Mobilní klimatizaci, nebo ochlazovač?
Obě zařízení pomáhají udržet v interiéru adekvátní teplotu v době velkého horka, pracují však na jiném principu a liší se od sebe i vhodností použití. Na první pohled ale můžeme ochlazovač vzduchu za mobilní klimatizaci snadno zaměnit.
Při výběru vhodné ochlazovací jednotky do své chaty nebo chalupy je dobré zvážit, který způsob ochlazování bude pro nás příjemnější a vhodnější. Zásadní roli hrají rozdíly mezi oběma technologiemi, které ovlivňují jak výkonnost, hlučnost, tak nároky na instalaci.
Ochlazovač vzduchu funguje na principu přirozeného odpařování vody, čímž ochlazuje vzduch s neporovnatelně nižšími náklady než klimatizace. Při provozu vzduch současně zvlhčuje, uplatní se tudíž dobře v interiérech se suchým vzduchem. Dokonce se dá říct, že čím je vzduch sušší, tím lépe ochlazovač chladí. Ze stejného důvodu ho nelze použít ve vlhkých prostorách, kde by vzdušnou vlhkost ještě zvýšil.
Klimatizace používá jako chladivo většinou plyn uzavřený v měděných trubkách. Vzduch poměrně rychle vysušuje, což v létě začneme velmi brzy v klimatizovaných místnostech pociťovat.
Kam se hodí ochlazovač
Ochlazovače jsou méně standardním řešením, jak udržet v domě adekvátní teplotu. Chladí méně, teplotu v místnosti sníží zhruba o 3 až 4 °C. Médiem je voda a led, vodu je proto třeba pravidelně doplňovat. Provoz je šetrný a tišší, hlučnost bývá udávána okolo 40 dB (není vždy pravidlem, záleží i na rychlostním stupni). Nehrozí ani designový hendikep v podobě hadice pro vývod teplého vzduchu vystrčené z okna. K pozitivům patří i skutečnost, že je ochlazovač malý a lehký, snáze se s ním proto manipuluje. Není nutné ho nijak instalovat, je mobilní, lze ho tedy přemisťovat dle potřeby.
Spotřebuje méně elektřiny než klimatizační jednotka, má tedy nižší náklady na provoz. Je rovněž výrazně levnější, menší modely ochlazovačů pořídíme už za necelou tisícikorunu, nejdražší pak okolo sedmi tisíc korun.
Plusem pro pořízení ochlazovače může být jeho celoroční využití. Pokud pobýváme na chatě nebo na chalupě i v zimě a intenzivně topíme, pak nám udělá velmi dobrou službu v přesušeném interiéru. Nalijeme-li do ochlazovače vodu pokojové teploty, zafunguje jako zvlhčovač vzduchu. Pořídíme-li si model s více funkcemi, poslouží nám i jako ventilátor nebo ionizátor.
Mobilní klimatizace je všestranná
Vyspělé mobilní klimatizace neslouží jen k ochlazování vzduchu, ale mají další integrované funkce. Na rozdíl od klasických je není nutné složitě instalovat. Jsou ovšem rozměrnější a těžší než ochlazovače, byť jejich přesun usnadňují kolečka. Oproti ochlazovačům disponují vyšším chladícím výkonem. O chladivo se není třeba starat, protože se regeneruje samo. S tím je ale spojena vyšší spotřeba elektřiny. Vzhledem k tomu, že mobilní klimatizace mají kompresor, který uvádí chladivo do pohybu, bývají při plném výkonu hlučnější. Tišší modely vydávají něco přes 50 dB, hlučnější i 60 až 65 dB.
Nezbytností je hadice pro odvod teplého vzduchu. K dalším negativům můžeme připočítat i vyšší pořizovací cenu. Ta začíná na částce, za níž koupíme nejkvalitnější odvlhčovač, a může se přehoupnout i přes dvacet tisíc korun.
Za zmínku však rozhodně stojí i benefity klimatizací pro alergiky, neboť si umí poradit s pyly, prachem i roztoči. Přes účinný mechanismus přeženou znečistěný vzduch, zachytí nečistoty v nepropustných filtrech a do místnosti vhání vzduch čistý. Výhodou je také to, že dokážou udržovat optimální hladinu vzdušné vlhkosti na 45 až 60 %. Mobilní klimatizace mohou mít i vytápěcí funkci. Moderní přístroje se dají ovládat přes chytrý telefon.
Změřme vlhkost vzduchu v interiéru
Pokud uvažujeme o koupi ochlazovače nebo klimatizace, je zásadní vzít do ruky vlhkoměr a změřit v místnosti vlhkost vzduchu. Ukazuje-li hodnotu nižší než 45 % relativní vlhkosti, ochlazovač vzduchu bude velmi dobrým pomocníkem a prokáže dokonce dvojí službu, jednak ochladí a jednak i zvlhčí vzduch. Pomůže tak chránit kůži a sliznice před podrážděním a dehydratací.
Naopak, je-li vlhkost vyšší než 50 %, vsadíme na mobilní klimatizaci, která pomůže vysokou vlhkost trochu snížit. Ochlazovač by v takovém prostředí mohl vlhkost vzduchu zvýšit na 90 % až 100 %.
Jednoduché vodítko
- Ochlazovač od klimatizace nejrychleji rozeznáte z informací na výrobním štítku nebo z technických parametrů uvedených u výrobku.
- U klimatizace je uveden výkon neboli kapacita chlazení, u ochlazovače nikoliv.
- V informacích o klimatizaci musí být uvedeno chladivo označené kódem (např. R410A).
Autor: Táňa Pikartová
Foto: Sencor a Shutterstock