Domov v souladu s přírodou
Život o kousek blíž přírodě je téma, které v posledních letech hýbe světem. Aspoň malý krok k tomu, abychom méně zatěžovali životní prostředí, přitom může udělat každý z nás.
Na pohodlí, jež nám přineslo rozšíření používání spousty jednorázových plastů, jsme si zvykli až příliš snadno. Přitom není nic snazšího než začít u snížení spotřeby jednorázových sáčků, igelitek, kelímků, PET láhví a podobně. Nahradit je lze opakovaně upotřebitelnými alternativami. Aby mělo toto počínání ale skutečný význam, je potřeba tyto výrobky ale skutečně užívat opakovaně.
Na obrovském množství odpadu, které každý den vzniká v domácnostech, se velkou měrou podílí obaly nakupovaných výrobků, ať už jde o potraviny, nebo jiné spotřební zboží. Možná si řeknete, že nemůžete ovlivnit, do čeho výrobci zboží balí. Opak je ale pravdou. Nákupem produktů, které jsou bez obalu nebo jsou baleny s co nejmenším dopadem na životní prostředí, podporujete výrobce či prodejce, jimž jde o snížení zátěže životního prostředí.
Přírodní materiály
I když současnost nabízí tolik materiálů, že je všechny ani neumíme správně pojmenovat, stále častěji se vracíme k těm přírodním. Vlna, bavlna, ale i konopí, hedvábí nebo len mají řadu vlastností, které snesou srovnání s mnoha syntetickými funkčními materiály. Rozdíl je ale v tom, že když doslouží, rozloží se během několika málo let. Během doby, co je používáme, navíc při praní neuvolňují do vody mikroplasty, o nichž zatím není s jistotou známo, jak moc jsou škodlivé, i tak ale v přírodě nemají co dělat.
Voňavý úklid
Také péči o domácnost lze pojmout šetrněji a namísto chemických koktejlů z drogerie zkusit používat základní suroviny nebo střídmější alternativy. Nablýskané domácnosti docílíte i pomocí běžně dostupných surovin, které pravděpodobně máte ve spíži. Proti vodnímu kameni působí kyseliny. S usazeninami v koupelně si hravě poradí ocet nebo roztok kyseliny citronové či citronová šťáva. K odstranění mastnoty můžeme použít třeba jedlou sodu nebo kypřicí prášek. Saponát zase bez problému nahradí mýdlo.
Čisté prádlo i svědomí
Praní prádla na nižší teplotu je šetrné jak ke tkaninám, tak k přírodě. Na každý prací cyklus se spotřebuje méně energie, což nakonec oceníme i při ročním vyúčtování. Svou roli hraje také výběr správného pracího prášku. Některé zbytky chemikálií obsažené v běžných pracích prostředcích se tak dostávají do životního prostředí a mohou negativně ovlivnit růst řas a bakterií v povrchových vodách. K praní prádla lze přitom využít i mýdlo na praní v kombinaci s prací sodou. Z těchto surovin můžeme dokonce připravit prací gel.
Lokální a čerstvé
Nákup sezónních potravin od místních farmářů má řadu výhod. Kromě podpory lokálních pěstitelů získáme kvalitní a čerstvé potraviny plné vitamínů, které nemusely několik dní cestovat přes půl kontinentu.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem