Akumulátorové vrtačky a šroubováky
Vrtačka či šroubovák na akumulátorový pohon dnes patří mezi základní dílenské nářadí. Vrtat a šroubovat umí oba typy přístrojů, vybírejte je podle výkonu a náročnosti podmínek použití.
A k první zmíněné radě rovnou přidáme i další: šroubování a vrtání je při práci v domácí dílně nebo na chalupě činností natolik častou, že stojí za úvahu pořídit si lehčí akumulátorový šroubovák, s nímž lze v případě potřeby i vrtat a rovněž robustnější a výkonnější akuvrtačku, kterou však můžete použít i na zašroubování větších šroubů a vrutů.
Výrobci zpravidla zdůrazňují, že akumulátorové šroubováky jsou lehčí a kompaktnější než akumulátorové vrtačky, takže jsou praktičtější a méně unaví ruce při práci. Také se s nimi lépe pracuje na těžko dostupných místech. A v neposlední řadě bývají i levnější než velké a těžší akumulátorové vrtačky.
Každopádně je aku šroubovák, stejně jako aku vrtačka elektrický, akumulátorovým zdrojem poháněný přístroj. Vytváří rotační pohyb s relativně malými otáčkami a velikým krouticím momentem, který lze využít k vrtání i ke šroubování.
Upnutí a převody
Odpověď na otázku, jaká kritéria předurčují akumulátorové rotační přístroje spíše k vrtání a která naopak ke šroubování, není úplně jednoduchá. Můžete se řídit jednotlivými parametry výrobků a zároveň vycházet ze známého pravidla, že univerzální nářadí je vždy kompromis a pokud ho nechcete dělat, pořiďte si akumulátorový přístroj ideální na šroubování a k tomu výkonnou akumulátorovou (případně i elektrickou) vrtačku.
Podle způsobu upnutí nástroje se dělí aku šroubováky na přístroje se sklíčidlem a s vnitřním 1/4“ šestihranem. Aku šroubováky s šestihranem bývají spíše slabší a méně výkonné přístroje, které se hodí převážně na šroubování. Vyrábějí se sice vrtáky i pro toto upnutí, ale jen v omezeném rozsahu. Je s nimi možné vrtat třeba tištěné plošné spoje nebo předvrtávat otvory do dřeva pro drobné vruty. Jejich výhodou je malá velikost.
Využijete je například ke kompletování nábytku tam, kde jsou již předvrtané otvory a na šroubovávání vrutů do hmoždinek, pro šroubování elektrických zásuvek, vypínačů nebo komponentů rozvodných skříní či při montážích PC a jiné elektroniky. Tyto přístroje nemívají plynulou regulaci otáček.
Výkonnější aku šroubováky jsou vybavené sklíčidlem, což je soustava tří čelistí, které se otáčením ozubeného věnce přibližují nebo oddalují a jsou schopné v ose otáčení upnout nástroj s válcovou nebo jinak symetrickou stopkou (vrták, bit). Hodí se tedy k vrtání nebo šroubování, ale můžete na ně nasadit i nástavec na brusný kotouč nebo lehčí míchadlo.
Podle počtu převodových stupňů se pak dělí šroubováky (vrtačky) na jednorychlostním dvourychlostní, výjimečně i třírychlostní. Nastavení vysokých otáček je vhodné pro efektivní vrtání, nízké umožňují soustředění velké síly pro šroubování.
Běžným standardem jsou přístroje dvourychlostní, přičemž první stupeň (350–450 otáček za minutu) znamená velký krouticí moment, který dovoluje utahovat i ty největší vruty a šrouby a vrtat otvory s velkým průměrem. Druhý stupeň se nastavuje pro vrtání běžných otvorů a rychlé šroubování vrutů standardní velikosti.
Jednorychlostní přístroje mívají kolem 700 otáček za minutu, původně jsou určeny pro univerzální použití na nenáročné vrtání a šroubování, ale vzhledem k celé škále dostupných dvourychlostních přístrojů se už dnes nákup jednorychlostního nijak zvlášť nevyplatí.
Další výbava
Většina aku šroubováků má v základní výbavě protiskluzovou spojku, což je obvykle plastový kroužek či věnec za sklíčidlem. Na spojce lze nastavit maximální krouticí moment (1až 5 Nm). Pro vrtání pak lze spojku zaaretovat (na symbolu vrtáku) a tím ji vyřadit z provozu.
Užitečnou součástí výbavy je i LED svítilna, umožňující osvětlení místa vrtání. Některé přístroje jsou vybaveny i ukazatelem stavu nabití baterie či plynulou regulací otáček. To vše usnadňuje práci a může to být jedním z kritérií pro výběr konkrétního přístroje.
Nutnou součástí aku šroubováku (vrtačky) je samozřejmě akumulátor a nabíječka. Většina renomovaných výrobců v současné době prodává aku přístroje i v univerzálních řadách, tzn. že stejný akumulátor včetně nabíječky je možné použít pro více různých typů nářadí. Při nákupu se tedy zajímejte o to, zda je uvedená cena pouze za samotný šroubovák či vrtačku, nebo zda je součástí sady i nabíječka a jeden či více akumulátorů.
Tipy a novinky
Na trhu je v současné době celá řada aku vrtaček a šroubováků a k orientaci v bohaté nabídce vám mohou pomoci uživatelské recenze na nákupním portálu Heureka.
Na konstrukci samotných přístrojů už mnoho nového vymyslet nelze, výrobci proto přicházejí s novinkami v podobě stále kvalitnějších a „chytřejších“ akumulátorů. Bosch například v loňském roce představil Li-Ion akumulátory ProCORE 18V ve třech výkonnostních variantách (4.0, 8.0 a 12.0 Ah), které mají vyšší výdrž a výkonnost, srovnatelnou se síťovým nářadím o příkonu až 1 600 W. Jsou plně kompatibilní s veškerým nářadím řady Bosch Professional 18V.
Bosch nabízí i zajímavou novinku v podobě Bluetooth modulu (GCY 30-4) umožňující připojení k vybranému nářadí Bosch a propojení s mobilní aplikací Toolbox. Po připojení čipu a spárování s aplikaci je možné nářadí snadno nastavit podle osobních potřeb a konfiguraci uložit pro budoucí práci. Bluetooth čip se prodává samostatně nebo je dodáván společně s kompatibilním nářadím.
Za cenu kolem 3 000 korun (včetně nabíječky a 2 akumulátorů) se prodává příklepový šroubovák Makita HP457DWE vhodný pro příklepové vrtání, vrtání i šroubování. Je vybaven prachotěsnou dvoustupňovou planetovou převodovkou s kovovými převody. Pro co nejpřesnější volbu nastavení nabízí 16 stupňů pro vrtání i utahování.
Kolem 4 000 až 5 000 korun (včetně nabíječky a dvou akumulátorů) zaplatíte za profesionální výkonný přístroj DeWALT DCD780C2. Poslední generace této vrtačky je podle výrobce vybavena novým typem akumulátoru 18 V, celokovová převodovka se dvěma převodovými stupni zaručuje delší provozní dobu a provozní životnost nářadí. Šroubovák/vrtačka má 14 nastavovacích stupňů, integrovanou LED diodu či magnetický držák nástrojů.
Vrtačka/šroubovák Fieldmann FDV 1002-A za cenu kolem 1 700 korun je dobrou volbou pro méně náročné uživatele. Je vybavena kvalitní Li-Ion 14,4 V baterií. LED svítilnou, USB portem pro připojení powerbanky a třístupňovou LED indikací stavu baterie.
Dobré rady
- Pro běžné práce a opravy v domácnosti si vystačíte s přístrojem s baterií 3,6 V, 7,2 V nebo 10,8 V a s kapacitou do 2 000 mAh.
- Chcete-li výkonnější přístroj s možností využití akumulátorů i pro další přístroje (plotostřihy, sekačky, brusky), vybírejte akumulátory 18 V s kapacitou 2 000–5 000 mAh.
- 18V baterie s kapacitou 3 000–5 000 mAh a šroubovák či vrtačka s bezuhlíkovým motorem jsou parametry řemeslnického nářadí.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem