Zahradní domky na nářadí
Slouží k přehlednému uložení zahradnického náčiní a potřeb pro pěstování a poskytují ochranu před odcizením i povětrnostními podmínkami.
Důležité je si před koupí nebo případným postavením vlastními silami spočítat, jak velký úložný prostor by měl zahradní domek poskytovat a kam ho umístit, protože budeme potřebovat rovnou zpevněnou plochu, kde ho postavíme. Pokud chceme do nářaďového domku ukládat jen základní zahradnické nářadí, může mít malou hloubku i výšku, vlastně půjde o takovou větší skříň se střechou. Potřebujeme-li ale prostor také pro uložení zahradního kolečka, štaflí, případně sekačky a dalšího elektrického nářadí, nebo počítáme s tím, že bude současně sloužit k přesazování rostlin apod., měla by tomu za prvé odpovídat plocha a rovněž výška by měla být dostatečná, aby se tu žádný člen domácnosti nemusel hrbit. Chybět nesmí dostatek denního světla, oceníme i přívod elektrické energie.
Který materiál zvolit
K tradičním stavbám a do venkovských zahrádek se nejlépe hodí domek za dřeva, které jako přírodní materiál s okolím nejlépe souzní. Nevýhodou dřeva je, že ho musíme nejprve ošetřit proti škůdcům i povětrnostním podmínkám, a nátěry budeme po několika letech opakovat. Domky se často prodávají bez střešní krytiny, takže ji bude třeba přikoupit a instalovat. Měli bychom přidat ještě okapy a svody vody. Také musíme zajistit dokonalou izolaci stěn a podlahy proti zemní vlhkosti.
Moderním minimalistickým chatám a zahradám bude slušet jednoduchý kovový design, jehož výhodou je dodávka včetně střechy i s povrchovou úpravou proti korozi.
Třetí možností jsou plastové typy, které jsou lehké, tudíž se snadněji v případě potřeby přemisťují, zároveň jsou bezúdržbové, odolávají nepřízni počasí, brání pronikání vlhkosti do interiéru domku a nepotřebují ani základovou desku. S umělým materiálem si však příliš nebudou rozumět původní roubenky a staré chalupy.
Od podlahy
Zahradní domek je třeba umístit na rovný podklad. U plastových postačí zpevněná plocha, dřevěné či kovové budou potřebovat buď klasickou betonovou desku, do níž lze domek napevno ukotvit, nebo může být alternativou plocha opatřená zámkovou dlažbou, která je pro pokládku snazší i levnější. Nejšetrnější a nejpraktičtější základovou plochou je samonosný rošt, který se ukotvuje na zemní vruty zavrtané do země. Výhodou je možnost přemístění a minimální zásahy do profilu zahrady.
U domků, jež se prodávají bez podlahy, ji bude třeba vytvořit včetně izolace, jinak by na stěny i na uskladněné nářadí působila zemní vlhkost. Podlaha může být z litého betonu, dlažby, prken, OSB desek či jiného materiálu podle toho, co vše bude v domku uskladněno a jak bude namáhaná.
Zabezpečení nejen nářadí
Proti vniknutí do zahradního domku musí být dveře opatřeny bezpečnostním zámkem, buď visacím, nebo například profilovým cylindrickým. Bezpečnostním zámkem ukotveným v podlaze můžeme ještě zajistit přímo samotné dražší nářadí. V případě krádeže jinak nebude možné uplatňovat nárok na náhradu škody u pojišťovny.
Bez povolení
- Co se týče stavebního povolení, nebývá o ně nutné žádat, ani se na ně nevztahuje ohlašovací povinnost, ale je třeba mít územní rozhodnutí čí územní souhlas.
- Nutné je dodržet předepsanou vzdálenost 2 m od hranice sousedního pozemku, pokud to není možné, je třeba výstavbu konzultovat jak se sousedy, tak s příslušným stavebním úřadem.
Dobrá rada
Pokud si chcete stavebnici zahradního domku dopravit z obchodu sami, zjistěte si jeho hmotnost.
Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Hornbach, Rojaplast a Fiskars