Zabudování sprchového koutu

Osazení sprchového koutu v novostavbě nebo při rekonstrukci koupelny můžeme zvládnout i bez řemeslníků.

V malé koupelně představuje sprcha vítanou úsporu plochy, ale i tam, kde je místa dostatek se vyplatí. Při sprchování ušetříme proti koupeli ve vaně více než dvě třetiny vody. Každá kapka něco stojí, ohřev vody jakbysmet. Sprchování je navíc hygieničtější.

K rekonstrukci koupelny potřebujeme souhlas majitele domu, a pokud se mění její dispozice a překládáme instalační rozvody vody a elektřiny, i povolení místně příslušného stavebního úřadu.

Tipy pro nákup

Na trhu jsou k dispozici vaničky z různých materiálů – akrylátu, smaltu, drceného mramoru a keramiky. Koupit je můžeme jako součást soupravy celého sprchového koutu nebo i samostatně. Půdorysná velikost bývá 80 až 90 centimetrů, vaničky jsou často zaoblené nebo čtvrtkruhové, jejich hloubka je mezi 60 až 80 milimetry. Vaničku můžeme umístit na podlaze, nad ní, nebo, je-li místo, ji zapustit i do podlahy. Nejvhodnější pro tento typ montáže jsou tzv. ploché vaničky.

Každodenní potěšení ze sprchy je dokonalé teprve tehdy, když je zbývající část koupelny chráněna před vyplavením perfektně těsnící stěnou. Pro každý typ sprchy se nabízejí vhodné stěny. Mohou být v rámech nebo bezrámové. Pro údržbu jsou sice praktičtější bezrámové stěny, jsou však i dražší.

Pro sprchy a sprchové kouty se dodávají speciální vodovodní baterie se sprchovou ruční hadicí nebo sprchovou tyčí. Zvláště komfortní je termostatická vodovodní armatura, neboť zajistí stálou teplotu vody a díky rychlé regulaci i její menší spotřebu.
Stěnu, ke které chceme postavit sprchový kout, musíme zabezpečit proti stékající vodě nejlépe obložením dlaždičkovým obkladem.

K obezdívce vaničky jsou nejvhodnější pórobetonové tvárnice. Jsou přesné, rozměrové stálé a práce s nimi je jednoduchá. Řežeme je speciální pilou, případně pilou na dřevo či na železo. Na lepení tvárnic použijeme suchou směs pro tenkovrstvé zdění.

Plánování a příprava práce

Než se pustíme do práce, musíme zajistit splnění některých důležitých podmínek. Pozor musíme dát na světlost odpadního potrubí. Pro sprchové kouty je nutno volit průměr 90 mm, jinak by odpad nestačil vodu odvádět.

Bezpečné stropní osvětlení by mělo být nejméně 220 cm nad podlahou sprchy.
U sprchových vaniček z oceli musíme myslet i na potřebné uzemnění podle normy. Ocelová vanička má na spodní straně spojku pro uzemňovací kabel, který musí být napojen na vyrovnání potenciálů domovního rozvodu elektřiny. Tuto práci musí z bezpečnostních důvodů provést elektrikář.

Sprchovou kabinu i vaničku je nejlepší koupit jako soupravu od jednoho výrobce. Můžeme je sice pořídit zvlášť, ale je nutné dát pozor na vzájemnou rozměrovou a tvarovou kombinovatelnost.

Sprchové vaničky bývají dvou základních typů. Nejčastější jsou vaničky obezděné. Vaničku je možno usadit přímo do maltového lože na pórobetonovou případně cihlovou podezdívku nebo na nožičky dodávané v montážní soupravě. V tom případě musíme vaničku obezdít a sokl obložit dlaždičkami. Bude-li možno, instalujeme i revizní otvor k odpadnímu sifonu pro pozdější čištění a opravy.

Druhou možností je koupit vaničku jako hotový výlisek v polystyrénovém lůžku. Pak ji většinou není nutno podezdívat ani obkládat dlaždičkami. K podlaze ji připevníme pomocí silikonového tmelu nebo lepidla na obklady. Pro odpad musíme do polystyrenu předem vyříznout příslušný otvor.

V místě, do kterého chceme instalovat sprchový kout, musí být přivedena studená i teplá voda a také odpad. Je nutné, aby v místnosti byla provedená kvalitní izolace podlahy proti zatékající vodě, tzv. vana. Nesmíme zanedbat ani napojení vaničky a stěn sprchového koutu na okolní konstrukce, aby nedocházelo k zatékání vody.

Nářadí

  • vodováha
  • lihový fix
  • svinovací metr
  • příklepová vrtačka
  • vrták do zdiva
  • vrták na kov
  • akumulátorový šroubovák
  • pilka na kov
  • šroubovák
  • nůž
  • stavitelný klíč nebo kleště
  • zednická lžíce
  • špachtle
  • zubová stěrka
  • gumová stěrka
  • houba či hadr

Materiál

  • pórobeton nebo cihly
  • lepidlo na pórobeton
  • malta
  • lepidlo na dlaždičky
  • spárovací tmel
  • silikonový sanitární tmel
  • lepidlo na odpadní potrubí
  • montážní páska

Pracovní postup

Sprchovou kabinu čtvercového nebo čtvrtkruhového půdorysu vybalíme, zkontrolujeme kompletnost a prostudujeme návod. V místě instalace musí být zakončení odpadu i přívodních potrubí studené a teplé vody.

Sprchovou vaničku umístíme do vybraného rohu a pomocí přestavitelných nožiček a vodováhy ji instalujeme do vodorovné polohy. Je-li určena k podezdívání, vytvoříme zděné lože, ve kterém ji pomocí vodováhy vyrovnáme a z čelní strany ji obezdíme.

Pokud je naše vanička vybavena pružným odpadním potrubím (harmonikou), připojíme ještě před instalací k vaničce kompletní sestavu odpadu. Nesmíme zapomenout na všechna těsnění.

Pružnou odpadní trubici připojíme k vyústění odpadu v podlaze.

V případě, že odpadní sestava se skládá z běžných pevných trubek a kolen, vyměříme nejprve na podlaze místo zakončení odpadního systému svrchu odpadním otvorem ve vaničce.

Změříme správnou délku trubek a odpad si bez lepidla nasucho sestavíme a vyzkoušíme s nasazenou vaničkou. Při montáži odtokového systému je nutné zajistit jeho spád 10 mm na každých 1000 mm délky. Pak celé odpadní potrubí slepíme lepidlem.

Necháme lepidlo zatvrdnout. Po zatvrdnutí lepidla vaničku ještě sejmeme a zkontrolujeme těsnost všech spojů. Poté definitivně vaničku nasadíme na odpadní potrubí. V případě pevného odpadního potrubí ji nasadíme pomocí tvarového kroužku na odpadní sifon. Oba díly zevnitř sešroubujeme (šroubem nebo napojovacím kusem a speciálním klíčem).

Pokud jsme prováděli instalaci sprchové vaničky do zděného soklu, obvyklým způsobem jej obložíme dlaždičkovým obkladem. Poněkud větší práci nám dá vyřešení oblouků a zaoblení vaničky.

Dokončíme i dlaždičkový obklad nad vaničkou sprchového koutu. Spáru na styku obkladu a vaničky vyplníme sanitárním silikonovým tmelem. Výrobci sprchových koutů často dodávají speciální těsnící sadu složenou z ochranné lišty a tmelu.

Vybalíme všechny díly sprchového koutu. Rozložíme si je na čistou plochu, nejlépe na rozprostřenou měkkou tkaninu, abychom nepoškrábali lakované rámy ani skla stěn.

Zkontrolujeme kompletnost. Prostudujeme návod, protože montáž jednotlivých výrobků se může v detailech lišit.

Podle návodu smontujeme napřed stěny kabiny. Dáme pozor, abychom zejména při montáži skel do rámů jednotlivé díly nepoškrábali.

Osadíme spojovací díly, ochranné krytky, rohy, madla a vodící prvky pro pohyb dveří.

Vsadíme všechny těsnící díly. Musíme pracovat pečlivě, protože jakékoli netěsnosti by se nám za provozu vymstily.

Sestavíme dveře, opatříme je vodícími rolničkami nebo závěsy a zasadíme je na určené místo.

Vše vyrovnáme tak, aby dveře dobře doléhaly, hladce se pohybovaly a byly zarovnány i se stěnami kabiny.

Rozměříme umístění stěn kabiny. Měříme od horní hrany sprchové vany. Pomocí dlouhé vodováhy označíme místa pro montáž svislých lišt, U-profilů. Vyvrtáme otvory a osadíme je hmoždinkami.

U-profil připevníme pomocí hmoždinek na obložené stěny v přesně svislém směru. Opět použijeme vodováhu. Při vrtání do obkladů dáváme pozor na případné skryté rozvody.

Smontovanou kabinu zasuneme do připravených U-profilů na stěnách. Srovnáme ji tak, aby dobře dosedala na vaničku sprchového koutu a aby hrany byly přesně ve svislé i vodorovné poloze.

Přesně usazený sprchový kout upevníme šrouby do svislých U-profilů na stěnách. Dále zbývá zabezpečit sprchový kout proti vodě.

Sanitárním silikonovým tmelem zatmelíme spáry na styku dlaždičkového obkladu a U-profilů sprchového koutu, případně i styk stěny sprchového koutu a U-profilů.

Stejným způsobem zatmelíme po celé délce spoj vaničky a stěny sprchového koutu. Na tuto práci seřízneme trysku kartuše jenom tak, aby otvor odpovídal velikosti tmelené spáry.

Silikon po aplikaci vtlačíme do spáry a uhladíme prstem namočeným do saponátu (aby silikon na prstu neulpíval).Pokud chceme mít jistotu, že přebytkem silikonu neznečistíme okolí, oblepíme tmelené místo před nanášením silikonu ze stran maskovací malířskou pásku. Tu ještě před zatuhnutím silikonu odstraníme.

Pokud jsme nenamontovali sprchovou vodovodní baterii již dříve, instalujeme ji nyní obvyklým postupem. Také instalujeme sprchovou tyč. Práce je hotova.

 

Zpracováno ve spolupráci s Baumax ČR s.r.o.

 

Zabudování sprchového koutu