Jak vybrat brusný kotouč
Kotouče z brusného papíru, ale i tvrdé brusné a řezné disky ze směsi abraziv a pojiv velmi usnadní broušení a čištění různých typů materiálu. Je však nutné vybrat vhodný typ a zrnitost.
Pokud jde o kotouče ze smirkového (brusného) papíru určené pro upnutí na rotační talíř brusky pomocí suchého zipu, není jejich nákup nijak složitý. Na výběr máte kotouče plné a děrované, přičemž druhá varianta je určená pro brusky s odsáváním. Tyto kotouče se používají především pro rotační excentrické brusky, ale i pro brusné nástavce (unašeče) na vrtačku, některé stolní brusky či úhlové brusky. Na unašeč se tyto kotouče jednoduše upevní zadní stranou na suchý zip a po opotřebení se z kotoučového nástavce zase sundají. Kromě volby mezi plnou či perforovanou variantou máte na výběr mezi různými stupni zrnitosti, jejíž volba ovlivní úběr materiálu i výslednou kvalitu a hladkost broušeného povrchu.
Tyto kotouče se používají pro hrubé i jemné broušení a čištění povrchu dřeva či kovů včetně odstraňování starých nátěrů, zvětralé povrchové vrstvy dřeva, začišťování svarů či strhávání hran dřevěných lišt. Zvláště s excentrickými bruskami můžete s pomocí kotoučů nejjemnější zrnitosti docílit dokonale hladkého povrchu, zatímco smirkové kotouče na vrtačce či flexe souží spíše k hrubšímu opracování povrchu.
Brusné disky
Jsou určeny k použití s úhlovou bruskou, jejíž výhoda spočívá právě v široké variabilitě těchto tvrdých disků určených k opracování i řezání různých materiálů. Brusné kotouče lze s úhlovou bruskou využít na broušení a opracovávání různých ploch, hran, hrotů či svarů a to buď ze dřeva, z kovu, betonu či kamene. Disky se vyrábějí z brusného zrna nebo oceli a existují i speciální lamelové kotouče, čisticí disky nebo technické kartáče. K broušení se používají i kotouče ve tvaru kuželovité či válcovité misky.
Důležitým kritériem pro výběr kotouče je jeho zrnitost, která je rozhodující pro míru úběru broušeného materiálu. Vodítkem je hodnota čísla, tedy čím větší číslo ten či onen kotouč má, tím jemnější je zrno (číslo 2000 je nejjemnější, číslo 8 je nejhrubší).
Standardní brusné kotouče a misky jsou vyrobeny z brusného zrna zalitého pojivem, kterým je obvykle syntetická pryskyřice. Podle typu brusného zrna se pak znovu využívají k obrušování různých materiálů. Brusný kotouč z korundu je tedy vhodný na obrušování oceli, hliníku a jiných neželezných kovů. Povrch z karbidu křemíku umožňuje opracovávat kámen, beton nebo litinu.
Diamantový kotouč se vyrábí z oceli a syntetického diamantu po okrajích a je určený na opracovávání tvrdších materiálů, což může být nejčastěji beton, pískovec, cihly či střešní krytiny.
Lamelové kotouče
Specifickou brusnou pomůcku s vysokou účinností a mnohostranným použitím představují lamelové kotouče. Vějířovité uspořádání lamel umožňuje rovnoměrné broušení s minimálními vibracemi.
Lamelové kotouče mají univerzální použití od hrubého broušení až po dokončovací práce, úběr materiálu závisí i u těchto výrobků na tloušťce zrna, které tvoří buď karbid křemíku, nebo korund. Kotouče tohoto typu můžete použít na dřevo, kov, plast, keramiku, sklo, ale i na nerez. Hodí se například k odstraňování zbytků starých nátěrů z dřevěných i kovových povrchů a konstrukcí.
Řezné kotouče
Jejich nákup jde obvykle ruku v ruce s pořizováním produktů k broušení a někdy se stane, že je nezkušení uživatelé úhlových brusek zaměňují. Kotouče k řezání bývají obvykle tenčí, ale neplatí to vždy, takže pokud si nejste jistí použitím či určením pro daný materiál, sledujte nápisy a piktogramy na jednotlivých výrobcích.
Řezné kotouče se vyrábějí z brusného zrna, které je zalito pojivem, nebo z oceli a syntetického diamantu. Jak už víte, je kotouč na řezání často poměrně tenký, a pokud ho použijete k broušení, mohl by se zlomit. Při vysokých otáčkách úhlové brusky může taková nehoda skončit úrazem!
Správné použití řezných disků se odvíjí od materiálu použitého pro výrobu brusného zrna. Řezný kotouč z korundu se hodí na řezání oceli, litiny, hliníku a jiných neželezných kovů. Kotouč z karbidu křemíku je určen k řezání asfaltu, betonu, žuly, pískovce či keramiky. Na nejtvrdší materiály (cement, beton, žulu, mramor, maltu, pískovec nebo cihly) použijte diamantový kotouč.
Brusné kartáče
Drátěné kartáče jsou velmi praktickou součástí příslušenství pro úhlové brusky a mezi brusnými kotoučovými nástavci tvoří speciální kategorii především díky mnohem delší použitelnosti oproti smirkovým kotoučům i pevným brusným diskům, jejichž opotřebení je výrazně rychlejší.
Kartáče slouží na hrubé broušení, čištění povrchů, odstraňování nerovností, ale také vytváření struktur. Důležitý je i tvar kartáče, například s kuželem se dostanete dokonce i do těžko dostupných míst.
Kartáče s ocelovými dráty brousí plasty, ale i ocel, drátem z nerezavějící oceli se rovněž dobře brousí ocel, ale i neželezné kovy. Mosazný drát je vhodný na úpravu mosazi, ale i mědi a jiných neželezných kovů. Nylonovým kartáčem se zrnky korundu můžete opracovávat neželezné kovy, plast, dřevo nebo ocel.
Seženete i čisticí kotouče s brusnou plstí, které se skvěle hodí například k čištění zkorodovaných povrchů a zbytků starých nátěrů.
Dobré rady
- Pro účinné odsávání prachu je potřeba používat děrované smirkové kotouče.
- Drátěné kotouče lze použít i na „zestaření“ povrchu dřeva a vytvoření nepravidelných drážek, ale vyžaduje to jistou praxi.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock