Plotové sloupky
Sloupky mohou ve skladbě plotu výrazně dominovat nebo mohou být spíše nenápadným, ale nezbytným nosným prvkem plotu. Není vyloučená ani kombinace tradičních a moderních materiálů.
Venkovské chalupě obvykle sluší dřevěný plot z planěk, latí či drobné kulatiny, upevněný ke sloupkům ze dřeva. Krásná je kombinace planěk a sloupků z kamene, vyloučeno není ani upevnění dřevěných plotových polí mezi zděné sloupky z cihel či betonových tvárnic, které mohou imitovat kámen. Držet se tradiční cesty v podobě plaňkového plotu zavěšeného na kulaté či hranaté dřevěné sloupky je u chalupy obvykle sázka na jistotu. Je to však varianta náročná na pravidelnou údržbu a ani při nejlepší vůli se obvykle nevyhnete nutnosti čas od času některé sloupky či plotové dílce měnit. Dřevo sloupků uhnívá v zemi, ale především v místech těsně nad zemí. Kvalitním nátěrem v několika vrstvách či opálením těch částí dřeva, které budou v zemi a těsně nad zemí, se dá tento destruktivní proces přinejmenším oddálit.
Řešením, jež stavbu plotu o něco prodraží, je ukotvení dřevěných sloupků na zabetonované ocelové patky. I u tohoto způsobu provedení je však nutné počítat s tím, že dřevo začne v důsledku působení vlhkosti uhnívat zejména v místech kontaktu s kovem, tedy kolem šroubů i samotné patky. Je proto ideální zvolit patku, kterou lze do dřeva zapustit, a použít šrouby odolné proti korozi.
Kovové sloupky
Z dlouhodobého hlediska nejvíce odolným řešením jsou sloupky z kovu. Nejčastěji se používají s drátěným pletivem, ale není vyloučeno ani jejich použití v kombinaci s dřevěnými plotovými poli či s neprůhlednou ohradou z dřevěných nebo plastových prken. Sloupky z kovu jsou na trhu k dostání v různých průměrech i výškách, poplastované či pozinkované nebo v levnějších variantách také z ocelových trubek s nástřikem základové barvy. Vyrábějí se v různých délkách, většinou 170, 200, 230 a 260 cm. Pro přibližný výpočet jejich potřebného množství se řiďte pravidlem, že do běžného typu půdy je doporučená vzdálenost mezi sloupky 2,5 metru.
Pro metrové pletivo postačí sloupek o výšce 150 cm a vzpěra k rohovým sloupkům 170 cm. Vzpěra je důležitá, protože znásobí odolnost rohových sloupků vůči protitahu. Pro pletivo výšky 125 cm použijte sloupky vysoké 175 cm a vzpěry 170 cm, pro pletivo výšky 150 cm je vhodný sloupek i vzpěra vysoká 200 cm. Sloupky se usazují do hloubky 50 cm a jejich horní část bývá chráněna proti zatékání vody zpravidla plastovou čepičkou nebo navařeným krytem z plechu.
Odolný beton
K dostání jsou i betonové plotové sloupky, které poslouží ke stavbě oplocení i jako lehký plotový základ. Dnes se sloupky z betonu objevují v nabídce prodejců plotů nejčastěji v kombinaci s betonovými plotovými panely, které se zasouvají do bočních drážek těchto sloupků. Tradičně se odolný beton používal například ve vinohradech, pro oplocení průmyslových objektů, ale i na pozemcích soukromých domů a zahrad. A to nejen v kombinaci s pletivem, ale i s dalšími materiály pro stavbu plotů.
Betonové plotové sloupky se tedy hodí pro stavbu betonových plotů, ale i pro stavbu plotu z pletiva. Pro betonový plot se rozlišují na průběžné nebo koncové podle umístění. Do koncového sloupku se vsazuje pouze jeden betonový panel, do průběžného se zasouvá panel z obou stran. Použití plotových sloupků z betonu pro stavbu plotu z klasického čtyřhranného plotového pletiva je výhodné především kvůli pevnosti a dlouhodobé životnosti materiálu. Vzhledem k vyšší hmotnosti sloupků je však nutné počítat s náročnější dopravou i manipulací.
Pokud však vybudujete opory plotu z betonových sloupků, máte ve většině případů jednou pro vždy po starosti s jejich údržbou, protože žádnou nepotřebují. Lze je ale opatřit speciálním nátěrem na beton, což se může hodit například tehdy, pokud je zkombinujete s dřevěnými plotovými dílci a budete chtít sladit barevnost obou materiálů.
Věčný kámen
Vzhledem k finanční i realizační náročnosti se už příliš často nedělají sloupky z jednoho kusu kamene. V minulosti však kamenné sloupky tvořily základ oplocení kolem venkovských domů zvláště v regionech, kde byl kámen (obvykle pískovec nebo žula) snadno dostupný. Můžete-li tedy takové sloupky u vaší chalupy využít, nebo se vám naskytne možnost jejich výhodné koupě, získáte skutečný poklad. Materiál vydrží věky, vypadá skvěle i v kombinaci s novými stavbami, je díky své hmotnosti dostatečně stabilní a obejde se bez údržby. Snad jen pískovec může časem zvětrávat, ale oprava či výměna jednoho či dvou sloupků bude nutná spíše jen výjimečně. Pro upevnění plotových polí mívají kamenné sloupky čtvercové či jinak tvarované kapsy, do nichž se jednotlivé díly plotu snadno zasouvaly.
Výhody zdění
Pracnou, ale z mnoha důvodů velmi dobrou variantou provedení plotových sloupků je jejich vyzdění z kamenů, cihel či tvárnic. Pro venkovské chalupy je vždy vhodnější volba tradičních materiálů, tedy kamenů nebo cihel, přičemž dobrou službu mohou udělat recyklované a dobře očištěné pálené cihly, v ideálním případě odolné zvonivky, které odolávají působení povětrnostních podmínek i bez dalších povrchových úprav. Pilíře z cihel však mohou v kombinaci s dřevěnými plotovými dílci vypadat dobře i v případě, že je omítnete a nabílíte. A zvláště u plaňkového plotu kolem staré chalupy se nesnažte o vytvoření dokonalých rovin a ostrých hran: ručně natažená a dřevěným hladítkem zhruba dohlazená omítka včetně zaoblených hran bude vypadat lépe.
Velmi obezřetní buďte u tradičních staveb při používání moderních plotových tvárnic z betonu. Jsou velmi praktické, dobře se s nimi pracuje, zajímavé mohou být i jejich povrchové úpravy, ale k tradičním vesnickým stavbám se většinou nehodí, budou působit příliš dominantně a nesourodě.
Dobře mohou naopak vypadat pilířky vyzděné z kamene. U nich je však nutné počítat s poměrně náročnou stavbou, která vyžaduje určité kamenické dovednosti. Pracné bude v případě těchto sloupků i spárování. Výsledek však bude určitě stát za to a vydrží věky, ale nezapomeňte, že povrch takto vyzděných pilířů je nutné chránit proti zatékání vody „čepicí“ z kamene či deskou z prefabrikovaného betonu.
Dobré rady
- Ve stavebninách či v hobbymarketech seženete betonové směsi určené k betonování plotových sloupků. Vyznačují se snadnějším zpracováním, suchou směs postačí pouze přisypávat do připravené díry a po vrstvách prolévat vodou.
- Hloubení děr pro kovové i dřevěné sloupky usnadní zemní vrtáky, pro větší množství děr se vyplatí půjčení zemního vrtáku s motorovým pohonem.
Text: Richard Guryča
Foto: Martina Lžičařová, Richard Guryča, archiv firem a Shutterstock