Zdravé sazenice

Základem bohaté a kvalitní úrody je osivo a z něj vzešlé sazenice. Je proto dobré vědět, jak při nákupu zdravé sazenice poznáme, a co bychom měli dodržet, pokud si je chceme vypěstovat sami.

Nejjistější je výběr sazenic přímo v zahradnictví nebo u renomovaného pěstitele. Při nákupu na trhu dostaneme sazeničky čerstvé, ale mohou být vystaveny zejména brzy z jara chladu, později naopak slunečnímu úpalu. Nákup ve velkých obchodech představuje určité riziko v tom, že sazenice mohly být intenzivně stimulovány k růstu, také zde nemusí mít dobré podmínky, co se teploty a vláhy týče, a hrozí přenos chorob z jiných rostlin. O to důležitější je si u každé rostlinky pozorně prohlédnout nejen její nadzemní část, ale pokud možno i kořenový systém. Objednáme-li je v zahradnickém e-shopu, kde dobře vědí, jak rostliny pro transport bezpečně zabalit, měly být po doručení v pořádku.

Teploměr a vlhkoměr nám pomůže s udržováním optimálních podmínek ve skleníku. Teplotu nad 20 °C vyžadují pouze klíčící semena. Zdroj: Shutterstock

Vše začíná semínkem

Pokud si chceme vypěstovat sazeničky sami, musíme věnovat pozornost již osivu. Měli bychom se zajímat o dvě věci: uskladnění a expiraci. Při nákupu nemůžeme očekávat, že papírový sáček je někde ve stánku ochráněn před zvlhnutím či přesušením. Také bychom si měli přečíst datum, do kdy je osivo použitelné, aby nebylo prošlé dřív, než ho stihneme vysít. Ale většina zeleninových druhů si klíčivost uchová déle, než je uvedeno na obalu.
Máme-li je správně uskladněno, nejlépe v chladničce či mrazničce, není nic snazšího než vysadit semínka sesbíraná ze své zahrádky. Je to levnější!

_____________________________________________________________________

Další články speciálu Zahrádka na jaře:

Kdy vysít zeleninu

Pravidla jarního hnojení

Rychlení zeleniny

Jarní příprava půdy

Bezpečnost na jaře

Sejeme ranou zeleninu

Nářadí pro výsadbu

Zahradní technika pro jarní práce

________________________________________________________________________

Zdroj: Shutterstock

Vlastní sadba

Sazenice vyséváme do výsevného substrátu, který je vzdušný, propustný a který má přiměřený obsah živin. Jednoduchým a čistým řešením jsou rašelinové tablety, které po namočení nabobtnají do válečků. Semena v nich výborně klíčí, neboť mají zajištěn přísun živin a vláhy.

Substrát si můžeme připravit i sami ze směsi kvalitní zeminy, rašeliny a písku. Namísto rašeliny lze použít ekologičtější perlit.

Pro pěstování sazenic ve větším množství jsou vhodné sadbovače. Zdroj: Shutterstock

V čem předpěstovat

K naklíčení semen použijeme mělké výsevní misky s odtokem, chystáme-li se na větší pěstování, poslouží lépe sadbovače. Aby substrát nevysychal, překryjeme misky fólií nebo tabulkou skla. Ideální jsou pro tento účel pěstební boxy, jež mohou mít vlastní osvětlení, vyhřívání a samozavlažování, což oceníme zejména u zeleniny choulostivé na výkyvy teplot. Pro udržení potřebného mikroklima jsou vhodné i malé skleníčky včetně plastových s možností odvětrávání.

Sadbovače či skleníčky umístíme na světlé a teplé místo nejlépe tak, aby k nim teplo přicházelo odspodu, což přispívá k vývoji bohatého kořenového systému. Dobrou pomůckou jsou v tomto ohledu speciální vyhřívací podložky.

U zdravé sazeničky jsou listy pevné a svěží. Zdroj: Shutterstock

U časných jarních výsevů přepichujeme rostlinky s vyvinutými děložními lístky do hlubších květináčů, čímž můžeme do jisté míry zabránit rozšíření nebezpečného onemocnění padání klíčních rostlin, kdy mladé sazeničky skutečně padnou k zemi poté, co jejich kořenové krčky napadnou houby.

Tradičním místem pro předpěstování sazenic je teplé pařeniště a skleník. Můžeme sem umístit sadbovače nebo semínka vysít přímo do půdy. Zohlednit musíme pěstební nároky jednotlivých druhů, například košťáloviny, kterým prospívá chladnější umístění, nevyséváme společně s teplomilnými paprikami, okurkami apod. Mělký a řídký výsev do řádků zajistí vzešlým rostlinkám dostatek prostoru, světla, vzduchu, živin i vláhy, budou proto silné a zdravé.

Vypěstovanou sadbu můžeme buď dopěstovat přímo na místě, nebo ji ve vhodném období přesadíme na záhony. Šířku řádků a rozestupy mezi sazenicemi volíme podle konkrétní zeleniny.

Sazenice potřebují k zdravému růstu hodně světla a teplo. Takové místo jim poskytne parapet, pokud oknem neprotahuje a ani jím nevětráme. Zdroj: Shutterstock

Jak se pozná zdravá sazenice

  • Stonek je silný a pružný.
  • Klíční listy vyrůstají ze stonku co nejníže.
  • Kořenový systém vyplňuje květináč, kořeny mohou prorůstat odtokovými otvory.
  • Pravé listy mají dobře vyvinuté čepele.
  • Větší sazenice jsou již bohatě olistěné.
  • Listy jsou pevné, sytě zbarvené, bez oschlých okrajů a fleků, šedého povlaku apod.
  • Není napadena škůdci.
  • Rajčata a papriky mají nasazené první květní pupeny.


Výsev nesmíme uspěchat, jinak by sazeničky do doby, než je lze přesadit na záhon, přerostly a špatně by se ujímaly. Nedostatek přirozeného světla rostlinám můžete vynahradit přisvěcováním žárovkou.


Čistota půl zdraví

  • Pro zdravé sazenice je podstatné čisté prostředí bez choroboplodných zárodků a škůdců.
  • Domácí skleníčky a pěstební boxy, případně již použité sadbovače vydezinfikujeme vhodným přípravkem a důkladně umyjeme.
  • Pro pařeniště a skleník můžeme použít roztok modré skalice a pomocí dýmovnice zneškodnit přezimující škůdce.
  • Ke sterilizaci substrátu či tablet dobře poslouží horkovzdušná či mikrovlnná trouba, můžeme je také ošetřit bio fungicidním přípravkem.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Zdravé sazenice