Horský dům s noblesou první republiky

Ačkoliv před pár lety byl jeho půvab ještě dobře ukrytý za houštinou náletových dřevin a vrstvou neodborných úprav, manželé Miroslava a Petr Smětalovi jej v roce 2017 koupili a obnovili jeho zašlou slávu.

Kašperské Hory jsou v nadmořské výšce 758 m n. m. nejvýše položeným městem v Plzeňském kraji a tvoří vstupní bránu do CHKO Šumava. Na jeho jižní straně září jako drahokam obdivuhodně citlivě opravený dům s prosklenou verandou a šindelovou střechou. Pohled na něj přitom ještě před dvěma lety budil spíš lítost. Dnes nás na jeho návštěvu pozval pan Petr Smětal se svou ženou Miroslavou.
Naši hostitelé zpočátku nehledali dům, ve kterém by chtěli vybudovat penzion, ale chalupu, kde by mohli sami relaxovat a využívat ji pouze k odpočinku v rodinném kruhu. Stavění na zelené louce je ale nelákalo a chtěli, aby místo mělo příběh. Když se potom naskytla příležitost ke koupi této stavby, dlouho neváhali. Lokalita, kde se dům nachází, má neobyčejné kouzlo. Stojí totiž na samém konci zástavby a zahrada nebýt nenápadného proutěného plotu volně přechází v nádhernou šumavskou krajinu s výhledem na přírodní rezervaci Amálino údolí. Přímo naproti němu stojí kostel Panny Marie Sněžné a kaple s léčivým pramenem, které místní neřeknou jinak než „Grantl“.

Jídelní stůl je přirozeným centrem dění

Všudypřítomné doplňky patří k retrostylu

Blesková rekonstrukce

Několikapatrový dům byl ale pro rodinnou rekreaci příliš velký, proto se majitelé rozhodli, že jeho část promění v horský penzion. V prvním roce po koupi se věnovali především přípravě projektu, na němž spolupracovali se znalcem místní architektury, Ing. arch. Vladimírem Málkem. Vzhled budovy chtěli co nejvíce přiblížit jeho původní podobě, což navíc vyžadoval i NPÚ, neboť se dům nachází v památkové zóně.
Do rekonstrukce se manželé pustili rázně, hned na počátku doku 2018. Za rok a půl již přestřihávali pásku na slavnostním otevření penzionu. Předtím, než Petr se svou ženou stavbu koupili, působili na manažerských postech, a přestože s rekonstrukcí historických objektů ani jakoukoliv jinou stavbou neměli sebemenší zkušenost, výsledek je naprosto perfektní. Petr celou dobu na rekonstrukci dohlížel. Spoustu věcí manželé Smětalovi a jejich děti dělali sami a prací na domě a zahradě trávili spoustu času
Jak majitelé přiznávají, měli šťastnou ruku při výběru lidí, s nimiž spolupracovali na rekonstrukci. Největší kus práce odvedla stavební firma ze Sušice, nedají ale dopustit ani na další řemeslníky z blízkého okolí. Jedinou výjimkou z větší vzdálenosti byli šindeláři, kteří přijeli pokrýt střechu štípaným šindelem namísto eternitu, až z Karlovy Studánky a řezbář z Moravy, co vytvořil sochy andělů z lipového dřeva při vstupu do penzionu.

Atmosféra starých časů na hosty dýchne už při prvním vstupu do domu

Veranda poskytuje útočiště s výhledem do krajiny během sychravých dnů

Pohled do kuchyně

Zatímco v exteriéru byla pravidla hry daná požadavky NPÚ, v interiéru měli majitelé zcela volnou ruku. Při rekonstrukci však chtěli Petr s Miroslavou zachovat historický ráz budovy i ve vnitřních prostorech a zároveň vytvořit útulný interiér, který by nabízel veškerý současný komfort, a přitom dýchal atmosférou první republiky. Vnitřní dispozici rozdělili na čtyři samostatné apartmány. Ve třech z nich se mohou ubytovat hosté a čtvrtý využívá rodina Smětalových pro sebe. Jejich interiér je podobný, jsou vybaveny stylovým nábytkem, kuchyňskou linkou z masivu, pravým kanafasovým povlečením i replikami dobových lamp se skleněnými stínidly. Aby nebyly jeden jako druhý, každý z nich nese jinou barvu, která je použitá na výmalbě stěn, textilu a keramickém obkladu linky a dekoru lamp. Cit pro detail a pečlivost se promítají v každé maličkosti, takže atmosféru doplňuje spousta předmětů, které dnes už slouží jen pro potěchu oka, a historických fotografií.

Kuchyňská linka skrývá všechny novodobé vymoženosti a nechybí ani vytápěná podlaha

Prostor v suterénu slouží k relaxaci

Historie jako součást domu

Se stejnou pílí a důsledností, s jakou se Petr a jeho žena pustili do rekonstrukce, začali také pátrat po historii místa a osudech jeho někdejších obyvatel. Dům si nechal v roce 1912 postavit starosta Kašperských Hor Dominik Neumann. Nejdříve šlo jen o nízkopodlažní dílnu na zpracování dřeva. Během dalších let byla přistavěna i další patra a starosta zde žil s celou svou rodinou. V roce 1933 však vyhořel a ze stavby zůstalo pouze zděné jádro. Veškeré dřevěné prvky pak musely být obnoveny a jejich autentická podoba se zachovala dodnes. Po druhé světové válce byli původní majitelé vystěhováni, dům byl znárodněn a sloužil k nájemnímu bydlení. Postupně chátral a obrat nenastal ani v nejbližších letech po Sametové revoluci.
Na lepší časy se začalo blýskat až v roce 2017, kdy jej koupili Smětalovi. Někdo jiný by možná skončil s tím, že rodina byla vystěhovaná do Německa a kdesi možná žijí potomci, kteří toto místo budou znát z vyprávění. Smětalovým se ale podařilo je skutečně vypátrat a navázat s nimi kontakt.

Kanafasové povlečení, výmalba stěn i další doplňky spolu perfektně ladí

Dominantu koupelny tvoří truhlářská hoblice s párem umyvadel

Růžová zahrada

Dům obklopuje svažitý terén, takže zahradu majitelé pro pohodlnější využití rozdělili kamennými zídkami na několik teras, z nichž je překrásný výhled na okolní pastviny a lesy i na místní dominantu – kostel Panny Marie Sněžné. Přirozeně tak vznikla zákoutí s různým využitím. Přímo u pavlače najdeme venkovní posezení, které obklopuje záhon růží a levandulí. Zastřešené místo pro setkávání hostů u dlouhého stolu Petr s Miroslavou vybudovali na opačné straně domu, kde je také situováno ohniště. Stinná partie za domem je osázena mnoha trvalkami a dotváří klidné zákoutí. Na nejvyšší místo, které skýtá nejlepší výhled do údolí a zároveň i jistou dávku soukromí, pak majitelé usadili venkovní wellness koutek s koupacím sudem, jenž mohou hosté využívat v létě i v zimě. V jeho těsné blízkosti je i malý zahradní domek s okny přes celou stěnu, který má vlastní krbová kamna a lze v něm příjemně strávit třeba sychravé odpoledne.

Zahrada skýtá nevšední pohledy do volné krajiny

Pozemek rozčleněný terasami nabízí mnohá zákoutí

Sluneční terasu obklopují květy růží a levandule

Tenkrát

Dům v horském městečku celá léta neměl nikoho, kdo by se o něj s láskou staral. Bohužel se to výrazně podepsalo na jeho stavu. Subtilní konstrukce pavlače hrozila zřícením, střechou zatékalo a rozbitými okny se proháněl vítr.

Kdo tu bydlí

Petr a Miroslava Smětalovi a jejich hosté

Kde

Kašperské Hory

 

 

Text: Veronika Cerhová
Foto: Vladimír Hájek

Horský dům s noblesou první republiky