Ošetření topůrka a násady
O dřevěná topůrka a násady k nářadí se starejte, protože jejich kvalita má vliv na práci. Díky ošetření a údržbě dlouho vydrží a skvěle padnou do ruky.
Mohlo by se zdát, že dřevěná násada ke krumpáči nebo topůrko k sekeře jsou prostě ze dřeva, v případě potřeby se snadno vymění a dál není potřeba nic řešit. Ale když je přece jen řešit začnete, budete překvapeni.
Dřevěné násady jsou součástí ručního zahradnického a lesnického nářadí, tedy motyk, lopat či krumpáčů, u seker a kladiv se jim říká topůrka. Vyznačují se praktičností a nízkou cenou a zvláště u tradičních kovaných ocelových nástrojů si lze jen těžko představit něco jiného.
Klasika a tradice
Hodně lidí stále dává přednost klasice před sekerami či rýči s integrovanými násadami z lehkých a pevných kompozitních materiálů. Třeba i proto, že dřevěná topůrka a tyče prostě často padnou do ruky lépe, neprokluzují, dobře vyvažují kovovou část nástroje, lze je přizpůsobit do dlaně a v případně nutnosti i doupravit drsnost či hladkost jejich povrchu. Není to žádná věda a pro občasnou práci si vystačíte skoro s čímkoli, ale třeba milovníci ruční tesařiny nebo lidé, pro něž je manuální zpracování dříví na topení relaxační aktivitou, mají kvalitní vybavení rádi. A není náhodou, že se značkové drahé kované sekery prodávají veskrze s dřevěnými topůrky z pečlivě vybraného a upraveného kusu dřeva. Ceněný je ořechovec bílý (hickory), jasan, akát či habr. S určitými výhradami lze použít i buk a doporučuje se sáhnout po stejném nebo alespoň tvrdém dřevě i pro klínkování při nasazení nebo při dodatečné fixaci topůrka. Pro násady platí totéž. Snažte se volit kvalitní dřevo bez prasklin, vrypů nebo dokonce zubových spojů i pro nákup obyčejné násady na hrábě.
Ochranné nátěry
Topůrka i násady se sice bez nátěru obejdou, ale ošetření povrchu může prodloužit jejich životnost i zlepšit úchop. Někteří zahradníci natírají barvou celé násady. Pokud skladujete nářadí ve vlhkém prostředí, může se vyplatit ošetření barvou alespoň v části, kde se násada stýká s kovem včetně šroubů. Topůrko lze opatřit kvalitním transparentním lakem: ostatně značkové sekery i kladiva ho často mívají už z výroby. Vlastnoručně měněné topůrko můžete rovněž natřít nebo napustit olejem na dřevo, dotek bude doslova sametový a odolnost ve vlhku se zvýší. Před jakoukoli úpravou však dřevo přebruste do dokonalé hladkosti brusnou houbičkou nebo jemným smirkovým papírem. Pak už by to šlo jen obtížně. Ochrany, impregnace i pěkného vzhledu topůrek či násad docílíte i s voskem na dřevo. Olej i vosk je však nutné dokonale zaleštit, aby byl povrch zcela suchý a nic vám neklouzalo v ruce.
Nejlepší dřevo na topůrka
- Ořechovec bílý
- Jasan
- Akát
- Habr
Nezapomeňte
Osa dřevěného topůrka musí být ve směru růstu dřeva, jinak by při úderech prasklo. Topůrko by nemělo moc pružit, z příliš tvrdého a pevného však bolí ruka.
Text: Richard Guryča
Foto: Se svolením Kramp, Nářadí-skil, Zbirovia