Truhlářský koutek

S dřevem se pracuje skoro v každé dílně a s potřebným nářadím se dá vyrobit ledacos. Část dílny můžete pro domácí truhlařinu vybavit vším potřebným a ani to nezabere moc místa.

Rozdíl mezi profesionální řemeslnickou dílnou a vytvořením zázemí pro hobby truhlařinu spočívá zejména ve volbě nářadí. Dá se předpokládat, že domácí truhlaření bude obnášet zejména menší výrobky v počtu jednotlivých kusů či pouze malých řad pro rodinu a známé. Nepotřebujete tedy nářadí, u nějž je rozhodující rychlost a schopnost zvládnout sériovou výrobu. Vzhledem k nižšímu požadovanému tempu si mnohdy vystačíte s ručním elektrickým či akumulátorovým nářadím i tam, kde by profesionálové preferovali velké stolní truhlářské stroje.

Při budování dílny se nebojte ani recyklace: zbytky fošen mohou posloužit k výrobě bytelné pracovní plochy. Foto: Shutterstock

Přehled a pohodlí

I v nabídce ručních nástrojů si však dnes můžete vybrat nářadí, u nějž není nutné dělat velké kompromisy s rychlostí či přesností řezu nebo s možnostmi nastavení. A k tomu existuje i sortiment dostupných stolních kombinovaných strojů, které nezaberou mnoho místa. Pozvolné tempo domácího truhlaření je i skvělou příležitostí k využívání ručního (manuálního) nářadí.

Mít nářadí a nástroje po ruce a moci je snadno vrátit na své místo je pro práci v truhlářském koutku zásadní výhodou. Foto: Shutterstock

Máte-li možnost volby, je dobré vybudovat zázemí pro truhlaření tam, kde je dispozici denní světlo z okna. Na práci se dřevem je potřeba dobře vidět, mimo jiné i kvůli bezpečnosti a vyhnutí se zbytečným chybám. Počítejte s prašností a pilinami, takže je dobré mít po ruce smeták, dílenský vysavač pro připojení k odsávacím nástavcům i nádobu s víkem na rychlý úklid. Nářadí i materiál je vhodné mít pěkně po ruce a na očích, takže se hodí různé závěsné systémy, police i prosklené skříně, a pokud je vše uloženo v dosahu prachu, není od věci ani kompresor jako zdroj vzduchu pro rychlé odstranění prachu z volně uložených nástrojů. To je důležité zejména po broušení a před nátěry, které může zvířený dřevěný prach znehodnotit.

Používáte-li umělé světlo, sežeňte si alespoň dvě snadno nastavitelné lampy pro svícení ze stran a jedno světlo shora. Světla je nutné pro práci „vyladit“ tak, aby vás nemátly případné stíny, což by mohl být problém třeba při broušení nebo přesném řezání.
Pomocí zástěny z prken nebo z latí a plastové průhledné fólie můžete oddělit prašnou a čistou část pracoviště, s použitím fólie se nemusíte vzdát denního světla.

Vyrábění či opravy menších kusů nábytku jsou častou náplní hobby truhlařiny v domácí dílně. Foto: Shutterstock


Ruční elektrické pily

Kotoučová pila může být jednoruční i obouruční, poslouží k rychlému dělení větších latí či trámků, ale i k nařezání plošných materiálů typu lamina či OSB desek. Ve variantě ponorné pily umožní i „vnoření“ do materiálu a vyřezávání otvorů, například pro dřez do kuchyňské desky.

Kmitací pila je elektrický nástroj, který dělá rychlé, ne příliš přesné řezy pomocí rychle kmitajícího pilového plátku. U přímočarých pil směřuje plátek směrem dolů, u šavlových pil řeže rovně ve směru pily. Šavlové pily jsou robustnější, nařežou i kulatinu nebo tenčí trámy.

Pokosové pily jsou skvělé pomocnice na půl cestě mezi ručním a stolním nářadím: lze je přenášet, ale uchycení ke stolu jim dá stabilitu. Foto: DeWALT

Pokosová pila v elektrickém provedení je statický, ale zároveň přenosný nástroj, který skvěle poslouží pro vytváření přesných úhlových řezů. Bohaté možnosti nastavení těchto pil ušetří práci zejména při výrobě nábytku nebo třeba rámečků na fotografie.

Rotační nářadí

Vrtačka se hodí v elektrické i akumulátorové verzi, přičemž aku vrtačku lze po nastavení vhodných otáček používat i jako šroubovák, což je praktické. K přesnému vrtání děr na kolíky či nábytkové kování je určena stojanová vrtačka, případně stojan na upnutí vrtačky ruční.

Frézka v ruční verzi představuje poměrně širokou kategorii elektrického nářadí, které efektivně nahradí složité práce s některými hoblíky a s příslušnými nástavci (frézami) umožňuje vytváření drážek, sražených či dekorativních hran a další způsoby obrábění dřeva.

Hoblík v elektrickém provedení pracuje na principu rotování nožů, které ubírají materiál v různých šířkách i hloubkách podle toho, jaký přístroj zvolíte a jak ho nastavíte. Pro práci s masivním dřevem je to neocenitelný pomocník, který ušetří hodně času a námahy.

Na broušení povrchů

Vibrační bruska jako jedna z mála elektrických ručních brusek pracuje s brusnou deskou čtvercového či obdélníkového (případně „delta“) tvaru. Je ideální na jemné šetrné dobrušování a díky tvaru efektivně čistí např. rohy, do nichž se s kotoučovou bruskou nedostanete.

Excentrická bruska s kulatou brusnou deskou je určena na finální broušení povrchů, protože na rozdíl od jiných brusek nezanechává díky specifické kombinaci rotačního a kmitavého pohybu žádné stopy. Umožňuje snadnou výměnu smirkových kotoučů různé zrnitosti.

Stolní bruska upevněná k pracovnímu stolu či ponku se hodí nejen k pohodlnému broušení povrchu či hran latí, trámků i lišt, ale i k ostření nástrojů. Na to je vhodná kombinovaná bruska umožňující i mokré broušení a nasazení koženého kotouče na obtažení ostří.

Truhlářské stroje

Stolní frézky obrábějí dřevo otáčejícím se nástrojem, kterým může být nožový hřídel, kotoučová nebo stopková fréza. Dělí se na rovinné srovnávací a tloušťkovací, svislé spodní a horní, tvarovací, kopírovací, čepovací a ozubovací. Lze je snadno nastavit pro různé typy prací.

Dlabačky slouží na zhotovování podélných otvorů (dlabů) buď dlabacími vrtáky, nebo dlabacími řetězy, dláty a hřebeny. Při dlabání se do řezu posunuje buď upnutý dílec, nebo nástroj. Podle dlabacího nástroje se dělí dlabačky na vrtací, řetězové, dlátové a hřebenové.
Víceúčelové stroje zahrnují kombinace srovnávací a tloušťkovací frézky, srovnávací a protahovací frézky a dlabačky, pily a frézky, kombinace pil, frézek, protahovaček a dlabaček. Koupit lze i protahovačku s hoblovkou, s kotoučovou pilou a spodní frézkou.

Aku šroubovák je neocenitelným nástrojem a podle výkonu ho využijete i k pohodlnému vrtání děr do dřeva či do lamina (Foto: Bosch)


Pracovní stoly

Důsledné a univerzální řešení pracovní plochy v truhlářském koutku představuje klasická hoblice neboli ponk. Je to zpravidla celodřevěný speciální stůl vybavený svěráky a úchyty pro opracování a hoblování dřeva, které umožňují různé způsoby rychlého a pevného uchycení obrobků a zároveň dovolují přesnou a bezpečnou práci při jejich obrábění ručními i elektrickými nástroji pro práci se dřevem.

Kvalitní ponky nejsou levné, ale jsou to „šperky“ mezi dílenským nábytkem, a pokud se jim dostává odpovídající péče, vydrží i několik generací a neztrácejí na hodnotě. Hoblice má obvykle bukovou pracovní desku na konstrukci z jasanového dřeva, případně je celá vyrobena z bukového dřeva ošetřeného bezbarvým lakem. Pracovní deska mívá rozměry od 120 do 210 centimetrů. Kromě nových výrobků lze často a výhodně koupit i starší hoblice na inzerát a příslušná patina ani míra povrchového opotřebování ponku není na závadu.

Hodláte-li však používat hlavně elektrické nářadí včetně nástrojů na podstavcích či v různých doplňkových stojanech, což mohou být stojanové vrtačky, stolní brusky, malé stolní kotoučové pily, stabilizující nástavce pro kmitací pily a k tomu pořádný svěrák, vystačíte si v podstatě s jakýmkoli stolem s dostatečně pevnýma nohama a s odolnou pracovní deskou. Lze tedy zvolit i standardní dílenský stůl se skříňkou či zásuvkami nebo si stůl vyrobit právě s důrazem na odolnost pracovní desky. Tu lze vyskládat z fošen z tvrdého dřeva či použít silnější bukovou spárovku.

Malé kombinované truhlářské stroje nezaberou moc místa v dílně a některé z nich i snadno vynesete ven (Foto: OBI)


Náš tip

Univerzální hoblice

Hoblice PROFIPLUS II/I splňuje profesionální kritéria, ale je určena i pro hobby využití, a kromě velkorysé pracovní plochy nabízí i praktické úložné prostory. Základ hoblice tvoří pracovní deska o tloušťce 120 mm, jedno příčné ocelolitinové vřeteno a jedno podélné masivní ocelolitinové vřeteno. Dřevěné plochy hoblice jsou olejovány a leštěny. Lze doobjednat i vyfrézování žlabu pro odkládání nářadí. Cena: na objednávku. Pinie

Foto: Pinie

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firem Pinie, OBI, Bosch, DeWALT,

Truhlářský koutek