Střešní okna
Nevyužité podkroví stále častěji proměňujeme na další obytnou plochu. Spolu s izolací střechy je nejdůležitějším krokem přivést do prostoru denní světlo pomocí vhodně zvolených střešních oken.
Výběr typu oken závisí na tvaru střechy a rovněž na požadavcích, jaké na ně klademe. Abychom skutečně vybrali to nejvhodnější okno, musíme vzít v úvahu několik podstatných věcí. První z nich je odpovídající velikost a počet oken, aby byl v celém podkroví dostatek přirozeného denního světla.
Pro předběžný odhad se můžeme řídit jednoduchým pravidlem, že plocha střešních oken vůči ploše místnosti musí být v poměru minimálně 1 : 6. Konkrétní hodnoty osvětlení uvnitř budov pak upravuje norma ČSN 73 0580-1 Denní osvětlení budov. Opomenout nesmíme ani možnost přímého výhledu z okna, abychom si v místnostech nepřipadali zavření jako v krabici. Okno je nejvhodnější umístit do stejné výšky jako klasické okno ve svislé stěně, tzn., že dolní část rámu bude ve výšce 90 až 110 cm od podlahy. Kvalitu výhledu ovlivňuje ještě sklon střechy, čím je menší, tím musí být okno delší.
Typy střešních oken
Kyvné okno
Jedná se o základní typ střešního okna. Okenní křídlo je uchyceno panty ve střední části okenního rámu a otevírat lze pouze kyvným způsobem, respektive otočením kolem své středové osy maximálně o 180 stupňů, což umožňuje bezproblémové umytí vnějšího skla a manipulaci s možnou doplňkovou venkovní markýzou. Horní okraj rámu by měl být, podle odborníků firmy Velux, nejméně 200 cm nad podlahou.
Výklopně kyvné okno
Je spojením okna výklopného a kyvného, představuje tudíž ideální řešení pro instalaci v prostorech, kde jsou potřeba oba druhy otevírání. Osa otáčení v horní části okenního rámu nabízí nejpohodlnější větrání a volný výhled.
Výsuvně kyvné okno
Křídlo se otáčí v horní čtvrtině. Část křídla, která se zasouvá při otevření do interiéru, již nepřesahuje ostění a nehrozí úrazy o jeho rohy.
Střešní okno pro sestavy
Střešní okna pro sestavy jsou standardními střešními okny kyvné konstrukce a prodlouží celkovou plochu oken směrem dolů. Namontovat je lze také nad klasická okna.
Fasádní okno
Montuje se do svislých stěn (nadezdívek), a tím prodlužuje střešní okna. Zvyšuje přísun množství denního světla do podkroví a dopřává výhled do okolí i sedící osobě.
Balkonové střešní okno
Otevřením křídel vytváří balkon. Horní křídlo se otevírá výklopně vzhůru, po otevření dolního lze vstoupit na balkonek. Křídla jsou při otáčení v úhlu 0 až 45° přidržována podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechání otevřeného okna v jakékoli poloze v rozsahu těchto úhlů.
Termoizolační střešní výlez
Je pohodlnější variantou tradičního plechového výlezu – poklopu. Slouží pro výstup na střechu z důvodů její údržby a oprav. Díky izolaci nevznikají mezi výlezem a střešní konstrukcí tepelné mosty. Prosklení zajišťuje prosvětlení prostoru pod střechou. Otevírá se klasickým způsobem o 90° na boční stranu. Vybaven může být vnitřními doplňky jako běžná střešní okna.
Okno pro ploché střechy
Jedná se o typ světlíku, pevného nebo otevíratelného s plochým, kruhovým, kopulovým (bublina) či jehlanovým zasklením. Namísto skla bývá použit dobře tvarovatelný polykarbonát.
Okna s přidanou hodnotou
Kromě standardních nabízejí výrobci střešní okna, u nichž je některá z vlastností v nadstandardní verzi, například okna se zvýšenou osou otáčení, panoramatická, se zvýšenou odolností proti vlhkosti či vloupání, super energeticky úsporná atd. Na kvalitu oken má vliv i jejich zasklení, proto je třeba zvážit, zda vystačíme s běžným dvojsklem, nebo si pořídíme okno s izolačním trojsklem, které má i vyšší protihlukovou ochranu, či s bezpečnostním sklem, jež se při rozbití neroztříští na ostré střepy. Užitný komfort rovněž zvyšuje automatická ventilační klapka a také elektrické ovládání okna a stínicí techniky.
Doplňková okna
Ke střešním oknům patří i okna se specifickým užitím. Zejména se jedná o střešní světlík, jenž se používá do nevytápěných podkrovních prostor pro prosvětlení a větrání, a pro pracovní výstup na střechu. Dále se k nim řadí bezpečnostní střešní výlez, okno pro odvod kouře na únikových cestách apod.
Ukázka světelného rozdílu při osazení jediného okna a trojice oken (VELUX)
Dřevěné, nebo plastové?
Střešní okna jsou vyráběna ze stejného materiálu a stejným postupem jako okna fasádní, tzn., že kvalitní dřevěná jsou se neliší od eurooken, u nichž je rám lepený z několika vrstev zcela vyschlého dřeva. Orientace let dřeva musí být při lepení taková, aby se zabránilo následnému kroucení a ohýbání rámu v důsledku působení vlhka a sesychání. Dřevěné jádro může být ještě chráněno vodotěsným polyuretanovým nátěrem, který je odolný i vůči prachu. Okno pak není třeba natírat, je tedy bezúdržbové. Ideální je do koupelen, kuchyní apod.
Jinou možnost představuje dřevěné okno, které zůstává z interiérové strany v přírodním provedení, ale na exteriérovou je použit odolný hliník, titanzinek, měď apod.
Plastové okno je oblíbené vzhledem k bezúdržbovosti a odolnosti proti vlhkosti. Pokud ale není rám kvalitní, po čase se může začít kroutit. Z estetického hlediska je lze doporučit jen do nových chat v moderním, minimalistickém stylu, nikoliv do historických stavení či srubů.
Užitečné doplňky
Problémem střešních oken je jejich přehřívání v době letních veder a promrzání v zimním období. Příjemné klima pomůže v interiéru udržet venkovní roleta, která sníží v osluněné místnosti teploty zhruba až o 7 °C, v mrazivém počasí naopak přispěje ke snížení tepelných ztrát. Ochranu před horkem poskytne i venkovní markýza, síťovaná tkanina přitom nebrání vstupu světla. Dokonalou světelnou zábranu představuje zatemňující roleta.
Dobré rady
- Při výběru okna k instalaci mezi krokve počítejte ještě s tepelnou izolací o tloušťce okolo 5 centimetrů.
- Nebude-li pod oknem umístěno topné těleso, z něhož bude v zimě stoupat teplý vzduch, nebo bude okno zapuštěno hluboko ve střešním plášti, může na skle kondenzovat vlhkost. Řešením je okno s nižším prostupem tepla či se zateplovacím blokem.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock