroje s hlubším prořezem.
Pásová pila je vynikajícím nástrojem pro práci se dřevem v dílně a mezi její možnosti patří vyřezávání složitých tvarů. Výhodou je stabilita, bezpečnost, různé možnosti nastavení rychlosti a rychlost práce. Kvalitnější hobby přístroje stojí pod deset tisíc korun.
Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy Bosch