Pořádek u kamen
Aby pohodu u plápolajícího ohně nenarušoval chaos a nepořádek, je dobré si prostor kolem kamen zorganizovat. Kromě kvalitního nářadí by neměl chybět koš na krbové dřevo či šikovný vysavač.
Topení dřevem do interiéru vnáší nejen neopakovatelnou atmosféru, ale zároveň také o něco více nepořádku, ať už se jeho zdrojem stane dřevo, nebo vznikne při vynášení popela. Jen stěží se tedy při péči o rodinný krb, kachlovou pec nebo krbová kamna obejdeme bez nářadí, které nám pomůže udržet okolí kamen v naprostém pořádku.
Pěkně po ruce
Je sice pravdou, že dobrou práci odvede i obyčejná lopatka a smetáček. Jsou-li ale jen tak ledabyle položené v okolí krbu, harmonii prostoru to právě nenahrává. A když už jsme věnovali takovou péči výběru krásných a funkčních kamen, byla by škoda výsledný dojem nedotáhnout k dokonalosti.
Soupravy pro péči o kamna nejčastěji tvoří právě smetáček, úzká lopatka a pohrabáč. Smetáček se bude hodit při odstraňování popela z topeniště či popelníku nebo v případě vypadlých ohořelých kousků dřeva či popela před kamny. Pohrabáč je ideální k udržování ohně – poupraví žhavé uhlíky tak, aby oheň hořel rovnoměrně nebo jím lze rozhrnout i žhavý popel. Kleště přijdou vhod k obracení dřeva. Často je celý komplet dodáván se samostatným stojánkem nebo nástěnným věšákem, takže se náčiní nikde nepovaluje a je neustále připraveno k použití.
Doladí prostor
I když jde o nářadí ryze praktické, jeho zpracování, tvar a materiál můžou ovlivnit celkový dojem ze zákoutí s kamny. Vybírat můžeme z tvarově velmi různých kompletů. Některé jsou minimalisticky moderní a celkový vzhled ještě podtrhne třeba elegantní matné nerezové provedení. Zdobenější a zaoblené nářadí bude zase slušet interiérům s rustikálním nádechem. Malým uměleckým dílem jsou pak ručně kované sety, které v sobě nesou punc originality.
Kam s polínky?
Kromě sestavy smetáčku, lopatky a pohrabáče, by u kamen nemělo chybět místo, kde můžeme uložit dřevo, abychom jej měli vždy po ruce. Tím je tradiční proutěný koš. Ačkoliv je po estetické stránce nenahraditelný, jeho nevýhodou je, že jeho dnem často propadávají nečistoty a úlomky dřeva a kůry. Tomu ale snadno zamezíme látkovou podšívkou.
Moderní kovový rám s kolečky pro snadnější manipulaci se zase bude skvěle vyjímat v moderní interiéru. Tyto stojany na dřevo navíc často nesou také háčky, na něž lze zavěsit krbové náčiní, aby bylo vše na jednom místě.
Vynášení popela
Často opomíjeným krbovým příslušenstvím je také kyblík na popel. I když kamna mají zásuvku na vznikající popel, pomůcka v podobě kyblíku rozhodně přijde vhod. V každém případě je nutné volit plechovou variantu. Jiný materiál jako například plast by žhavé uhlíky propálil a snadno by mohl zničit podlahu či koberec.
Šikovným pomocníkem, jímž lze obohatit výbavu potřebnou pro péči o kamna, je i oblíbený elektrický vysavač popela. Nejenže usnadní práci a šetří čas, ale prach a popel vysaje během pár vteřin do posledního smítka i ze všech spár a koutů, kam by se smetáček dostával jen stěží. Využít jej pak lze i mimo topnou sezónu, třeba na vysávání hrubých nečistot v dílně, kůlně, ve sklepě či garáži. Pohodlně poslouží také k čištění grilu.
Dobrá rada
Krbová kamna mívají menší a méně hluboké topeniště, k péči o něj tak postačí krbové nářadí kratší. U klasických krbů či mohutnějších kachlových kamen bývá topeniště větší a hlubší, proto je lepší volit krbové nářadí s delší násadou.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem