Skleníky Buildex vám pomohou zvládnout ještě letošní pěstitelskou sezónu
V našich klimatických podmínkách je skleník nezbytností. Už jen proto, abychom překlenuli problematické jaro, kdy se několikrát vrátí mrazy. Na podzim nám pak pomáhají prodloužit pěstitelskou sezónu mnohdy minimálně o měsíc. Zatímco mimo skleník mohou věci přimrznout již na začátku října, ve skleníku pěstitelská sezóna pokračuje dál. Skleníky Buildex jsou připraveny pro to, abyste výhody skleníku využili ještě letos.
Zatímco sousedé ředkvičky již jedí měsíc, vy je venku začínáte vysévat. Obvykle však nestihnou narůst, a dříve, než se vám vytvoří krásné červené bulvy, začnou vybíhat do květu, protože se zprudka oteplí. Soused též již v červnu sklízí okurky, mnohdy už i menší odrůdy včasných rajčat. V červenci v košíku vynáší papriky. Bez skleníku jste minimálně měsíc pozadu, mnohdy i více. Kvalitnější sazenice musíte kupovat na poslední chvíli, což jde rovněž do peněz. Bez skleníku si je dopěstujete jen stěží. Doma na okně se jim rozhodně nedaří stejně dobře jako ve skleníku. Říkáte si: „Tak jo, jdu tedy konečně do toho!“ Jenomže teď se musíte rozhodnout, jaké řešení si zvolit.
S foliovníkem je paráda velice krátká
Rozhodně se vyhněte zdánlivě levným řešením, která jsou však k ničemu. Obvykle jde o foliovníky nevalné kvality, u nichž pokud vám neodfoukne konstrukci celého foliovníku už jemný vánek, tak fólie obvykle nepřežije UV záření ani během jednoho léta. Úplnou paseku na takto oslabené folii pak nadělají nejen kroupy, ale i prudší déšť nebo kočka, kterou budete jen stěží vyhánět ze střechy foliovníku, kam se chodí vyhřívat.
Když to myslíte s pěstováním vážně, zvolte si skleník
Skleníky Buildex se liší formou prosklení. Běžně se nabízí řešení z polykarbonátu, nebo ze skla. Buildex prodává obojí, dokonce v řadě variant – velikostních, tvarových (sedlová střecha, oblouk), s různým typem skla (klasickým, s Helios sklem) apod. Potřebujete se rychle rozhodnout, který si vybrat? Záleží, co od skleníku očekáváte.
Polykarbonátový skleník
Skleník z polykarbonátu se jednodušeji instaluje. Nepotřebuje pevné základy do nezámrzné hloubky. Lépe též izoluje, takže na jaře a na podzim jej není problém vytápět a dosáhnout zcela zásadního prodloužení sezóny i předpěstování řady sazenic přímo ve skleníku. Jeho konstrukce je však o něco labilnější, protože nemusí držet těžké sklo. Někdy si s ním proto zahraje vítr a nesmíme zanedbat jeho dobré uchycení. Polykarbonát též není věčný. Po deseti až 15 letech se na polykarbonátu naruší ochranné UV vrstvy a polykarbonát se i při minimálním mechanickém zásahu rozpadne. Polykarbonát je též upřednostňován v rodinách s dětmi, kde přece jenom může hrozit úraz při rozbití skleníku.
Prosklený skleník
Skleník se sklem je náročný na upevnění. To musí být skutečně pevné, na vhodných a dostatečně hlubokých základech. Skleník ze skla je doslova věčným. Nepoškodí jej slunce a krupobití se příliš bát nemusíte. Někteří pěstitelé navíc preferují pěstování pod sklem než pod plastem.
Komerční prezentace