Ochranné pracovní pomůcky
Jejich používání se při práci v dílně, na zahradě či na stavbě vyplatí častěji, než by se zdálo. Lidé to však bohužel často zjistí, až když je pozdě.
Chránit se při práci před zraněním je určitě dobré, protože zejména s přibývajícím množstvím dostupného elektrického nářadí se lidé často vrhají do řezání, broušení, vrtání nebo frézování bez jakýchkoli předchozích zkušeností. Nepříjemné a dlouhodobé následky pak mohou mít i zdánlivě drobná zranění.
Na oči
Typickým případem výše zmíněného jsou poranění od odletujících třísek, špon či hrubších částeček prachu při řezání a broušení kovů, zdiva nebo dřeva. Oči lze při tom účinně chránit běžnými pracovními brýlemi, brýlemi na gumě a s manžetami, případně plastovými nebo drátěnými obličejovými štíty. Pro svařování vždy používejte svářečskou kuklu, pro náročné broušení či řezání nad hlavou se hodí kombinovaná přilba s obličejovým štítek a sluchátky.
Na ruce
Ruce lze účinně chránit před pořezáním či popálením, odletujícími jiskrami, částečně i před úderem. Existují speciální rukavice, které „přibrzdí“ ostří pily či nože. Vyplatí se chránit si klouby prstů zpevněnými bezprstými rukavicemi. Ruce ochraňujte před chemikáliemi, ale i při svařování, při delší práci ve vodě nebo v mrazu, ale i při práci na zahradě, pletí, trhání kopřiv či stříhání trnitých dřevin.
Na kolena
Kolena šetřete nákoleníky či návleky, které mohou být z plastu, gumy, pevné či polstrované tkaniny nebo kombinace různých materiálů. Uleví jim to při dlouhodobém klečení (dláždění, práce na zahradě), které způsobuje bolestivé záněty, sníží zátěž a bolest při artritidě a chrání kolena i před nebezpečím nárazu. Nákoleníky se obvykle připínají na suchý zip či přezku, nebo jako částečně polstrované bandáže.
Na chodidla
Chodidla včetně prstů na nohou či nártů, ale i kotníky jsou při práci zranitelné z mnoha důvodů. Pád čehokoli na nohu, ukopnutí palce, šlápnutí na hřebík, sklouznuvší sekera nebo pila, to vše může bolet. Používejte proto pro jakkoli riskantní práci pevné kotníkové pracovní boty, pořiďte si boty ve špičce vyztužené a pevně uzavíratelné kolem kotníků, což chrání proti zapadnutí třísek nebo žhavých špon
Na hlavu
Pro řezání větví nebo pro práci s pilou nad hlavou při stavbě krovů je ideální přilba s obličejovým štítem. Pro jakékoli práce, při níž hrozí úraz hlavy, tedy nejen při pohybu na stavbě či opravách střech, ale i při stavbě sklepa, prořezu stromů nebo kdekoli, kde vám něco může spadnout na hlavu, existuje nespočet typů pracovních přileb, ale i plastovou skořepinou zpevněné čepice.
Na uši
Nepodceňujte škodlivý vliv práce s hlučným nářadím, ať už jde o brusky, cirkulárky, řetězové pily, bourací kladiva, nebo vibrační desky. Uši je vhodné chránit i před prachem, odletujícími částicemi a někdy i před mrazivým větrem, protože za určitých podmínek omrzají velmi rychle a nenápadně. Používejte špunty do uší (koupíte v lékárně), mušlové chrániče uší, mnohdy pomůže i čepice ušanka. Pozor i na to, když kvůli chráničům přestanete slyšet případné varovné zvuky z okolí.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock