Krytiny na dřevostavby
Ať už dřevostavbu pojmete v tradičním nebo modernějším duchu, vždy je důležité zvolit vhodnou krytinu. Lehké střešní krytiny sníží zatížení konstrukce, výběr vzhledu a materiálů je velmi rozmanitý.
Sortiment lehkých střešních krytin stojí za pozornost nejen v případech, kdy řešíte pokrytí střechy u nové stavby. Spoustu možností dává i při rekonstrukcích, u nichž je nutné respektovat vzhled domu.
Důvodem k výměně krytiny bývá obvykle nutnost nahradit dosluhující pokrytí střechy, ale příliš nezměnit či nenarušit původní vzhled chalupy či domu. Ještě před nedávnem byla v takových případech na výběr buď nová varianta původní pálené krytiny, případně její náhrada vzhledově podobnou, ale levnější krytinou betonovou. Anebo výměna eternitových šablon za vláknocementovou alternativu bez azbestu či nové falcované plechy. S tím byla často spojená nutnost kompletní výměny konstrukce krovů.
To platí i dnes, ale vzhledem k výrazně nižší hmotnosti lehkých krytin například oproti páleným taškám lze počítat s nižší zátěží krovu, který tak lze často pouze opravit, případně vyspravit či doplnit bedněním nebo kontralatěmi, a tím uspořit nemalou část nákladů.
Co nejlehčí!
Jestliže zvolíte za základní kritérium pro výběr krytiny její pokud možno co nejnižší váhu, zvítězí v pomyslném souboji o prvenství hliníková střecha s hmotností 2-3 kg/m2. Šablony a profily či falcované prvky z hliníku mají navíc spolu s pálenou či betonovou taškou nejvyšší průměrnou životnost, tedy 50 let. Výhodou hliníku je i univerzální použití, protože ho lze pokládat na střechy už od pětistupňového sklonu.
Druhou nejlehčí střechu lze poskládat z bitumenových vlnovek, které se však na zastřešení obytných domů příliš často nepoužívají. Je to však krytina poměrně levná, snadno ji namontujete i svépomocí a může být praktická zejména na menších dřevostavbách, přístřešcích či hospodářských budovách.
Následuje plechová střecha s hmotností kolem pěti kilogramů na metr čtvereční. Ta má garantovanou životnost obvykle minimálně 35 let, ale u plechových krytin ve skutečnosti ovlivňuje jejich „výdrž“ řada faktorů včetně kvality výrobku a jeho povrchové úpravy či správné pokládky. Plechy rovněž zvládnou sklon střechy už od pěti stupňů, zatímco například pálené tašky by měly přijít až na střechy od sklonu alespoň 22 stupňů a více.
Vhodná náhrada
Možností, jak vyměnit původní krytinu za lehčí a kvalitnější, ale vzhledově podobnou alternativu, existuje celá řada. Například pálené tašky lze nahradit plechovými střešními šablonami ve tvaru i v zavedených barevných odstínech tradičních krytin. Ty se ale na tradiční stavby moc nehodí.
V minulosti často používaný a dodnes rozšířený eternit v podobě šablon na střechách i na štítech představoval lehké a mimořádně odolné krytí, ale bohužel obsahoval nebezpečný azbest. Eternit lze nahradit třeba i plechovou krytinou, ale původnímu vzhledu a hmotnosti těchto střech se nejvíce blíží vláknocementové šablony vyráběné ze směsi cementu, písku, vápna a celulózy.
Vláknocementové šablony patří ještě stále mezi lehké střechy, ale přece jen mohou zatížit krovy hmotností až 20 kilogramů na metr čtvereční. I jejich udávaná životnost kolem 15 let patří mezi krytinami k nejnižším, takže se i při zájmu o „českou“ šablonu ve tvaru a rozměru tradiční eternitové šablony zajímejte o to, zda existuje i alternativa z recyklovaného plastu. Ta bude lehčí a déle vydrží, i když možná nebude imitovat původní krytinu tak věrně jako vláknocement. Plastovou šablonou příslušného typu lze nahradit i původní břidlici.
Střechy z ručně falcovaných plechů je možné nahrazovat moderními variantami této odolné krytiny, u níž se jednotlivé šablony spojují pomocí systémů zámků, což je oproti původní pracné technologii výrazně snazší a rychlejší.
Hledáte-li lehčí a odolnější alternativu k dosluhující šindelové střeše, můžete použít šindele z plastu, které rovněž představují velmi věrnou imitaci přírodního materiálu. Plastový šindel je český vynález, jehož „otcem“ je zkušený výrobce šindelových střech Josef Drdlík. Při tvorbě této napodobeniny vycházel ze vzhledu, vlastností i způsobu pokládky klasických šindelů.Plastová varianta této skvělé, ale na údržbu náročné střechy už dnes pokrývá i řadu architektonicky cenných starých domů. Plastový šindel se dá využít i pro fasádní, soklové a štítové obklady.
Pravý šindel
U dřevostaveb s tradiční šindelovou střechou je situace specifická v tom, že plnohodnotná náhrada se zejména ze vzhledových důvodů hledá jen těžko. V některých případech lze uvažovat o náhradě za šindel plastový, ale mnohdy vhodnou alternativu k této osvědčené krytině prostě nenajdete především proto, že by dům s jinou střechou jednoduše ztratil původního ducha.
Dřevěná šindelová střecha má však i ve srovnání s moderními krytinami své přednosti: je lehká, a proto vhodná na stavby, u kterých je třeba vzít v potaz právě váhu střechy. Technologie pokládky šindele navíc umožňuje zhotovení rovných i zvlněných ploch včetně nároží, úžlabí, vikýřů a jiných, mnohdy velmi náročných střešních prvků, které jsou s použitím jiných materiálů těžko proveditelné. Nezanedbatelné je i ekologické hledisko. Při výrobě šindelů výrazně převažuje ruční práce. Dřevo je obnovitelným zdrojem a za dobu životnosti střechy vyrostou nové stromy. Navíc využití moderních technologií k ochraně dřeva prodlužuje i životnost této krytiny, která při správné údržbě vydrží minimálně 50 až 70 let.
Hotové šindele mají velikost 300–600 mm na délku a 70–150 mm na šířku a na tloušťku od 15 mm na širší straně. Přibíjejí se na příčné latě dvěma způsoby. Jednoduché krytí je vhodné na hospodářské budovy nebo altány, (kde je přesah pokládky asi 100 mm). Druhým způsobem je dvojité krytí, kterým se pokrývají střechy chalup a domků (šindele jsou pokládány přes sebe dvojitě, a to s přesahem asi 250 mm).
Šindele se na střechu kladou ostrou hranou proti převládajícímu směru větru. Stejně tak se u poslední řady na hřebeni nechává asi 100mm přesah na straně s převládajícím směrem větru. Minimální doporučený sklon střechy je 35 stupňů.
Asfaltové šindele
Jako náhradu pálené či betonové krytiny nepodceňujte ani asfaltové šindele, přinejmenším některé tvary a barevné odstíny této krytiny tašky přímo imitují a existuje i šindel napodobující břidlici.
Tato krytina je ideální pro střechu s minimálním sklonem alespoň 7°, ale spíše kolem 15 a stojí za pozornost kvůli příznivé ceně, snadné možnosti dopravy a pokládce i rozmanité vzorové a barevné škále střešních šablon. Její udávaná životnost je kolem 20 let.
Na trhu existuje řada značkových i neznačkových šindelů různé kvality, takže by vás měl při výběru zajímat údaj o množství (hmotnosti) použitého asfaltu na metr čtvereční šindele a kvalita a rozměr samolepicích ploch.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem