Trubky pro rozvod vody a odpady
Je důležité znát klady a zápory různých materiálů pro rozvody vody. Cena by při jejich výběru neměla být jediným kritériem. Orientaci v trubkách pro odpady usnadňuje jejich barevné odlišení.
Kromě léty používání prověřených materiálů jsou v současné době na trhu dostupné i moderní alternativy, u nichž může vyšší cenu vyvážit například flexibilita, vysoká pevnost a zároveň ohebnost bez potřeby nejrůznějších spojek či složitého svařování. To vše urychluje a tím pádem i zlevňuje práci. Vynikající parametry však stále vykazují i tradiční měděné trubky.
Ohebné trubky
Zvlněné, pohyblivé a ohýbatelné trubky jsou vhodné pro tlakové rozvody pitné a užitkové vody (vnitřní a vnější trubkové vedení, připojování bojlerů, průtokových ohřívačů apod.), systémy ústředního topení (připojení topného systému, radiátorů, kotlů i opravy stávajících rozvodů. Tyto trubky (např. Eurotel, Eurotis) mají speciální strukturu, díky ní je lze snadno přizpůsobovat a ohýbat do úhlu až 180° bez použití jakýchkoliv nástrojů.
PPR trubky
PPR materiál, nazývaný také statistický polypropylen je vhodný na rozvody teplé i studené vody. Polypropylenové trubky se vyznačují dlouhou životností. Mezi jejich další výhody patří recyklovatelnost, snadná montáž a manipulace, hygienická nezávadnost a odolnost vůči chemikáliím, nízká hlučnost a tlakové ztráty třením, nevodivost a v neposlední řadě i nízká cena.
Měděné trubky
Výhodou mědi je zejména značná životnost a téměř nulové opotřebení i při dlouhodobém provozu. Odolává korozi, UV záření i změnám teplot. Na vnitřních stěnách měděných trubek se navíc tvoří ochranná vrstva oxidu mědi s antibakteriálními účinky.
PB trubky
Polybutylenové trubky se vyznačují spolehlivou hygienickou nezávadností, jednoduchou montáží a zpětnou rozebíratelností. Vykazují vzhledem k ostatním používaným materiálům (polyetylen, polypropylen) nejlepší tepelněmechanické vlastnosti odolnost proti obroušení za vlhka. Polybutylen se také vyznačuje vysokou teplotní odolností, otěruvzdorností a dobrou ohybností. Je odolný proti velkému množství chemikálií a zabraňuje tvorbě trhlin způsobených okolními vlivy. Je doporučován i pro rozvody podlahového topení.
Trubky pro odpady a kanalizaci
Pro vnitřní rozvody kanalizací a připojení odpadů do kanalizačních stok se používají dva typy trubek. K rozvodům splaškových vod pod zemí jsou určeny takzvané KG odpadní trubky oranžové barvy. Vyrábějí se z vysoce odolného tvrdého PVC v průměrech od 100 mm do 500 mm. KG trubky jednotliví výrobci ještě dále rozdělují podle způsobu použití, ale obecně jsou určeny pro horizontální pokládání do země. K rourám je dostupný program čisticích a revizních šachet z polyetylenu a polypropylenu včetně různých doplňků.
Je nutné počítat s tím, že se mohou mírně lišit označení trubek. Někteří výrobci totiž označují trubky vnitřním rozměrem (např. 100 mm), jiní vnějším rozměrem (110 mm), ale v obou případech jde o trubku s vnitřním průměrem 100 mm. Trubky se spojují jednoduchým zasunutím užšího konce do širšího hrdla, kterým je každá trubka jednom konci vybavená. Pro snadnější nasazení se spoje mažou mazlavým mýdlem, které se prodává v tubách jako příslušenství. Dokonalé těsnění spojů v potrubí je zajištěno těsnicím kroužkem s jednostranným břitem.
Plastové odpadní trubky se vyznačují celou řadou vlastností vhodných pro odvádění odpadů, mezi něž patří pružnost, odolnost vůči zátěži i působení kyselých odpadních vod a také nízkou povrchovou drsností, která zajišťuje odolnost proti korozi a proti vytváření usazenin.
Pro vedení odpadů nad zemí (z van, umyvadel, dřezů či záchodů) se používají šedé polypropylenové HT odpadní trubky. Spojují se stejně jako oranžové KG trubky pomocí rozšířeného hrdla, spoj je rovněž utěsněný gumovým těsnicím kroužkem. Podobným způsobem se u obou typů trubek napojují veškeré odbočky, kolena, kanály, šachty a další příslušenství.