Sponkovačky a nastřelovačky hřebíků
Zajímavým typem nářadí pro rychlé spojování dřevěných materiálů jsou sponkovačky a nastřelovačky hřebíků. Využijete je na stavbě i v dílně a z jejich bohaté nabídky na trhu si vybere každý.
Pokud sledujete řemeslnické dokumenty na satelitních kanálech či kutilská videa na YouTube, pak jste se už s nastřelovačkami hřebíků či ocelových spon určitě setkali. Především v USA se používají velmi často, například při budování dřevostaveb. Už na první pohled je patrné, že jde o velmi rychlou a efektivní cestu k vytváření pevných spojů zejména tam, kde není nutné používat šrouby či vruty.
Obecně jsou tyto přístroje skvělými pomocníky i při stavbách střech, kde je lze použít nejen pro upevnění latí či uchycení OSB desek ke konstrukcím krovů, ale zejména se sponkovačky u těchto typů prací skvěle hodí i pro rychlé zafixování izolačních fólií a pásů a hřebíkovačky pak poslouží i pro připevnění některých plechových klempířských prvků.
Podle použití
Nastřelovačky sponek a hřebíků se odlišují podle toho, jaké spojovací materiály do nich lze vkládat. Do lehčích přístrojů, použitelných zejména pro čalounictví, výrobu či opravy nábytku, tvorbu dekorací nebo uchycení fólií, lze vkládat zásobníky se sponkami do tvaru U i s hřebíky menších rozměrů. A někteří prodejci řadí do zvláštní kategorie i tzv. pinovačky, které používají hřebíky bez hlaviček. To se hodí pro vytváření spojů, které by neměly být na první pohled viditelné.
Samostatné sponkovačky lze do jisté míry přirovnat ke kancelářským sešívačkám. Díky svému tvaru jsou ideální pro přichycení měkkých materiálů (tkaniny, izolační výplně, netkané textilie, molitan, fólie) k dřevěnému podkladu. Běžně se používají i pro balení zboží, spojování kartonů a k výrobě bedýnek. S výkonnějšími sponkovačkami můžete vytvořit i poměrně pevné spojení nábytkových dílů u dřevitých desek (hobra, dřevotříska).
Hřebíkovačky jsou nástroje, které umí různou silou „zarazit“ do materiálu (dřevo, ale i beton) hřebíky různé délky a průměru. Běžné elektrické přístroje zvládají celou škálu často používaných velikostí hřebíků, ale existují i výkonné mašinky s rozměrnými zásobníky na velké stavební hřebíky, které se nezaleknou ani pořádné fošny či trámu. A najdete i šikovné ergonomické jednoruční hřebíkovačky do dlaně, s nimiž se pracuje velmi pohodlně.
Praktickým řešením, u nějž je však nutné počítat s logickým kompromisem, jsou i kombinované přístroje, které umí pracovat s hřebíky, piny i sponkami. Pro leckteré běžné dílenské či domácí práce však mohou docela dobře sloužit.
Připomeňme, že podle typu pohonu se sponkovačky a hřebíkovačky dělí na elektrické, pneumatické, plynové a ruční. Poslední zmíněné jsou praktické zejména pro menší rozsah čalounických prací nebo už zmíněné fixování fólií na dřevěné konstrukce.
Na vzduch
Profesionálním standardem jsou pneumatické nastřelovačky hřebíků. K jejich pohonu sice potřebujete výkonný kompresor, ale vzhledem k tomu, že kouzlu pneumatického nářadí propadla i celá řada kutilů a víkendových řemeslníků a kompresory se staly celkem běžnou součástí výbavy domácích dílen, není od věci přidat si do vaší kolekce nástrojů na pohon stlačeným vzduchem i hřebíkovačku.
Zejména při stavbě náročnějších dřevěných konstrukcí krovů, pergol, kompletních dřevostaveb, ale třeba i při budování plotu nebo příbytků pro domácí zvířata je komfort práce s nastřelovačkou nesrovnatelný s jakýmkoli ručním přibíjením hřebíků nebo šroubováním vrutů. Jednoduše přiložíte, stisknete spoušť a: bum! Hřebík je zatlučený. Vyžaduje to samozřejmě určitou zručnost a dodržení bezpečnostního minima, ale obecně je práce s nastřelovačkou poměrně snadná a bezpečná, přístroje mívají navíc téměř vždy jištění proti nechtěnému výstřelu a takováto spolehlivá pojistka by měla být jedním z kritérií pro výběr. Stejně jako dostupnost záručního i pozáručního servisu a možnost snadného dokoupení zásobníků s hřebíky různých velikostí.
Kromě samotného přístroje budete potřebovat ještě propojovací hadice ke kompresoru s příslušnými koncovkami a pak samozřejmě i páskované hřebíky.
Jaký pohon?
Elektrické nastřelovačky umožní snadnější práci v situacích, kdy by obvykle šlo použít i ruční přístroj. Výkonnější zvládnou i větší rozsah prací, akumulátorové varianty jsou vhodnější třeba při práci na střeše, kde vám nebude překážet kabel.
Pneumatické nastřelovačky využívají pro zaražení hřebíku stlačený vzduch, jsou velmi silné a vhodné pro vytváření zatěžovaných a namáhaných spojů. Nevýhodou může být nutnost napojení na kompresor.
Plynové nastřelovačky jsou poměrně drahé a představují alternativu k pneumatickým přístrojům, ovšem bez nutnosti kompresoru. Využívají tlakovanou bombičku neboli kartuši, ze které čerpají vzduch. Nádobky je po vyčerpání nutné měnit, což zvyšuje náklady na provoz.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem