Elektroinstalace ve starším domě
Oproti budování elektroinstalačních rozvodů v novostavbě je výměna či oprava elektroinstalace ve starším domě v mnohém náročnější. Původní rozvody obvykle moc nevyužijete.
Pro začátek si nelze odpustit poznámku, že elektroinstalace by měli dělat profesionálové a jakékoli laické „bastlení“ s cílem ušetřit si raději nechejte pro práce, jejichž neodborné provedení vás nemůže zabít nebo vás připravit o střechu nad hlavou. Ale zároveň je jasné, že celá řada lidí si s prací kolem elektřiny poradit umí a šetřit se dá při nákupu materiálu nebo u některých činností, které výměna rozvodů elektřiny obnáší. Chce to prostě zdravý rozum.
Nelze ani příliš spoléhat na to, že by se dalo využít cokoli z původní elektroinstalace. Ale vyloučeno to není. Někdy se hodí vysekané kapsy na zásuvky a krabice, jindy vám starý „husí krk“ poslouží pro vedení nového kabelu, třeba ke stropnímu svítidlu. Ale s tím, že by se zmíněné staré rozvodné trubky nebo místa s původními zásuvkami daly upotřebit ve větší míře, raději nepočítejte. Platí jiné normy, používají se jiné materiály, počet rozvodných kabelů logicky narůstá.
Proč ji měnit
Proč měnit elektroinstalaci? Především z bezpečnostních a kapacitních důvodů. Chcete-li například opravit a přestavět dlouho neobývanou předválečnou vilku, letitou venkovskou chalupu, nebo dokonce starý dům s převažujícím podílem dřevěných konstrukcí, počítejte s kompletní výměnou elektroinstalace na sto procent. Zamezíte tak kromě jiného i nebezpečí požáru či problémům s nedostatečnou kapacitou jističů.
Kabely elektrických rozvodů bývaly dříve z hliníku, který není uzpůsoben k tomu, aby dlouhodobě a bez údržby dokázal odolávat většímu zatížení elektřinou. Kvůli přetížení vodičů často dochází ke zkratům, závadám i požárům, objevují se i další výpadky a poruchy a často je v takovém objektu obtížné odhalit, kde se skrývá problém. U „mladších“ staveb však mohou být parametry elektroinstalace někdy i předimenzované a stavěné na klasické nehospodárné žárovky a spotřebiče, u nichž se příliš nehledělo na to, jakým způsobem roztáčely elektroměr. Při současném trendu žárovek a dalších elektrotechnických produktů s minimální spotřebou mohou být stávající parametry elektřiny v domě dostačující. Obecně platí, že součástí rekonstrukce staršího domu by měla být výměna elektroinstalace raději vždy, ale je dobré mít spolehlivé informace, co všechno je opravdu potřeba udělat.
Jak to zjistit? Objednejte si služby certifikovaného revizního technika. Technik zhodnotí stávající stav elektroinstalace s ohledem na platné normy i podle toho, co v domě potřebujete. Zjistí, jak jsou kabelové rozvody ve stěnách uložené, prověří i materiál a systém vnitřních rozvodů. Na základě toho vypracuje zprávu, která bude základem objednávky rozsahu prací u elektroinstalační firmy a zároveň vám umožní nenechat si vnutit nic, co byste později nevyužili.
Kde ušetřit?
Na elektroinstalaci raději nikde. Připravte se na investici v řádech desítek tisíc korun. Rozpočet lze ovlivnit například tím, že si drážky pro uložení kabelů do stěn sami vysekáte nebo vyřežete frézkou. Cenový rozdíl je také mezi obyčejnými typy zásuvek či vypínačů a designovými produkty. Někdy lze díky promyšlenému rozplánování zařízení a využití místností snížit počet plánovaných zásuvek i vypínačů, i když pro to existují určité doporučené standardy. Speciální přístup vyžadují dřevostavby. V různých lištách lze vést rozvody i po povrchu zdí z cihel či tvárnic, ale při volbě kterýchkoli alespoň trochu pohledných lišt příliš neušetříte, snad jen práci s odklízením prachu a sutě.
Zprovoznění nové elektroinstalace se nakonec opět neobejde bez revizní zprávy, obvykle ji zajistí prováděcí firma, ale když chcete mít jistotu, že je vše v pořádku, objednejte si nezávislého revizního technika.
Jak zapojit zásuvku?
- Dnešní zásuvky se zapojují do celkem tří vodičů. Vodiče se dělí na fázový, ochranný a nulový. Každý z vodičů je označen svou typickou barvou. Fázový vodič má černou nebo hnědou barvu, nulový je modrý a ochranný je žluto-zelený.
- Fázový vodič (černý nebo hnědý) se zapojuje k levé zdířce (při předním pohledu na zásuvku), nulový (modrý) se naopak zapojuje ke zdířce pravé. Vodič ochranný (žluto-zelený) se připojí na středový kolík.
- V domech se starší elektroinstalací můžete narazit i na dnes již nepoužívané dvouvodičové zapojení zásuvek, na ty sice existuje adaptér, ale jejich případné předělání raději nechte na odborníkovi.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock