Beton, kámen, břidlice
Dekorační omítky a stěrky se vzhledem betonu, kamene či břidlice dodají interiéru originalitu a charakter. Dají se nanést na různé nerovnosti stěn, oblouky či klenby i do výklenků a také je lze aplikovat i do vlhkého prostředí, jako jsou koupelny nebo sauny.
Možná hledáte nějakou omítku, která bude moderní, originální, přitom dekorativní. Zkuste použít některou z dekoračních omítek, které vypadají jako beton, kámen nebo světlá břidlice. Na rozdíl od pravých materiálů je lze upotřebit téměř na jakýkoliv povrch, nejvhodnější jsou beton, sádrokarton a různé druhy omítek. Hodí se například do obýváku, koupelny, předsíně a možná tímto způsobem uspokojíte náročné dítě, které touží po něčem nevšedním. Tyhle „betonové dekorace“ jsou sice šedé, ale rozhodně ne nudné. Na první pohled působí nedokončeně, ale to je právě ono. Dodávají interiéru nový design a nevšednost.
Pokud od nich požadujete omyvatelnost a vyšší mechanickou odolnost, stěny s finálním vzhledem ošetřete matným lakem. Můžete je pak použít i do koupelen a kuchyní.
A nemusíte zůstávat jen u šedé barvy, která je v případě betonu typická a také nejpopulárnější. Zajímavé můžou být modré nebo měděné tóny, například v síti Dům barev jsou schopni barvu natónovat pomocí pigmentů až do 5 tisíc odstínů.
Jak vytvořit efekt betonu
Tónovaná designová omítka Beton se nanáší v dostatečné tloušťce válečkem s krátkým vlasem. Povrch vlhkého nátěru se pak zpracovává pomocí benátského hladítka nebo fasádní špachtle do požadovaného vzhledu. Pokud pracujete s benátským hladítkem, stěna získá zajímavou strukturu.
Pomocí rukojetí válečku je možné vytvořit imitaci otvorů. Tahy se dělají rovnoměrně. Omítku zpracovávejte po částech, kousek po kousku, protože designová omítka nesmí být při strukturování povrchu zaschlá.
Když se řekne…
Beton
Kompozitní stavební materiál, který je složen z pojiva a plniva. Jakmile pojivo zatuhne, vznikne nám pevný slepenec. Nejčastěji se setkáme s cementovým betonem, kdy pojivem je cement, plnivem kamenivo a chemickou reakci spustí určitý podíl vody.
Jak vytvořit efekt přírodního kamene
Podklad by měl být suchý, čistý a nosný. Struktura omítky Přírodní kámen, kterou koupíte v Hornbachu, se nejprve dělá malými tahy různými směry pomocí válečku s krátkým vlasem. Ideálně se omítka natáhne křížem krážem. Nanášená vrstva musí být použita v dostatečné tloušťce a nesmí být při vytváření struktury proschlá, proto se postupuje po troškách. Povrch ještě vlhkého nátěru se zpracuje do požadované struktury přírodního kamene pomocí benátského hladítka určeného na designové pohledové stěrky. Houbičkou se rozetřou případné přebytky hmoty. Nátěr se nechá zaschnout 24 hodin.
Výsledný vzhled dodá lazura na stěny Přírodní kámen, která se nanáší krouživými pohyby pomocí navlhčené houbičky. Finální nátěr zvýrazní přírodní strukturu a dosáhne se efektu kamene.
Jak vytvořit efekt břidlice
Existuje také kreativní omítka Břidlice. Výrobce Schulz Farben- und Lackfabrik GmbH říká, že se nanáší v dostatečné tloušťce válečkem s krátkým vlasem. Struktura povrchu ještě vlhkého nátěru se dodá pomocí benátského hladítka tahy diagonálním směrem. Pak se omítka nechá zaschnout.
Aby se zintenzivnil efekt vzhledu břidlice, výrobce doporučuje přejet celou strukturu benátským hladítkem. Přitom je třeba hodně přitlačit, protože se pracujete již se zaschlou omítkou. Tím, jak povedete tahy, se dodá nátěru osobitost v podobě individuální struktury. Nesejde na tom, zda tahy povedete horizontálně, nebo vertikálně, nebo zda budou dlouhé, či krátké. Na závěr se povrch vyleští bavlněným hadříkem, aby se dosáhlo lesku břidlice.
Důležité je dodržet všechny technologické přestávky, nepospíchat, jinak půjde pouze o drahou šedou barvu. I tak nebude mít barvu tmavé břidlice, spíš se jedná o šedé tóny.
Když se řekne…
Břidlice
Hornina, která má černou až šedou barvu, existují i odstíny do červena či zelena, ale vyskytují se vzácně a bývají velmi drahé. Břidlice se vyznačuje dobrou rovinnou štěpností, takže z ní lze snadno vytvářet tenké desky. Hodně se využívala jako krytina na střechy nebo obkladový materiál.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Hornbach, Primalex