Pokládka vinylové podlahy, zkuste to!

Do nového pokoje, který jste vybudovali v podkroví, potřebujete novou podlahu. Jestli jste si vybrali vinylovou krytinu se systémem „klik“, zvládnete to s námi krok za krokem. Stačí držet se jednoduchého návodu.

Klíčem k úspěchu je mimo jiné také uskladnění materiálu v interiéru, kde bude později pokládán. Je potřeba, aby se krytina dostatečně přizpůsobila podmínkám v místnosti. Nechte ji v ní proto ležet alespoň 48 hodin. „Vlhkost vzduchu tu nesmí být nižší než 40 % a vyšší než 70 %. Podlahový materiál byste měli nechat přizpůsobit podmínkám v místnosti minimálně 48 hodin i v případě, že se chystáte pokládat vinyl na podlahové topení, které je již zapnuté. Pokud vinylovou podlahu položíte na podlahové topení, které ještě nefunguje, v dalších dnech by měla teplota v místnosti pozvolna stoupat, a to o jeden stupeň denně,“ upozorňuje Richard Klička z Hornbachu.


Vinyl se hodí do každé místnosti, ať už je to obývací pokoj, ložnice, pracovna, nebo kuchyně, či koupelna


Pokládka vinylové podlahy krok za krokem:

 

Foto: Hornbach

1. Parotěsnou fólii pokládejte na dokonale vyčištěný povrch. Jednotlivé kusy musí přes sebe přesahovat o 20 cm. U zdi materiál vytáhněte do výšky 2 cm. Kusy k sobě přilepte lepicí páskou. Následně položte kročejovou izolaci, její kusy k sobě rovněž přilepte lepicí páskou. Pokud je kročejová izolace už součástí lamely, nemusíte tuto vrstvu řešit.

 

Foto: Hornbach

2. Mezera mezi zdí a podlahou by měla být 10 mm. Po položení první řady tyto mezery zafixujte zarážecími klínky. Ty umístěte po obou stranách u přechodu mezi lamelami. Pokládku začněte celou lamelou. Přesah jednotlivých dílů podlahy nesmí být menší než 20 cm. Poslední lamelu u zdi odměřte a seřízněte. Zbývajícím kusem začněte nový řádek.

 

Foto: Hornbach

3. Na měření lamel můžete použít třeba prkno nebo jinou lamelu. Poslouží jako dlouhé pravítko a budete vidět, jak bude lamela široká. Pokud máte v místnosti nějaké výklenky, nepokládejte lamely až těsně k rohům. Na řezání vinylových lamel vám postačí nůž, na menší kousky jsou vhodné kleště, kterými naříznutý kus dobře odlomíte.

 

Foto: Hornbach

4. Tam, kde je to potřeba, třeba v místech, kde z podlahy vystupují trubky od topení, vyřízněte do lamel otvory. Trubky od topení pak můžete zakrýt dělenými rozetami, které otvor esteticky zakryjí a také zabrání tomu, aby se tu usazovaly nečistoty. Stejně postupujte u kuchyňské linky, která by na vinylu neměla stát.

 

Foto: Hornbach

5. Pokud máte v místnosti nějaké výklenky, nepokládejte lamely až těsně k rohům. Roh se snažte vždy obložit seříznutým dílem jedné lamely. Lamelu změřte, seřízněte do tvaru zdi a můžete pokračovat dále. Precizní buďte i při lepení zakončovací lišty, aby spojení jejich hran nebylo příliš viditelné.

 

Foto: Hornbach

6. Nakonec si naměřte zakončovací lišty a jejich konce seřízněte v úhlu 45 stupňů. Dobře pak k sobě zapadnou. Naneste lepidlo a přilepte lišty na stěnu. Přebytek lepidla ihned setřete hadříkem. Na samý závěr vyplňte mezery u dveří silikonem a zahlaďte gumovou stěrkou.

 

Připravila: Helena Štětinová a Hornbach
Foto: Hornbach

Pokládka vinylové podlahy, zkuste to!