Voda na zahradě: bazén nebo jezírko?
Alternativou koupacího jezírka může být atypický bazén zapuštěný do terénu zahrady s připojením prvků, obvyklých u jezírka. Může jimi být přítok v podobě potůčku nebo vhodná výsadba nenásilně navazující na obrubu bazénu.
Pokud bude mít bazén obvod vymezený z jedné či několika stran plochými kameny, bude celkový dojem rustikálnější nežli u klasického bazénu rámovaného dlažbou.
Bonusem bazénu oproti jezírku je možnost připojení solonizační jednotky, která ze soli uvolňuje účinné, ale neškodné množství chlóru. Voda v bazénu bude mírně slaná (0,5 %) a vydrží čistá a nezávadná. Nebude sice nadnášet tak jako mořská, ale zas po ní nepálí oči a není nutné se po vykoupání sprchovat. Běžně ji pijí i ptáci.
Výsadba v okolí bazénu
Okolí bazénu skýtá dostatek volného prostoru na opalování a relaxaci. Nic však nebrání tomu, aby jeho břehy zdobily rostliny v nádobách. V jejich blízkosti lze umístit i klasickou okrasnou výsadbu.
Docela jinou dimenzi bazén dostane, jestliže jej doplníme přítokem s uzavřenou cirkulací vody. Vzniklý potůček můžeme nechat protékat přes kameny či stékat jako vodopád a jeho břehy mohou (za izolací proti působení soli) zkrášlovat keře a pestré trvalky.
I ten nejobyčejnější obdélníkový tvar bazénu lze ozvláštnit překrytím okrajů kamennou obrubou nebo odolnými dřevěnými trámy. Kamenný lem může mít směrem od bazénu nepravidelný okraj a navazovat na trávník nebo výsadby.
Terén zahrady a volba vodního prvku
Volba typu vodního prvku záleží na terénu, velikosti a typu zahrady. Na větších a pravidelně vysázených rovinatých zahradách architekti preferují umístění pravidelné vodní nádrže. Nejběžnější jsou obdélníkové a čtvercové nádrže, případně vodní plocha ve tvaru „L“.
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller