Chraňte sklep i dílnu

Rubrika: Dílna

Sklepy i dílny lákají zloděje především proto, že mnohdy bývají snadno přístupné. Majitelé jejich zabezpečení podceňují i přesto, že bývá v těchto prostorech skladován cenný majetek.

Sklepy a dílny bývají stranou hlavních objektů, dostat se k nim nebývá složité a jen málokdy je chrání stejně kvalitní bezpečnostní zámky, jako domovní dveře. Když k tomu připočtete „atraktivní“ potenciální lup typu nářadí či jiných věcí, které lze rychle prodat v zastavárnách či bazarech, není se co divit, že tyto prostory lákají i příležitostné amatérské zloděje. Ti často používají páčidlo a hrubou sílu a podle odborníků je při zvažování bezpečnostních opatření nutné vytvořit takovou bariéru, která znemožní rychlé vniknutí do objektu. Když se totiž zloděj nedostane dovnitř zhruba do pěti minut, zpravidla pokus o vykradení vzdá.

Kvalitní visací zámek je u vedlejších objektů osvědčeným bezpečnostním prvkem

Zamkněte nářadí

A jak maximálně prodloužit čas, který budou potřebovat na vniknutí do objektu? Lze toho docílit montáží odpovídajících mechanických zábran a zajištění skleněných výplní. Dveře by měly mít bezpečnostní zámek alespoň třídy 3, pokud to svojí konstrukcí neumožňují, použijte petlici a k ní kompatibilní visací zámek s ochranou oblouku proti přestřižení, obojí také minimálně ve 3. bezpečnostní třídě. Méně odolné dveře lze proti vyražení zajistit přídavnými zámky v podobě zarážek, které se dají namontovat do stěn.

Velmi důležité je věnovat také pozornost zajištění uvnitř místnosti. Zejména v dílně totiž zloděj často najde množství nástrojů a nářadí, které mohou posloužit k dalšímu loupení. Bývají to třeba kleště štípačky, sekera nebo páčidlo. Tyto nástroje je třeba nejen schovat, aby nebyly na první pohled vidět, ještě lepší je však uzamknout je v nedobytné skříňce. Vyberte plechovou, ideálně s vlastní navařenou petlicí a k uzamčení použijte visací zámek alespoň třetí bezpečnostní třídy, nejlépe se společným uzávěrem s ostatními zámky, abyste nemuseli nosit víc než jeden klíč.

Svoji roli samozřejmě hraje také aktivní ochrana. Zvažte investici do reflektoru spínaného fotobuňkou, který bude mít určitě psychologický efekt, případně můžete dovnitř umístit i atrapu kamery s blikající diodou.

Pomocí různých systémů můžete zlodějům znesnadnit i krádež pneumatik či jiných větších předmětů

Není to tak drahé

Kvalitní mechanické zabezpečení nemusí být extra nákladné. Spolehlivý visací zámek za cenu v řádu stokorun vám může pomoci ochránit několikanásobně dražší výbavu, kterou za něj schováte. Na dveře dílny patří zámek s cylindrickou vložkou, ideálně s 3. či 4. bezpečnostní třídou. Pokud máte na zahradě starší kůlnu, kde skladujete objemnější věci, vybavte ji visacím zámkem s petlicí. Vybírejte takový, který je určen do exteriéru a odolá i horším klimatickým podmínkám. Oblouk zámku by měl mít dostatečnou odolnost proti uražení a přeříznutí, významnou roli hraje i uchycení oblouku a materiál.

V době vaší nepřítomnosti nářadí raději přendejte z regálů do uzamčené skříně nebo bedny

Nelákejte zloděje

Jízdní kola opřená o dům, pneumatiky čekající venku na uklizení, okno, které odkrývá pohled na kompletní vybavení dílny, to vše může být výzvou pro zkušené zloděje, ale i náhodné amatéry, kteří rádi využijí příležitosti. Snažte se tedy v první řadě žádnou takovou příležitost nevytvářet. Cenné věci nenechávejte venku a v dílně je skryjte do boxů, skříní nebo přes ně přehoďte alespoň starou deku, aby nebyly na první pohled vidět. Zahradní nábytek, který nemůžete schovat uvnitř, přikryjte plachtou a pokud je to možné, upevněte ho třeba ke konstrukci pergoly.

Jak už jsme si řekli, je jednou z prevencí vykradení pomyslná bariéra, která pokus o vloupání ztíží a prodlouží. Například zámek se třetí bezpečnostní třídou musí odolat minimálně pět minut síle páčidla nebo vrtáku. Delší doba vloupání zvyšuje riziko odhalení, proto si zloděj další pokusy o zdolání zámku či dveří často rozmyslí. A můžete mu to zkomplikovat i doplňkovými opatřeními typu mříží či okenních fólií.

Myslete však i na situaci, kdy se zloděj dostane dovnitř například oknem nebo se mu podaří překonat dveře. Zpomalte ho tím, že dražší věci schováte do uzamykatelné bedny nebo skříně. Využít můžete uzamykatelné mechanismy typu Xbox, které lze připevnit i k podlaze, dveřím či stěně. Pro zloděje tak vytvoří nepřekonatelnou překážku a vy ochráníte věci uvnitř dílny. Abyste měli kontrolu nad zabezpečením, využijte systém tzv. generálního či hlavního klíče, který umožní sjednotit uzamykání všech zámků na jediný klíč, díky čemuž se budete v zabezpečování vašeho majetku lépe orientovat.

Lákadlem je i stavební technika, upoutejte ji rovněž, ideálně pomocí pevně ukotvených x boxů


Zimní rizika

1. Nelákejte zloděje

Během sezóny se na chalupě hromadí věci, které přes léto potřebujete. Jízdní kola a další sportovní potřeby, sekačku na trávu, nářadí a elektronika jsou však zároveň lákavým cílem zlodějů, takže je při delší nepřítomnosti (zejména přes zimu) z rekreačního objektu raději odvezte. Pokud musíte přece jen něco nechat na místě, třeba , snažte se takové předměty alespoň zakrýt, zamaskovat či zabránit tomu, aby byly vidět přes okno.

 

2. Odemkněte vnitřní dveře

Pečlivé uzamknutí objektu zámkem s bezpečnostní vložkou by mělo být samozřejmostí, ale neplatí to pro vnitřní dveře, především ve starších objektech. Pokud za sebou neukrývají nic hodnotného, způsobí často vyšší škodu samotné rozbití a poškození dveří.

 

3. Zamykejte věci uvnitř

Kromě kvalitního zámku s cylindrickou vložkou ve dveřích byste neměli zapomínat na zabezpečení věcí, které nemůžete mimo sezonu odstěhovat. Nejčastěji jde o sezonní výbavu, jakou jsou jízdní kola nebo třeba pneumatiky. Ideálním řešením je v tomto případě zámek typu x box. Jeho základnu můžete připevnit ke dveřím, podlaze nebo stropu a pomocí pevného lanka nebo řetězu k němu pak připevníte veškeré cenné věci. Sklepní okénka se vyplatí zajistit speciální bezpečnostní folii. Dveře do sklepa vybavte zevnitř kvalitním visacím zámkem a přidejte petlici, která ochrání dveře před vylomením.

Chraňte sklep i dílnu