Půjčovny nářadí
Potřebujete-li nějaké drahé nářadí využít pouze jednorázově nebo třeba jen jednou či dvakrát do roka, nemá smysl ho kupovat. Řešením jsou v těchto případech půjčovny.
Půjčovny především šetří vaši kapsu, protože vám umožní pracovat s nářadím, které je často velmi drahé a kupovat si ho kvůli jednorázové práci by nedávalo smysl. S krátkodobě pronajatými přístroji navíc můžete pracovat sami, a když víte, jak na to, není nutné platit řemeslníka.
Je však dobré vědět i to, že půjčovny mnohdy nenabízejí jen nářadí a nástroje, ale také nezbytné doplňky, pomůcky a příslušenství, bez kterých se neobejdete zejména při stavění svépomocí a které byste jinak museli nakoupit a po dokončení stavby pravděpodobně se zbytečnou finanční ztrátou prodat. Řeč je například o lešení, mobilní toaletě, přenosnému osvětlení či o různých topidlech. To všechno v půjčovnách seženete.
Pronájem a kauce
Obecně fungují půjčovny nářadí na jednoduchém principu. Za pronájem účtovaná částka obvykle začíná na jednom dnu, někdy i půldnu. Slevy přicházejí s narůstajícím počtem dnů pronájmu, výhodnější ceny bývají u mnoha nástrojů a zařízení za víkend a obvykle existuje možnost prodloužení zápůjčky bez jakýchkoli sankcí za předpokladu, že to včas nahlásíte. Vždy si raději předem ověřte, jak v těchto situacích postupovat a kdy se případně do půjčovny dovoláte.
Součástí zápůjčky bývá vždy vratná kauce. Vyplatí se předem prověřit podmínky, tedy především to, jak se řeší vrácení kauce v případě poruchy či poškození, jak půjčovna posuzuje míru zavinění zákazníka na případných škodách a jak postupovat v situaci, kdy k poruše, poškození nebo ztrátě či odcizení zapůjčeného předmětu skutečně dojde. Běžně se výše vratné zálohy pohybuje kolem 2 až 3 tisíc korun, ale u dražšího nářadí to mohou být i desítky tisíc.
Co se dá půjčit
Často bývají půjčovny součástí obchodů se stavebními materiály, a proto je jejich nabídka zaměřena zejména na profesionální řemeslníky a stavební firmy. Několik půjčoven má například celorepubliková síť stavebnin Tradix. V nabídce pobočky ve Starém Městě najdete široký sortiment nástrojů, nářadí a zařízení od vrtacích kladiv s vrtáky různých velikostí přes pásový dopravník, stavební míchačky, nejrůznější typy pil, malé bagry až po chladicí soupravu na čepování piva. Ta mimochodem stojí 300 korun na víkend a připravit si musíte i 3 000 korun na kauci.
V takto bohatě vybavených půjčovnách bývá pro chataře a chalupáře mnohdy atraktivní třeba možnost pronájmu vybavení pro pokládku dlažby a další zemní práce. To se obvykle dělá jednou za život či přinejmenším na spoustu let dopředu a kupovat speciální nářadí by se opravdu nevyplatilo. Pro tyto případy se tedy půjčují vibrační pěchovací desky (asi 500–2 100 Kč/den + 3 000–50 000 Kč kauce) nebo pásové minirypaldo (asi 1 700 Kč/den + 10 000 Kč kauce). Někdy půjčovny u těchto větších a těžších strojů zajistí za příplatek i dovoz a odvoz, jindy si ho musíte zařídit sami.
Právě u pěchovacích desek, minirypadel, motorových dumperů a dalších stavebních strojů by vás měli v půjčovně i proškolit v obsluze. I když je ovládání zmíněných strojů jednoduché a dá se zvládnout i bez předchozí praxe, je zaškolení nutné kvůli vaší bezpečnosti i kvůli tomu, abyste zapůjčenou věc nepoškodili. To se týká i veškerých dalších přístrojů, které potřebují v průběhu práce dolévat provozní kapaliny, měnit některé spotřební příslušenství (brusky) nebo třeba dopínat řezný řetěz. Nepodceňujte nedostatek vlastních zkušeností a raději se na vše zeptejte, není to žádná ostuda.
Typy půjčoven
Kromě půjčoven cílených především na stavební práce existují i podniky více zaměřené na kutily a domácí opravy. Tam najdete širší sortiment instalatérských pomůcek, řezačky na keramické obklady či na laminátové desky plovoucích podlah, ale i další podlahářské pomůcky včetně brusek na parkety a spotřebního materiálu k nim. Ten je nutné koupit, ale většinou se platí až to, co skutečně spotřebujete.
Existují i půjčovny zaměřené spíše na obyvatele městských bytů, kteří většinou nemají ani základní výbavu a ocení i metr, sadu šroubováků nebo akuvrtačku. Majitelé chat a chalup tyto věci obvykle mají, ale i oni mohou někdy uvítat nabídku speciálního příslušenství, některých ne zcela běžně používaných vrtáků, detektory vedení ve zdivu či třeba elektrocentrálu, pokud je nutné obejít se dočasně bez elektřiny.
Na trhu jsou i značkové půjčovny, které zpravidla nabízejí výběr různých typů nářadí od jedné značky. To může mít několik výhod, mezi něž patří třeba některé univerzální příslušenství (akumulátory, nabíječky) nebo jednoduše to, že jste zvyklí na určitý standard a můžete si ho dopřát i u nářadí, které potřebujete pouze výjimečně a nehodláte ho kupovat.
Další častou variantou bývají firmy nabízející krátkodobý pronájem zahradní techniky. Mnohdy bývají spojené se servisem, takže pokud se vám něco pokazí v plné sezóně, může být zápůjčka po dobu opravy vašeho stroje dobrým řešením. Stejně tak bude pravděpodobně výhodnější platit půjčovné například za motorový zemní vrták, bubnovou sekačku či křovinořez na jednorázové vymýcení vysoké trávy a náletů na neudržovaném pozemku, než abyste kvůli tomu podobnou techniku kupovali.
Dobré rady
- Vždy se vyplatí spočítat náklady na půjčovné včetně dopravy a porovnat to s částkou, kterou byste zaplatili za provedení plánovaných prací řemeslníkovi. Výhodou práce s půjčeným nářadím je vždy svoboda a nezávislost, většinou i dost ušetříte.
- Zajímejte se o podmínky kauce. V případě jakéhokoli problému může nastat nepříjemná situace zvláště u vysokých záloh, s jejichž vrácením by mohla půjčovna otálet. Složení kauce ve výši 10 až 50 tisíc korun vyžaduje jasné smluvní podmínky.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock