Bazény a bazénová chemie jsou opět na pořadu dne
Bazény se v současné době staví často u chat i chalup a stávají se tak samozřejmou součástí vybavení k domácí relaxaci, která v prostředí rekreačního bydlení dostává nový, příjemnější rozměr.
Výběr bazénů je neobyčejně široký a tak o tom, jaký si pořídit, rozhodují především finance. Důležité jsou i velikost a možnosti umístění zvoleného bazénu na pozemku a v neposlední řadě i naše schopnost ho čistit.
Nadzemní bazény jako snadné řešení
Hlavní předností nadzemního bazénu je jeho nízká pořizovací cena. Podle velikosti a tvaru ho lze pořídit zhruba od čtyř do osmi tisíc korun. Výhodou je i jednoduchá instalace. Bazén se dá jednoduše sestavit na libovolném rovném místě na zahradě bez nutnosti terénních úprav. Zásadním minusem je jeho kratší životnost oproti zapuštěnému bazénu.
Nadzemní bazény poskytují i menší uživatelský komfort, jednak proto, že do bazénu je nutné vstupovat po dvojitých schůdcích, jednak i z toho důvodu, že se voda obtížněji čistí. Omezené jsou rovněž možnosti ohřevu bazénové vody a ani nabídka tvarů a velikostí není nikterak široká. Čekat tady nemůžete žádný nápaditý design.
Zapuštěný bazén může originální
K výhodám zapuštěných bazénů, jejichž ceny se pohybují v rozmezí zhruba od osmdesáti do dvou set tisíc korun, patří jejich dlouholetá životnost, jednodušší čištění, velká variabilita, vysoce odolné materiály, z nichž jsou vyrobeny a pohodlný vstup do vody. Vhodně zvolené se mohou stát designovým doplňkem zahrady.
Pokud má být bazén skutečně originálním řešením, pak je ideální zapuštěný bazén vyložený těžkou fólií. To proto, že jeho tvar dokáže výrobce přesně přizpůsobit požadavkům zákazníka.
Díky větším rozměrům i hloubce lze v zapuštěném bazénu plavat, cvičit, provozovat s dětmi vodní hry. Při instalaci vhodného příslušenství pro ohřev bazénové vody a kvalitním zastřešení je lze využívat od jara až do podzimu. S výkonným filtračním systémem navíc zabere péče o bazén minimum času.
Bazénová chemie
Výběr je, dá se říct, bezbřehý. Tablety jsou základem péče o vodu v bazénu. Prodávají se jak pouze s obsahem chloru a pomalým rozpouštěním, tak s více složkami, kdy se uvolňuje mimo chloru i například protiřasový prostředek a produkt na projasnění vody.
Alternativou k tekutým přípravkům na bázi kyslíku jsou kyslíkové tablety. Buď se používají vícesložkové, které obsahují sypký peroxid spolu s protiřasovým prostředkem, nebo pouze s peroxidem, k němuž se přidává kyslíkový aktivátor, který funguje proti řasám.
Jednou z možností, kam umisťovat tablety, je plovák. Tady je potřeba počítat s dlouhodobějším rozpouštěním tablety i s tím, že bude nutné použít více tablet najednou, aby došlo k dostatečné chloraci bazénu. Druhu variantou je vložit plovoucí dávkovač do skimmeru. V tom případě je jednoduché regulovat dávkování a zároveň je i částečně skimmer chráněný před agresivním chlorem. Přímo ve skimmeru se tablety rozpouští sice rychle, ale může trpět plast i flexi hadice vedoucí k bazénové filtraci. Z toho důvodu je nutné nastavit několikrát za den spouštění filtrace, aby nedocházelo k nadměrné koncentraci chloru.
Chlor šok do bazénu
Používá se pro zachlorování bazénové vody na jaře, pokud zezelená voda, nebo dojdou chlorové tablety. Výhodou je, že má rychlý účinek. Při použití této úpravy je nutné rozlišovat mezi dvěma druhy chlor šoků. Super rychlý chlornan vápenatý účinkuje do několika minut a rozpadá se do 24 hodin. Vhodný je pro likvidaci zelené řasy v bazénu. Jako standardní chlor šok se používá o něco slabší dichlorisokynurát, který účinkuje v řádu desítek minut, rozpadá se dva až tři dny a je vhodný pro dlouhodobější použití. Obecně se dávkuje kolem 80 až 100 g na 10 m³ vody. Pro super chloraci čili na odbourání vázaného chloru v bazénu se doporučuje použít 200 g na 10 m³, stejně tak v případě, když se používá bezchlorová bazénová chemie.
Jde to i bez chloru
Velmi žádaná je dnes bezchlorová úprava bazénové vody, díky níž je voda i okolí bazénu prosté charakteristického zápachu chloru a nehrozí ani riziko jeho nepříjemného působení na lidský organismus. Bezchlorová chemie je zpravidla postavena na bázi peroxidu ve vyšších koncentracích, přičemž se používá stejný peroxid jako na dezinfekci ran. Některé přípravky obsahují i další složky, kupříkladu Sanosil využívá peroxid i koloidní stříbro, oproti tomu přípravky, v nichž je aktivní pouze peroxid, jako například Oxy, je vhodné doplnit ještě protiřasovým prostředkem.
Při použití tekutého peroxidu pro dezinfekci vody lze dosáhnout také lepší ekonomiky provozu, neboť se dá oproti kyslíkovým tabletám lépe dávkovat a zpravidla má vyšší koncentraci. Navíc cena je o desítky procent nižší, a když se peroxid doplní protiřasovým prostředkem, zůstane voda v bazénu křišťálově čistá.
Protiřasové prostředky a vločkovače
Když voda zezelená, přijde na řadu bazénová chemie proti řasám. Dávkování má svá pravidla. Je třeba srovnat hodnotu pH v bazénu, poté přidat chlor šok nebo chlornan sodný pro úpravu pitné vody, vyprat filtrační písek a nechat zapnuté bazénové čerpadlo, teprve pak přidat protiřasový prostředek.
Vločkovač, flokulant, floccer nebo jiskra, to jsou názvy prostředků na projasnění bazénové vody, které fungují na principu shlukování drobných částeček nečistot, jež na sebe navážou a písková filtrace je dokáže zachytit. Nutno však vědět, že tyto přípravky lze použít pouze na zakalenou čili mléčnou vodu.
Používají se dva typy vločkovačů, první z nich je síran hlinitý, což je bílá krystalická látka, která se rozpustí ve vodě a poté nalije do bazénu. Druhým typem je polyaluminiumhydroxichlorid – PAX 18, což je tekutý vločkovač, jehož se dávkuje jen malé množství. Vločkovač lze použít maximálně dvakrát týdně, jinak by došlo k předávkování a sám by se začal chovat jako nečistota.
Jarní příprava bazénu
Ideální je využít pro zprovoznění bazénu profesionálně vyškolených techniků. Bazén včetně technologie nastartují odborným způsobem, navíc opraví případné drobné závady.
Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock